Лідери країн ЄС обговорять майбутнє після пандемії

Поділитися
Лідери країн ЄС обговорять майбутнє після пандемії Члени ЄС побоюються, що післякризове відновлення буде асиметричним © Flickr/Rock Cohen
Ключовим пунктом порядку денного відеоконференції 23 квітня стане створення Європейського фонду відновлення.

Лідери країн Європейського Союзу проведуть у четвер, 23 квітня, віртуальний саміт, на якому обговорять подолання наслідків пандемії коронавірусу COVID-19.

Обговорення розпочнеться з традиційного обміну думками з головою Європейського парламенту Давидом Сассолі, потім до очільників держав і урядів приєднаються керівник Європейського центрального банку Крістін Лагард і голова Єврогрупи Маріу Сентену.

Ключовим питанням віртуального саміту стане створення Європейського фонду відновлення, щодо якого залишаються гострі розбіжності між "північним" і "південним" блоками Євросоюзу.

Голова Європейської ради Шарль Мішель наполягає на важливості запуску ініціатив Єврогрупи до 1 червня, але щодо низки пунктів згоди поки що не дійшли.

"Створення Європейського фонду відновлення, судячи з усього, буде головним пунктом порядку денного ради. Це четвертий пункт пропозицій Єврогрупи, і щодо нього не досягнуто згоду. Ми очікуємо, що Єврокомісії буде запропоновано провести аналіз потреб і представити інструменти, які забезпечать їх необхідними ресурсами", - заявив на умовах анонімності високопоставлений чиновник ЄС.

Ресурси повинні бути спрямовані у найбільш постраждалі від кризи регіони ЄС і галузі. Водночас ЄК повинна прояснити зв'язок між Фондом відновлення і переглянутим довгостроковими бюджетом Євросоюзу на 2021-2027 роки.

Усі члени ЄС згодні з концепцією "рівного поля для гри" - симетричного післякризового відновлення. Консенсус існує і щодо пріоритетної підтримки стратегічних галузей.

"Якщо воно (відновлення) буде асиметричним, то виникнуть величезні політичні ризики, зокрема ризик для репутації Європейського союзу, ризик його розпаду, дроблення єдиного ринку і Єврозони, порушення функціонування Шенгену", - пояснив чиновник.

Ще одним питанням майбутніх дебатів стане проблема узагальнення державного боргу у формі випуску "євробондів", забезпечених ЄС в цілому, на чому наполягає "південний" блок держав-членів. Щодо цього питання консенсусу немає, а з документів виключений навіть сам термін, щоб "уникнути зайвого роздратування".

Але сама ідея продовжує просуватися у вигляді "вічних кредитів" або довгострокових позик.

Не вирішене й питання співвідношення грантів і кредитів у підтримці найбільш постраждалих регіонів і країн. Оскільки інвестиції в проєкти, що фінансуються через довгостроковий бюджет ЄС, будуть йти переважно у формі грантів. Більшість учасників дебатів схиляється до варіанту "Фонд відновлення повинен видавати кредити".

Французька газета Le Figaro вважає, що обміну думками на відеоконференції буде недостатньо.

"Дискусії триватимуть кілька тижнів. Потрібна буде фізична зустріч очільників держав і урядів, щоб його (план) затвердити, можливо, у червні", - йдеться в матеріалі з посиланням на думку Єлисейського палацу, який розраховує досягти угоди протягом літа.

Як повідомлялося, за дорученням 27 країн блоку голова Євроради Шарль Мішель і голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн розробили і представили дорожню карту виходу з кризи після пандемії коронавірусу.

На попередньому віртуальному саміті голови держав і урядів доручили міністрам фінансів Єврогрупи подати пропозиції щодо подолання соціально-економічних наслідків коронавирусної кризи, що дала більш ранній старт прийдешній лобальній економічній рецесії.

9 квітня Єврогрупа погодила пакет на суму 540 млрд євро з трьома страхувальними програмами: для держав, приватних підприємств і для захисту зайнятості.

Докладніше про економічну кризу та її вплив на Україну читайте у статті Віктора Козюка " Коронакриза vs глобальна фінансова криза" для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі