Мільйони освічених росіян втекли з путінської Росії - Newsweek

Поділитися
Мільйони освічених росіян втекли з путінської Росії - Newsweek Росіяни тікають від переслідувань і відсутності можливостей в путінській Росії. © kremlin.ru
З 2000 до 2014 року 1,8 мільйонів росіян покинули країну, в якій мало можливостей і багато переслідувань.

Стрімке зростання кількості росіян, які залишають рідну країну в пошуках політичних свобод і економічних можливостей на Заході, стало великою загрозою для стабільності в Росії.

Про це на сторінках Newsweek пише експерт Atlantic Council Рейчел Енслі, посилаючись на директора дослідницької програми з питань Європи і Євразії в американському аналітичному центрі Аліну Полякову.

"Це загроза №1 для РФ, яка намагається стати впливовою у світі знову", - сказала Полякова під час обговорення в Atlantic Council.

З президенством Володимира Путіна почалася епоха, в якій реваншистська Росія ліквідовує соціальні свободи у себе вдома, щоб поширювати свою агресію і вплив на глобальній арені. Але ці зусилля можуть похитнутися через нестабільність в середині РФ. Полякова звертає увагу на те, що еміграція 1,8 мільйона росіян за 14 років - це офіційні цифри. За її словами, ця тендеція посилюється.

Жорстоке переслідування громадянського суспільства, відсутність економічних можливостей і незалежних ЗМІ зробили свій внесок у посилення еміграції.

"Саме ті люди, яким би варто було лишитися в Росії, щоб зробити її великою в економічному сенсі, якраз і їдуть з країни", - підкреслила Полякова.

Російський еколог Євгенія Чірікова зауважила, що через високі ціни на нафту і газ, а також гостру залежність Європи від російських енергоносіїв головним ресурсом для російської влади були зовсім не люди. Тепер, коли ціни на нафту, вугілля, природний газ падають, російським правлячим елітам потрібні гроші для самозбагачення.

У свою чергу, косультант Університету Рутгера Сергій Єрофєєв зауважив, що "якість людсткого капіталу Росії продовжує погіршуватися". Він зауважив, що нинішня хвиля масової еміграції росіян складна, якщо подивитися на спектр причин, чому люди їдуть з Росії. В цей же час, колишній посол США в Україні Джон Гербст зауважив, що еміграція вказує на більш широкі проблеми РФ. На його думку, росіяни їдуть з рідної країни як з економічних, так і з політичних причин.

Чірікова з ним погодилася, нагадавши, що переслідування громдянського суспільства в Росії змусило багатьох його активістів тікати з країни заради безпеки. Власне, кампанія проти переобрання Путіна президентом в 2012 році зустрілася з жорсткою відповіддю влади, що призвело до масової втечі з країни активістів.

Єрофєєв зауважив, що хвиля російської еміграції в 2012 році була спричинена не лише політичними переслідуваннями, а й економічними перешкодами. На його думку, російський творчий клас на шляху свого розвитку зрозумів, що не може реалізувати свій потенціал через зростання корупції. Тому російські бізнесмени залишили Росію, розуміючи, що не зможуть в її умовах втілити всі свої задуми.

Полякова, оцінюючи змішану природу причин для еміграції в Росії, зауважила, що ключова пробема криється у зміні соціального контракту між Путіним і росіянами. Ставши президентом, Путін відмовився від певних свобод, щоб відновити російську економіку після розпаду СРСР. Однак, за словами Полякової, цей соціальний контракт більше не діє для людей, які дійсно могли допомогти відбудувати економіку.

"Не зважаючи на те, яку саме стабільність режим може забезпечити, він не зміг стримати людей, які повинні були стати рушієм економічного розвитку. Я думаю, це головна проблема режиму", - сказала вона.

Раніше видання The Economist писало, що Східну Європу чекає обвал економіки через масову еміграцію. Колишні комуністичні країни в 2004 році приєдналися до ЄС, сподіваючись перетворитися на Німеччину чи Велику Британію. Але натопість значна частина робочої сили просто переїхала у ці заможні західні країни. Працездтне населення Латвії скоротилося на четверть з 2000 року. Третина тих, хто закінчив університети з 2002 до 2009 року емігрували вже в 2014-му. Опитування серед болгарських студентів-медиків свідчать, що 80-90% з них планують емігрувати після завершення навчання.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі