Кремль охопила паніка – RFE/RL

Поділитися
Кремль охопила паніка – RFE/RL Еліти Росії зрозуміли, що не можуть далі жити з Путіним. Ілюстрація © скриншот трансляции телеканала Россия 1
Російська еліта зрозуміла, що вона не може жити з Путіним на чолі, але і без нього теж не може.

Справи Кремля, напевне, справді дуже паскудні, якщо міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров дозволив собі вилаятися на прес-конференції з колегою із Саудівської Аравії.

Російський дипломат зазвичай дуже спокійний і зосереджений, коли перекручує факти і бреше про режим Володимира Путіна. Але цього тижня цей спокій був порушений. Щоправда, не відомо, чому саме Лавров вдався до лайки. Але насправді це не має значення. Сам факт, що він вжив "не дипломатичну" лексику вже став знаменням тяжких часів.

Про це на сторінках Radio Free Europe/Radio Liberty пише Браян Вайтмор, додаючи, що події останніх тижнів свідчать про наявність серйозних проблем у Кремлі. Російські митники і "Роспотребнадзор" почали майже "ритуально" спалювати європейський сирі і продукти, а також нідерландські квіти.

Спікер російського парламенту Сергій Наришкін написав злісну статтю, в якій звинуватив США в "зомбуванні" європейських союзників і підготовці провокацій проти Москви. Також він закликав організувати міжнародний трибунал за ядерний удар силами США по Хіросімі і Нагасакі в часи Другої світової війни. Крім того, Росія подала в ООН клопотання про передачу їй Північного Плюсу. Дивних і безглуздих вчинків російських чиновників останнім часом було так багато, що можна в них заплутатися.

"В Кремлі запанувала паніка. Про це свідчить стаття Наришкіна, спалювання їжі і неприйнятна поведінка Лаврова на прес-конференції", - вважає політолог Андрій Піонтковський.

Останніми роками було прийнято вважати, що саме Володимир Путін складає плани і керує російською політикою одноосібно. Але останнім часом все більше експертів схиляються до думки, що "колеса путінської машини більше не крутяться".

Московський експерт Ігор Яковенко нещодавно написав, що система "виходить з ладу". А болгарський політолог Іван Крастєв на сторінках New York Times, посилаючись на думку колишнього політтехнолога Кремля Гліба Павловського, писав, що Путін дедалі більше відходить від процесу прийняття рішень. А Кремль сьогодні нагадує "джазовий гурт", який постійно імпровізує, щоб впоратися з актуальною кризою.

"В центрі політичної кризи, яка охопила еліти, парадокс: вони не можуть жити з Путіним, але і без нього теж не можуть. Дедалі більша кількість членів російського правлячого класу, чи принаймні найрозумніші його представники, зрозуміли, що користь від путінської системи вже вичерпана", - пише оглядач.

Автор додає, що Путін загнав себе у глухий кут, розв'язавши війну проти України. Він зруйнував економіку своєї країни і ізолював Росію від світу. І, схоже, в нього більше немає козирних карт в рукаві.

Російський експерт Андрій Піонтковський вважає, що якщо справи і далі будуть розвиватися в такому ж руслі, то еліти зрозуміють, що подальше правління Путіна означатиме для них втрату мільярдів доларів. Таким чином, може статися палацовий переворот. Тож виходить, що Путін працює проти самого себе.

В цей же час, повалення його режиму – це проблема. Оскільки система не має напрямку подальшого розвитку і без лідера, який буде вказувати напрямок Росію може охопити хаос.

"Путін успішно зробив будь-яку політичну альтернативу немислимою. І ціла країна стала заручницею його успіху", - писав болгарський експерт Крастєв.

В цей же час, видання Rzeczpospolita писало, що Путіну набридло чекати краху України. Різке падіння цін на нафту і санкції Євросоюзу змушують російську економіку скорочуватися найшвидшими темпами до рівня, який в Росії був 15 років тому, коли Путін лишень став президентом. Росіяни починають пригадувати часи президентства Бориса Єльцина, коли інфляція постійно зростала, курс рубля падав, а західні продукти були недоступні для більшості.

Якщо побоювання повернутися в ті часи зростатимуть, підґрунтя авторитарного режиму Путіна, або обмін високого рівня життя у обмін на політичні права громадян, похитнеться. Також посльке видання писало, що у Путіна є ще три роки до повалення. За цей час російські валютні запаси виснажаться і Кремль не зможе вести торговельну війну проти Заходу.

свою чергу, видання Wall Street Journal пише, що економіка Путіна увійшла в штопор. На думку видання, новий спад може і не призведе до повалення Путіна, але точно змусить його визнати наявність такої загрози. Він розігрує "карту націоналізму", проводячи гучну кампанію – боротьбу з санкційними продуктами. Це могло б вплинути на деяких росіян, але також і є політичним ризиком. Тому що санкційні продукти знищуються в той час, коли в загальному ціни на продукти харчування в магазинах зростають.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі