Манафорт більше 10 років працював на російського олігарха Дерипаску - WSJ

Поділитися
Манафорт більше 10 років працював на російського олігарха Дерипаску - WSJ Манафорт з 2004 року працював на інтереси Росії. © Flickr/ Disney | ABC Television Group
Їхня співпраця стосувалася України, Грузії, Чорногорії і інших країн, які Кремль вважає своєю "сферою впливу".

Співпраця екс-голови виборчого штабу нинішнього президента США Пола Манафорта і російського олігарха Олега Дерипаски тривала довше і була більш амбітною, ніж вважалося раніше. Вона тривала з 2004 до 2015 року.

Про це пише лояльне до Республіканської партії видання Wall Street Journal, нагадуючи, що у Дерипаски тісні зв'язки у російському уряді, а його дії часто співпадають з зовнішньополітичними цілями президента Володимира Путіна.

"Я не відділяю себе від держави. В мене немає інших інтересів", - сказав російських олігарх Financial Times у 2007 році.

Робота Манафорта на російські інтереси в Східній Європі пояснює, чому він опинився в центрі розслідування втручання Росії у американські президентські вибори 2016 року. Слідчі Конгресу вивчають ділові і політичні зв'язки політтехнолога, які стосуються Дерипаски. Про це виданню сказали джерела, поінформовані з ходом слідства.

49-річний російський олігарх здобув своє багатство завдяки хаосу після розпаду СРСР. Він зміг стати головним акціонером одного з найбільших виробників алюмінію в світі - компанії "Русал". США раніше заборонили йому в'їзд на територію країни, оскільки вважали його пов'язаним з організованою злочинністю. За даними видання, це сталося в 2009 році. У Держдепартаменті відмовилися коментувати нинішній візовий статус Дерипаски.

Коли Путін став президентом у 2000 році, він окреслив свій підхід до російських олігархів: перегляду приватизаційних процесів не буде, якщо вони будуть підтримувати національні інтереси.

Манафорт збудував кар'єру політичного консультанта для світових автократів. Зокрема, серед його клієнтів президент Заїру Мобуту Сесе Секо, президент Філіпін Фердинанд Маркос і ватажок ангольських партизанів Жонас Савімбі. Американець надавав їм свої послуги через різні фірми впродовж багатьох років. Робота на користь інтересів Росії проводилася здебільшого через фірму Davis Manafort Partners, засновану спільно з партнером Ріком Девісом.

Поришення американської політичної мудрості за кордон - це не злочин. Але робота Манафорта на Дерипаску викликала у дипломатів підозри і сумніви, оскільки вона часто йшла в розріз з офіційною позицією США в ті часи.

"Робота Манафорта на Дерипаску і його компанію "Русал" полягала у консультації з приводу комерційних інтересів", - прокоментував прес-секретар американського політтехнолога Джейсон Малоні.

Видання пише, що один з проектів, над яким Манафорт і Дерипаска працювали разом, мав на меті повернути проросійських політиків у Грузію, яка обрала прозахідний уряд в 2004 році після Революції троянд. Того року Натаніель Ротшильд, який був інвестиційним партнером Дерипаски, покликав партнера Манафорта Ріка Девіса у московський офіс компанії Basic Element, якою володіє британський бізнесмен. Там вони зустрілися з колишнім міністром державної безпеки Грузії Ігорем Гіоргадзе. Темою їхньої розмови була розробка стратегії повернення грузинському екс-чиновнику впливу у Грузії. Дерипаска найняв компанію Манафорта для супроводу грузинського плану.

Видання зауважує, що повернення Гіоргадзе до влади у Грузії було в інтересах Кремля. В 1995 році його звинуватили у замаху на тогочасного президента Едуарда Шеварнадзе. Після чого Гіоргадзе втік в Москву, де заснував проросійську політичну партію, яку підтримував Кремль.

"Гіоргадзе став би лояльним і вірним підлеглим для Росії, який би точно не розвернув країну на Захід", - сказав колишній посол США у Грузії Кеннет Яловіц.

Малоні підтвердив, що компанія Манафорта дійсно брала участь у грузинському проекті, але сам він не відігравав у ньому ніякої ролі.

Ще один епізод співпраці Davis Manafort Partners з Дерипаскою відбувся в Україні. Цього разу компанія Манафорта збирала розвідувальні дані для бізнесмена і лояльної до Росії політичної партії. У листопаді 2004 року в Україні почалася "Помаранчева революція" після спроби проросійського Віктора Януковича обманом перемогти на президентських виборах.

Консультант Філіп Гріффін, який працював на Davis Manafort Partners, розповів, що він якраз їхав додому з Тбілісі, коли Девіс зателефонував йому і попросив приїхати в Україну, щоб допомогти Дерипасці і Ротшильду.

"Завдання для мене було чітке: збирати розвідувальні дані", - сказав Гріффін, який до того працював у московському офісі Міжнародного республіканського інституту.

Манафорт керував цим проектом. Період між Днем подяки і Різдвом 2004 року він і Гріффін провели у Вашингтоні, де зустрічалися з політиками, щоб зрозуміти американський підхід до України. За словами Гріффіна, у другій половині грудня Дерипаска відправив Манафорта в Донецьк для зустрічі з українським олігархом Рінатом Ахметовим, у якого є "тісні зв'язки з Кремлем".

"Ми розповіли їм про настрої у Вашингтоні", - сказав Гріффін, додавши, що США тоді не збиралися виступати проти "Помаранчевої революції".

У Ахметова відмовилися коментувати Wall Street Journal цю зустріч. Однак видання пише, що український мільярдер почав інтенсивно працювати над тим, щоб змінити імідж своєї компанії System Capital Management на більш західний. Тому він найняв Davis Manafort Partners для розробки стратегії. Американська фірма повинна була допомогти холдингу вижити в новій політичній атмосфері в Києві. За словами дежерела видання, за це Ахметов заплатив компанії Манафорта 10 мільйонів євро. Малоні не відповів на запитання про цю виплату.

Манафорт також уклав угоду з Ахметовим в рамках іншого проекту, націленому допомогти проросійській партії в Україні. Видання пише, Дерипаска не брав участь у цій справі. Влітку 2005 року на передодні парламентських виборів Манафорт і Гріффін прибули в Baltschug Kempinski Hotel у Москві, де вони зустрілися з Ахметовим, Януковичем, впливовими українськими бізнесменами і представниками "Партії регіонів". За словами Гріффіна, Ахметов хотів, щоб Манафорт надавав політичні консультації проросійським силам. Для цього проекту Манафорт найняв більше 40 консультантів, здебільшого у Вашингтоні.

Відносини Манафорта з Януковичем розвивалися. За словами джерела, їм подобалося проводити час разом. Манафорт часто ходив з Януковичем у сауну чи грав з ним у теніс. Янукович у свою чергу покладався на американця в роботі над своїм іміджем і ключовими точками промов. Манафорт також радив тогочасному українському президенту роздмухувати проблеми, які б дали йому широку підтримку у проросійських східних регіонах, що відповідало інтересам Москви. За порадою Манафорта, Янукович виступав проти української як єдиної державної мови, а також відмовився від напрямку на зближення України з НАТО, який обрав його попередник Віктор Ющенко.

У Вашингтоні почали непокоїтися через діяльність Манафорта, оскільки вона суперечила американським інтересам.

"Ми не бачили в цьому ніякої користі", - сказав екс-посол США в Україні Вільям Тейлор.

Манафорт, в цей час, намагався виставити Януковича як прозахідного політика.

"Він відбілював те, що неможливо було відбілити", - сказав виданню неназваний колишній урядовець США.

Манафорт лишався радником Януковича під час Ревлюції гідності в 2014 році. Це підтвердив його прес-секретар Джейсон Малоні. Коли Янукович втік в Росію, Манафорт лишився в Києві і допоміг "Партії регіонів" переформатуватися в "Опозиційний блок". За словами Малоні, він продовжував їздити в Київ до кінця 2015 року.

Раніше повідомлялося, що журналісти Associated Press знайшли докази отримання Манафортом коштів з "чорної каси" Партії регіонів. Як зазначалося в матеріалі агентства, мова йде про виплати, здійснені в 2007 і 2009 роках.

21 березня, народний депутат Сергій Лещенко представив документи, які, за його словами, розкривають механізм отримання Полом Манафортом коштів з "чорної каси" Партії регіонів. На думку Лещенка, виплати на користь Манафорта здійснювалися з використанням офшорних юрисдикцій і банків сумнівної репутації, зокрема – через фінансовий рахунок офшорної компанії в Киргизстані.

26 липня агенти ФБР обшукали будинок Манафорта у місті Олександрія. Як повідомляє Washington post, вони прийшли без попередження з дозволом на обшук щоб вилучити документи та інші матеріали у межах справи про втручання Росії у вибори США. Агенти ФБР, які співпрацюють зі спеціальним радником Департаменту юстиції Робертом Мюллером, покинули будинок Манафорта з різними записами і документами.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі