Каталонія схожа на Крим лише наявністю літери "К" в назві - Atlantic Council

Поділитися
Каталонія схожа на Крим лише наявністю літери "К" в назві - Atlantic Council В Каталонії і Криму пройшли так звані" референдуми, але з абсолютно різних причин.
В обох регіонах відбулися так звані "референдуми", але це відбулося за різних обставин і з різних причин.

Російський автор Леонід Бершидський у статті "Чому Каталонія програє там, де Крим досяг успіху", опубліковану на сторінках Bloomberg, спробував провести моральну рівність між двома різними подіями.

Він порівняв "референдуми" в Криму і Каталонії так, ніби у них була хоч якась схожість і ніби вони мають однакову вагу.

"Каталонська ситуація провокує порівняння з подіями в Криму у 2014 році, і їх не так просто відкинути, як думають прихильники незалежності Каталонії", - написав Бершидський.

Але, на думку експерта Atlantic Council Даєн Френсіс, насправді все навпаки, а між Каталонією і Кримом спільного лише те, що у них є літера "К" в назві.

"Єдиний зв'язок в тому, що в обох випадках відбулися сумнівні голосування. Будь-яке інше порівняння історичних подій виявляє несхожість між ними, як між стилями управління Йосипа Сталіна і Магатми Ґанді", - йдеться в статті.

За так званим кримсьим "референдумом" про приєднання до Росії стояло насильство. Всі інститути на українському півострові були захоплені, опонентів вбивали, місцева преса була придушена, а населення залякане російськими солдатами з автоматами Калашникова на кожній вулиці.

Але попри все це, Бершидський пише: "Україна наполягає, що референдум 16 березня в Криму про приєднання до Росії відбувся під дулом автоматів. Але це не зовсім правда. Ні "зелені чоловічки", ні російські солдати в уніформі не були присутні на виборчих дільницях. Не було збройного тиску на кримчан так само, як і на кримських татар, які не підтримали сепаратизм і здебільшого утрималися від голосування чи псували свої бюлетені".

Експерт празького аналітичного центру European Values Якуб Яндра вважає, що це твердження лише підкреслює "прихильність автора до вигадок Кремля". Бершидський також повторив російську пропаганду так, ніби вона була правдивою. "В Криму 95,6% учасників виборів підтримали приєднання до Росії. В Каталонії за відділення проголосували 90% виборців, кажуть місцеві чиновники. В Криму явка складала 83%, а в Каталонії - на половину менше".

Автор нагадує, що цифри Росії про явку і результат "голосування" в Криму були спростовані правозахисниками. Насправді у так званому "референдумі" взяли участь не більше 30% кримчан, і з них - лише 15% підтримали сепаратизм.

Колишній посол США в Україні Джон Хербст теж наголосив, що Бершидський називає неправдиві цифри.

"Золотий стандарт роботи дезінформації полягає в розміщенні вигадки в якості факту на сторінках великого західного ЗМІ. В Кремлі дехто випиває чарку чи дві горілки, прочитавши колонку Бершидського про Крим і Каталонію", - зауважив колишній американський дипломат.

Ще одна техніка дезінформації, яку використав Бершидський у своїй статті полягає у тому, щоб зробити помилкове твердження, а потім заперечити його нібито для балансу. Приміром, вказавши вигадані цифри результатів і явки в Криму і Каталонії, він додав, що вони не мають значення, тому що "не можна підтвердити, що голосування відбулося за якимись розумними правилами". На додачу, він написав, що на "мирному голосуванні" кримчани нібито обрали приєднання до Росії тому, що український уряд був слабким на півострові, на відміну від іспанського в Каталонії. І нібито з цієї ж причини Київ не зміг приборкати Донбас. Але Хербст підкреслює, що це не правда.

"В України не було жодних проблем з підтримки свого законного порядку в Криму до вторгнення російських військ. В серпні 2014 року Україна була за крок до повернення контролю над всим Донбасом і очищення його від організованого Кремлем заворушення, але російські війська вторглися в Україну і завдали вирішальний удар по силам Києва", - наголосив екс-посол США.

На думку Френсіс, з цих причин Bloomberg варто відмовитися від статті російського автора. Крим був захоплений. А в Каталонії мова йде про культурний і амбітний рух всередині Іспанії.

"Звісно, єдиним зв'язком між Кримом і Каталонією може виявитися невидима рука Кремля і її союзників, які розірвали Україну і зацікавлені в дестабілізації Іспанії, так само як і інших західних країн", - йдеться в статті.

Раніше колишній міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт наголошував, що порівнювати ситуацію в Криму і Каталонії не можна. На його думку, це все спекуляції російської пропаганди навколо проведення нелегальних референдумів.

Як відомо цього тижня, президент Каталонії Карлес Пучдемон підписав декларацію про проголошення незалежності Каталонії від Іспанії.

У той же час у Каталонії підкреслили, що підписаний документ не набуде чинності до переговорів з іспанським урядом, на які розраховує Барселона.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі