Катастрофа в Норильську. Арктичний Чорнобиль – Rzeczpospolita

Поділитися
Катастрофа в Норильську. Арктичний Чорнобиль – Rzeczpospolita © Морська рятувальна служба РФ
Тисячі літрів дизельного палива затопили тундру за полярним колом, погрожуючи не тільки природі, але і місцевим жителям.

Паливо з резервуарів Норильської ТЕЦ, що належить одній з найбільших російських компаній - "Норильському нікелю", забруднило водні джерела міста і потрапило у дві сусідні річки, пише Анджей Ломановські для польської газети Rzeczpospolita.

Автор пише, що зараз все це загрожує величезній площі тундри на півострові Таймир і положенню, активам двох найбагатших людей в Росії: власника "Норнікеля" Володимира Потаніна та Олега Дерипаски, який офіційно перестав бути акціонером групи, але зберіг там значний вплив.

"Це перша катастрофа такого масштабу в російській Арктиці за полярним колом", - йдеться в повідомленні російського "Грінпісу".

Рятувальники намагаються зупинити нафтову пляму від попадання в озеро Піасіоно і звідти в Карське море. Всього близько витекло близько 350 залізничних цистерн з паливом. Головна загроза екології арктичного регіону від даної аварії пов'язана з можливим поширенням великого обсягу розлитого дизпалива вниз за течією річки Амбарна з поступовим забрудненням все нових природних водойм, озер та їх прибережних територій.

Кількість шкідливих хімічних речовин у воді в Норильську вже "перевищує допустимі норми в десятки тисяч разів".

Проблеми почалися 29 травня, коли паливо раптово вилилося з резервуарів і затопило під'їзну дорогу до ТЕЦ.

За тиждень до катастрофи в Таймирі було 25 градусів тепла.

"В регіонах вічної мерзлоти в Росії вже не можуть протистояти такій напруженості, як у 80-х роках. До 2010 року їх можливості впали на 20 відсотків. Викид палива стався саме через заселення паль (використовуються в великих фундаментах споруд за полярним колом)", - пише один з російських журналістів, які займаються проблемами Арктики.

В результаті за полярним колом сталася найбільша в історії Росії екологічна катастрофа і друга у світі такого масштабу. "Грінпіс" порівнює це з аварією танкера "Ексон Валдез" біля узбережжя Аляски в 1989 році, коли витекло 36 тисяч тонн нафтопродуктів. Його наслідки відчуваються й сьогодні. В одній тільки Росії в 1994 році з трубопроводу в Комі просочилося 94 тисяч тонн нафти, але формально витік стався не за полярним колом.

Атака на мільярдера

"Будь ласка, прийміть заходи, щоб тимчасово усунути тих, хто несе відповідальність за дії або їх відсутність, в тому числі Володимира Потаніна", - звернувся в четвер депутат від керівної партії "Єдина Росія" Олександр Якубовський до голови Слідчого комітету Олександра Бастрикіна.

Результатом цієї заяви стало падіння цін на акції "Норнікеля" на Московській фондовій біржі на 7 відсотків. Мільярдер Потанін зараз є найбагатшим росіянином. Під час карантину, запровадженого через епідемію, він збільшив свої активи на чверть – до 21 мільярда доларів.

Напередодні президент Володимир Путін говорив з губернатором Красноярського краю і глави компанії НТЕК (яка входить в "Норнікель" і управляє ТЕЦ).

"З твоїм здоров'ям все в порядку?" - запитав Путін.

Фондовий ринок відреагував зниженням на 0,6 Вже порушено 4 кримінальних справи через виток. Поки невідомо, де перебуває сам Потанін.

Поки рятувальники закачують паливо в спеціальні резервуари, але вони швидко заповнюються, і ніхто не знає, що робити далі.

Хто за це заплатить?

"Грінпіс" нагадує, що власникам танкера "Ексон Валдез" довелося заплатити 6 мільярдів доларів за рятувальну операцію і збитки, викликані розливом нафти. А в Росії Міністерство навколишнього середовища тільки що підготував постанову, що звільняє компанії, що працюють на Крайній Півночі, від обов'язкового страхування збитків від навколишнього середовища до кінця року.

"Скільки російський бізнес заплатить за катастрофу в Норильську, поки ніхто не знає", - сказав один економічний коментатор.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі