Ідею Путіна про "біполярний світ" можна втілити лише у воєнні часи – Atlantic Council

Поділитися
Ідею Путіна про "біполярний світ" можна втілити лише у воєнні часи – Atlantic Council Мрія Путіна про біполярний світ нереальна і небезпечна. © Euronews
Москва досі ніяк не може змиритися з суверенітетом сусідів, і це небезпечно.

Російська так звана "реалістична" легенда говорить, що НАТО порушив свої обіцянки не розширюватися на схід після об'єднання Німеччини і відкинув усі спроби Росії приєднатися до блоку. Але, перефразовуючи Ернеста Хемінгуея, "хоч приємно так думати, але це не правда.

Про це в своїй статті пише експерт Atlantic Council Стівен Бланк, нагадуючи, що сам колишній лідер СРСР Михайло Горбачов визнав, що на переговорах про об'єднання Німеччини мова про відмову НАТО від розширення не йшла. Крім того, Росія ніколи не демонструвала зацікавленість приєднатися до Альянсу.

Коли Володимир Путін, ставши президентом, зробив кілька коментарів про нібито можливість приєднання, тогочасний Генеральний секретар лорд Джордж Робертсон заявив, що якщо він говорить серйозно, Росія повинна подати заявку. А якщо ні, тоді сторонам потрібно співпрацювати у спільних інтересах. Путін ніколи не подавав заявку на членство Росії в НАТО.

Справа в тому, що Кремль відмовлявся виконувати процес приєднання до Альянсу за процедурою, яку проходять всі інші охочі. Росія завжди вважала себе особливою, виключенням з правил, достойним привілеїв. І в цьому її проблема. Російські еліти досі вірять в те, що Росії - лідер за межами НАТО, і в так звану "біполярну" систему безпеки в Європі чи й навіть в світі.

В 1996 році на Конференції європейських інститутів безпеки російські представники пояснили свої погляди на Європу, згідно з якими в ній нібито існують два "полюси": Вашингтон і Москва. Вже тоді Москва відмовлялася визнавати рівність суверенітету пострадянських й інших європейських країн. У відповідь тоді делегати з України нагадали Росії, що їхня країна тепер незалежна і має право "робити власні помилки".

Але з того часу Москва не змінила свою оцінку системи безпеки в Європі. Вона досі переконана, що Росія – це якась унікальна цивілізація, а НАТО – не просто чужий для її культури, а й навіть ворожий, не кажучи про те, що він "корумпований і занепалий". Більше того, Росія не визнає суверенітет і недоторканність територій усіх країн, які розташовані за східним кордоном Німеччини. Або вони "сателіти Вашингтона" і вороги Росії, або сателіти Росії з обмеженим суверенітетом і непостійними кордонами.

"Це те, в що вірив Володимир Ленін і Йосип Сталін, ці погляди досі домінують в російських оцінках європейської і євразійської безпеки. Хоча питання, як НАТО зі слабкими позиціями на просторі від Балтійського до Чорного моря може становити загрозу Росії, лишилося досі без відповіді", - пише автор.

Однак "доктрина" Росії передбачає, що світ нібито повинен їй гарантувати їй сферу впливу в Східній Європі всупереч навіть протесту суверенних країн, які там розташовані. Але насправді ця ідея, на думку автора, абсолютно нереалістична.

"Біполярність Європи чи спроба її створити можуть існувати лише як феномен передвоєнних або воєнних часів. Росія має повне право самостійно вирішувати, як їй діяти. Але спроби нав'язати свої погляди сусідам не лише гарантують тривалий конфлікт, вони зрештою шкідливі для самої Росії, чия економіка балансує на межі краху", - пише експерт, нагадуючи про світовий обвал на енергоносії і західні санкції, які, швидше за все, залишаться в силі щонайменше до кінця 2017 року.

В цей же час, НАТО, на думку автора, повинен виконувати свою подвійну роль: стримувати Росію і запевняти у безпеці своїх союзників, як про це говорив військовий історик Майкл Ховард. Для цього знадобиться збільшити кількість постійних військ у Європі до такої кількості, щоб унеможливити російську перемогу і анексії у майбутньому. Також знадобиться інфраструктура, щоб забезпечити і підтримувати боєздатність цих сил.

Також Бланк радить відмовитися від пошуків байок про те, що жертви російської агресії самі в чомусь винні. Російські вигадки і розгорнута інформаційна війна ставить під загрозу саме існування об'єктивної істини. Москва атакує цілісність історичних записів. І їх захист допоможе зміцнити основи європейської безпеки.

Раніше генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив про те, що Альянс повинен відповідати Росії силою і стримуванням. За його словами, всі останні дії НАТО є реакцією на анексію Криму і дестабілізацію на сході України. Він також повідомив, що НАТО розгляне заявку України на вступ в Альянс на загальних підставах. За словами Столтенберга, ніхто не має права втручатися або вводити вето на цей процес.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі