Історія з Савченко повинна нагадати Заходу, як говорити з диктаторською Росією – Atlantic Council

Поділитися
Історія з Савченко повинна нагадати Заходу, як говорити з диктаторською Росією – Atlantic Council У Запада и россиян есть чему поучиться у Савченко. Иллюстрация © Інформаційний простір Тернопілля
Українська льотчиця стала однією з тих, хто різні часи був першим і помітним голосом проти тиранії, з якого починалися зміни.

П'ятого березня виповнилося 63 роки з дня смерті Йосипа Сталіна. І на автобусних зупинках в Москві з'явилися плакати із зображенням радянського диктатора на тлі підпису з натяком на нелегкі часи в Росії під керівництвом Володимира Путіна: "Той помер, і цей помре теж".

В цьому написі є певний сум і відчай росіян. Але це також і свідчення того, що деякі з них продовжують боротися за права людини і політичні зміни. Про це в статті для Atlantic Council пише експерт Georgetown University's School of Foreign Service Джефрі Гедмін.

Він нагадує про правозахисників, які вимагають від російської влади звільнення української льотчиці Надії Савченко, яку в РФ незаконно утримують за ґратами майже відколи Москва розв'язала війну на Сході України. Для українців 34-річна співвітчизниця стала символом надії і стійкості проти російської агресії.

Експерт зауважує, що немає жодного доказу, який би доводив вину Савченко в тому, в чому її звинувачують у Росії. Насправді, російські сили захопили її у полон за кілька годин до того, як загинули журналісти з РФ в зоні АТО. Але путінська юридична система черпає натхнення в історії СРСР. Минулого року російський суд засудив українського режисера Олега Сенцва до 20 років ув'язнення через вигадані обвинувачення. В Amnesty International засудили цей випадок. Зауваживши, що він "пахне сталінськими показовими судилищами".

"Нам теж час озирнутися на історію. Там були хоробрі люди, такі як Савченко, які за допомогою західної підтримки і критичних жестів солідарності, допомогли повалити тиранію, яку Кремль і його союзники, схоже, хочуть повернути", - йдеться в статті.

Автор нагадує про польського священика Єжи Попелюшко, який підтримував рух "Солідарність" і був убитий спецслужбами польського соціалістичного режиму в 1984 році. Його катували, а потім втопити. Однак на його похорон прийшли 250 тисяч поляків. А пізніше, через чотири роки, прем'єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер розлютила комуністичну владу і надихнула мільйони поляків, коли відвідала могилу Попелюшка і поклала квіти.

У Румунії есеїстка і літературний критик Моніка Ловінеску працювала на Radio Free Europe. І це настільки розлютило диктатора Ніколае Чауческу в 1977 році, що він відіслав спецагентів у Париж, щоб вони вбили її. Ловінеску впавла в кому, однак через деякий час все ж прийшла до тями, видужала і повернулася до роботи. Коли вона померла в 2008 році, у Румунії уряд закликали провести державний похорон і назвати одну з вулиць на її честь.

Дисидент Натан Шаранський народився в Донецьку на Сході України, який зараз захопили проросійські сили. В 1977 році він був правозахисником і перекладачем для дисидента Андрія Сахарова. За це радянська влада його арештувала і кинула на дев'ять років до в'язниці. Впродовж цього часу його катували і утримували в ізоляторі. Його звільнили в рамках обміну шпигунами на мості Глініке у Берліні в 1986 році. Спецслужби СРСР пропонували Шаранському співпрацю перед ув'язненням, але він сказав: "Я щаслив, тому що ніколи не йду на компроміси з совістю".

Савченко повинна була виступити з останнім словом у суді третього березня, але суддя її перебив. Вона була готова назвати Путіна "тираном з імперіалістичними звичками" і нагадати Європі, яка намагається задобрити президента Росії, і нерішучим США про помилки, які дозволили колись з'явитися нацистській Німеччині.

Читайте також: Суд оголосив дату винесення вироку Савченко - 21 і 22 березня

Савченко була готова завершити промову зверненням до українців, які вийшли на протести на її підтримку, що з часом "прості, чесні і порядні росіяни в сусідніх будинках "почнуть приносити демонстрантам гарячий чай, бутерброди і теплий одяг,тому що зрозуміють, що завтра їхні діти можуть бути на моєму місці".

"Завдяки її безкомпромісній совісті і сміливості українці знайшли свій голос. Росіяни можуть теж почати шукати свій. І ми повинні пригадати про свій також", - пише Гедмін.

Тим часом, російські письменники вимагають надати Савченко статус військовополоненої і обміняти. Вони також вимагають притягнення до відповідальності слідчих, свідків, прокурорів і суддів, "які зфабриковали неправдиве звинувачення проти Надії Савченко, сфальсифікували докази її провини, які згвалтували саму ідею правосуддя та гарантованого Конституцією РФ права на справедливий змагальний розгляд справи в суді".

Савченко була викрадена в зоні бойових дій в Луганській області на початку липня 2014 року і вивезена на територію РФ, де вона звинувачується у вбивстві двох російських журналістів в Донбасі.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі