Холодна війна ще не почалась, але відносини Заходу з Росією стають насильницькими - NYT

Поділитися
Холодна війна ще не почалась, але відносини Заходу з Росією стають насильницькими - NYT З певної точки зору нинішні відносини Заходу з Росією навіть більш небезпечні, ніж в часи Холодної війни. © evgovorov / Depositphotos
Видворення російських дипломатів із США і Європи в чергове піднімає питання про те, чи повертається світ туди, де він був в часи Холодної війни.

Для декого в Росії тривожна відповідь буде такою: ні, але ситуація навіть в дечому більш непередбачувана, ніж тоді.

Про це на сторінках New York Times пише оглядач Ендрю Хігінс. Попри всю напругу, опосередковані конфлікти і ризик початку ядерної війни до кінця Холодної війни і розпаду СРСР, кожна сторона знала, чого чекати. Була хоч крапелька довіри до того, що суперник вчинить далі.

Сьогодні хиткий стан відносин Росії з рештою світу, які загострилися після замаху на екс-шпигуна в Британії, робить дипломатичний клімат Холодної війни навіть привабливим. Про це каже експерт з російсько-американських відносин Іван Курілла, який пригадує про паралізуючу недовіру після Більшовицького перевороту 1917 року.

"Якщо шукати подібності з тим, що зараз відбувається, то останні події може пояснити не Холодна війна, а перший російський революційний режим", - вважає Курілла, який викладає історію в Європейському університеті в Санкт-Петербурзі.

Він додав, що російський президент Володимир Путін не зацікавлений у поширенні нової ідеології і просуванні світової революції, чого прагли більшовики. Але Росія під його керівництвом "стала революційним режимом з точки зору міжнародних відносин".

З точки зору Кремля, саме США першими підірвали старий порядок, коли президент Джордж Буш-молодший у 2002 році вивів свою країну з Угоди про обмеження систем протиракетної оборони, яка була важливим документом часів Холодної війни. За словами Курілли, Росії не подобаються правила світового порядку, на чолі якого стоять США, і вона "хоче їх змінити". Одне з правил, яким Москва постійно користується, лишається принцип взаємності. Тому вчора Кремль дав зрозуміти, що після оцінки шкоди для свого дипломатичного корупусу він відповість видворенням західних дипломатів з РФ.

У російському парламенті голова комітету з закордонних справ Олексій Чепа заявив, що Росія не прогнеться у західній "дипломатичній війні".

"Росія не дозволить себе перемогти. Чим більше вони будуть старатися нас залякати, тим жорсткішою буде відповідь", - сказав Чепа.

Коли Британія вислала 23 російських дипломатів у відповідь на отруєння екс-шпигуна Сергія Скрипаля, Москва не просто видворила аналогічну кількість британських дипломатів, а й закрила British Council.

Росія впродовж останніх років зухвало порушувала міжнародні норми, зокрема в 2014-му вона анексувала Крим. І це був перший випадок з 1945 року, коли європейські кордони були перекреслені силою. Атака проти Скрипаля теж був новим прецедентом, адже в Європі з часів Другої світової війни не застосовували хімічну зброю.

Експерт Європейської ради з закордонних справ Кадрі Ліік зауважила, що її дивує випадок атаки на Скрипаля. На її думку, в продовж наступних шести років президентства російський авторкрат мав би скоротити свої деструктивні вчинки. Вона зауважила, що російський президент не передбачуваний, але він діє відповідно до певної логіки.

"Путін не сіє хаос заради розваги, він це робить, тому що він Путін і може це зробити", - сказала Ліік.

На думку експерта Польського інституту передових досліджень Владислава Іноземцева, отруєння Скрипаля стало "останньою краплею" для Заходу.

"Західні лідери нарешті вирішили, що досить - значить досить", - сказав він, додавши, що Москва вдавалася до гри у запереченн надто часто і продемонструвала, що вона не зацікавлена у встановленні правди.

На відміну від лідерів СРСР в часи Холодної війни, Путін не слідує певній ідеології чи правилам, але він готовий проводити будь-яку "хижацьку політику", не зважаючи на табу, якщо вона допоможе підірвати чинний порядок у Європі. І при цьому, він буде наполягати на тому, що саме Росія - жертва, а не агресор.

Коли ООН в 2015 році запропонувала створити міжнародний трибунал для розслідування обствин збиття рейсту MH17 над Україною, Москва застосувала своє право вето в Раді безпеки ООН, щоб заблокувати цей крок. Вона була єдиним членом Радбезу, який був проти розслідування.

Колишній британський дипломат в Москві Аян Бонд, який тепер обіймає посаду директор закордонної політики в Центрі європейських реформ в Лондоні, каже, що часте використання Росією тактики "правдоподібних заперечень" схоже на те, "як хлопчик кричав про вовків".

"Коли ти продовжуєш висувати божевільні теорії змови, з часом люди почнуть бачити чергове божевільне російське заперечення у всьому, що ти кажеш", - пояснив екс-дипломат.

За словами Бонда, в часи Холодної війни накіть коли йшлося про ворожі дії, все відбувалося відносно спокійно і відновідно до певний процедур. Нині ж, на думку експерта, все не так. Він нагадав про те, як посольство Росії у Лондоні і російський МЗС випустили знущальні заяви і повідомлення в Twitter, в яких висміювали слабкість Британії і її безпорадність у "так званій справі Сергія Скрипаля". За словами Бонда, Путін не намагається "розпалити міжнародну революцію, він лише великий руйнівник", який порушує встановлені норми.

У понеділок, 26 березня, США оголосили про намір вислати 60 російських дипломатів у зв'язку зі справою про отруєння колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля і його дочки в британському Солсбері та закрити російське консульство в Сіетлі, на що виділили тиждень часу.

США стали однією із 24 країн, які погодилися на знак солідарності з Великобританією вислати представників дипломатичних установ Росії. Загалом 140 дипломатів мають повернутися на батьківщину в РФ.

Влада РФ заявила, що буде керуватися принципом взаємності у питанні відповіді на вислання російських дипломатів з країн Євросоюзу, США, Канади та України. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков повідомив, що остаточне рішення про дії у відповідь прийме Володимир Путін.

Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля читайте в матеріалі Олександра Хари "Токсична Росія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі