Холодна війна триває, але вона не така, як колись – Atlantic Council

Поділитися
Холодна війна триває, але вона не така, як колись – Atlantic Council Путін розв'язав нову холодну війну і лише він може її закінчити. Ілюстрація © infoborona.org
Нове "холодне" протистояння почала Росія і лише вона здатна його завершити.

Слова прем'єр-міністра Росії Дмитра Медведєва про "початок нової холодної війни" між Заходом і Росією розбурхало західних політиків і коментаторів. Всі вони взялися заперечувати існування такого конфлікту.

Насправді ж Медведєв мав рацію: холодна війна між Росією і Заходом триває. І насправді нічого це заперечувати, тому що єдиною альтернативою "холодному" конфлікту на сьогодні є лише "гарячий".

Про це на сторінках Atlantic Council пише експерт з питань України, Росії і пострадянського простору, професор політології в RutgersUniversity-Newark Олександр Мотиль.

Він зауважує, що сьогоднішня холодна війна – це не та Холодна війна, яку вели США і СРСР. Такий конфлікт, як у 70-х і 80-х роках, зараз не можливий, оскільки сучасна Росія – це не Радянський Союз. Вона лише недорозвинена країна з ядерною бомбою, яка не може стати повноцінним суперником Америки. Водночас, сучасна холодна війна почалася з моменту окупації російськими військами українського півострова Крим. Вона ставить під загрозу післявоєнну архітектуру безпеки у Європі.

Безумовно, це не найкращий спосіб для Росії і Заходу вести двосторонні відносини. Значно краще було б дотримуватися одного з варіантів миру: "холодного" чи "гарячого". Однак сьогодні єдина реалістична альтернатива холодній війні – це гаряча війна, тобто відкрите збройне протистояння між Росією і Заходом. Воно могло б початися у тому випадку, якби Володимир Путін вирішив би перевірити НАТО на міцність і почав війну проти Естонії, спровокував би на конфлікт Туреччину чи влаштував повномасштабне вторгнення в Україну. І якщо порівнювати такий "гарячий" конфлікт, тоді політичне, економічне, дипломатичне і ідеологічне протистояння, які притаманні сучасній холодній війні, мають більш прийнятний вигляд. І не лише для Заходу.

Експерт вважає, що Україна зараз теж в стані холодної війни з Росією. Вона змогла зупинити просування російських сил в Донбасі, що призвело до замороження конфлікту. Зараз ситуацію на Сході України навряд чи можна назвати миром, але і війною теж не можна. Російські війська в Донбасі продовжують стріляти, українці гинуть, але російсько-українські відносини зараз – це швидше політична, економічна, дипломатична і ідеологічна ворожість, ніж військова.

"Нажаль, ні Україна, ні Захід не можуть нічого зробити, щоб просунути відносини з Росією від стану холодної війни до якоїсь з форм миру. Путін розірвав мир і лише він може його відновити. І зараз немає підстав вважати, що його хоч якийсь мир цікавить. Для "гарячого" миру Путін повинен вивести всі війська з Донбасу, повернути Україні контроль над Кримом і відновити співпрацю з Києвом. Але навряд чи щось таке станеться. "Холодний" мир передбачає, що Путін визнає легітимність українського уряду і припинить дестабілізувати Україну. І цього теж не варто чекати", - пояснив експерт.

На його думку, все, що Україна і Захід зараз можуть зробити – це протидіяти бажанню Путіна розв'язати повномасштабну українсько-російську війну чи вторгнутися в Балтію. І, власне, саме для досягнення такої мети зараз і докладаються зусилля. США і ЄС ввели санкції проти Росії. НАТО зміцнює позиції в Східній Європі і Скандинавії. Західні сусіди Росії збільшують свої військові витрати і домовляються про співпрацю проти можливої агресії. Навіть Україна, попри нестачу ресурсів, будує одну з найчисленніших і найсильніших армій у Європі.

Читайте також: Росія не може дозволити собі нову Холодну війну – The Times

Чи зупинить все це Путіна? Ніхто не знає. З одного боку, він розумно не втягнув Росію у повномасштабну і криваву війну проти України, а з іншого боку він скоїв дурницю, окупувавши Крим, поклавши великий тягар на російську економіку, а також перетворив на руїни Донбас, тим самим нашкодивши інтересам російськомовного населення України, яке визвався "захищати".

Путін лишається загадкою. Навіть гірше – йому не можна довіряти. Зруйнувавши систему безпеки в Європі, яка забезпечувала мир на континенті так багато років, російський президент виставив себе ревізіоністом і розпалювачем війни. І стримувати цю його войовничість – це найкраще, що може зробити Захід.

"Тож привітайте нову холодну війну! Вона не ідеальна, але значно краща, ніж єдина реалістична їй альтернатива", - йдеться в статті.

Вчора видання Die Zeit писало, що нової Холодної війни не буде через економічну слабкість Росії. Сучасний Кремль не такий впливовий, яким був у радянські часи. РФ надто слабка економічно і не може запропонувати Україні нічого цікавого, що можна було б подати як альтернативу до інтеграції з Євросоюзом. Водночас, ядерні погрози, притаманні Холодній війні, сьогодні знову звучать.

Раніше видання Washington Post писало, що безпілотник Росії з ядерною бомбою лякає світ. Видання нагадує, що про існування такої розробки стало відомо після витоку в пресі сторінок доповіді одного з військових начальників Росії під час зустрічі з президентом Володимиром Путіним в Сочі. В Кремлі згодом сказали, що відео з даними про "Морську багатофункціональну систему Статус-6" не повинно було потрапити в ефір. І відео негайно видалили. Однак інформація про існування такої зброї поширилася.

У свою чергу політолог і колишній чиновник Білого дому Ед Роджерс писав на сторінках Washington Post, що США варто думати, що робити в разі ядерного удару Кремля в Сирії. У всякому разі, думки про те, що Путін здатен вирішити, ніби він безкарно може претендувати на Україну, країни Балтії і взагалі робити все, що він хоче і де захоче, вже у сучасному світі не здаються такими божевільними. Навіть якщо вірогідність застосування ядерної зброї Росією невелика, нинішньому і майбутньому Білому дому варто звикати до думки, що не більше не щось абсолютно неймовірне.

Тим часом, США провели заключне випробування нової ядерної бомби. Дане випробування пройшло 20 жовтня на полігоні Тонопа в штаті Невада з використанням винищувача-бомбардувальника F-15E.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі