Грузія розчарована в Європі: країна застрягла на шляху до західної інтеграції - FT

Поділитися
Грузія розчарована в Європі: країна застрягла на шляху до західної інтеграції - FT Російську пропаганду стає все сильніше чути
Грузини побачили Європу слабкою і нерішучою, а Путіна – сильним.

Спікер парламенту Грузії Давид Усупашвілі вважає, що впродовж десятка років його країна стояла на прагненні інтеграції з НАТО і ЄС без змін, незважаючи на недавні політичні турбулентності і конфлікт в України, але тепер питання стоїть по-іншому: про цю інтеграцію потрібно питати західних лідерів, а не грузинів, пише The Financial Times.

У Тбілісі сподівалися відсвяткувати на цьому тижні закріплення лібералізації угоди безвізового режиму з ЄС на саміті в Ризі. Але план був відкладений, а грузинські чиновники побоюються, що це через політичні причини.

Коли колишня радянська республіка підписала угоду про асоціацію з ЄС та про вільну торгівлю в липні минулого року, звичайні грузини не побачили в цьому особливої користі. А ось безвізовий режим – це відчули б всі.

У вересні минулого року, коли на Сході України вже розігрався конфлікт, Грузії на саміті НАТО запропонували лише план дій зі вступу в Альянс.

"Те, чого я вчуся у світової політики - чим менша країна, тим менше її право на розчарування", - говорить Усупашвілі. "Ми повинні виключити слово "розчарування" з нашого словника", - додав грузинський спікер.

Однак економічний спад в Росії вплинула і на Грузію, що теж відкриває двері до відновлення російського впливу на країну.

Опитування американського Національного демократичного інституту минулого тижня показав, що 31 % грузинів підтримали вступ у Євразійський союз. У той час як дві третини підтримують західну інтеграцію.

""Нам потрібна морква" із Заходу", - говорить експерт Грузинського фонду стратегічних і міжнародних досліджень Ека Метревелі. "Таке відчуття, що ми зі свого боку намагаємося, але нічого не відбувається. І Росія тут", - додала вона.

Будь-які зрушення назад до російського впливу будуть мати наслідки далеко за межами кордонів Грузії, йдеться в статті. Після приходу Михайла Саакашвілі до влади через "Революцію троянд" в Грузії побачили як чемпіона з економічних реформ та "демократичного маяка" серед колишніх радянських республік.

Конфлікт України вплинув на ставлення грузинів до Росії. Це налякало громадян Грузії, і, як каже один іноземний дипломат, спровокувало "нервове хвилювання", що НАТО все ж нарешті виконати декларацію 2008 і в один день Грузія приєднається до Альянсу.

Натомість НАТО обходить це зобов'язання. "Багато грузинів побачили Європу слабкою і нерішучою. Путін виглядає як "сильний хлопець, який стає на її шляху", - каже політолог державного університету Тбілісі Гія Нодія. "Таким чином, люди думають, які саме переваги дає нам Європа? Може бути, це нерозумно так протистояти Росії", - додала вона.

Поразка уряду Саакашвілі на виборах 2012 року, коли до влади прийшов мільярдер Бідзіна Іванішвілі, також відіграло свою роль у цих процесах. "Грузинська мрія застрягла на шляху до західної інтеграції, але згідно з позицією чинного прем'єр-міністра Іраклія Гарібашвілі прагнув паралельно відновити відносини з Москвою", - йдеться в статті.

Уряд так званої "грузинської мрії" також дозволило російським телеканалам, забороненим після війни 2008 року, вийти в ефір Грузії знову. "Проросійські голоси, які замовкли при попередньому уряді, тепер можна почути в грузинських ЗМІ", - пише видання.

Російську пропаганду стає чутно все сильніше і сильніше, йдеться в статті. Частини консервативної православної церкви Грузії знайшли спільну грунт з росіянами і засуджують нібито нападу на традиційні цінності допомогою, наприклад, просування прав геїв.

Прозахідні політики та аналітики вказують на зростаючий вплив проросійських груп, таких як Євразійської вибір Грузії, коаліції неурядових організацій, яких налічується близько 16 тисяч учасників.

На ряду із цим, Росія використовує жорсткі заходи. В останні місяці Москва підписала угоди, які наближають її до прямої анексії окупованих Південної Осетії і Абхазії.

Тим не менш, аналітики кажуть, що прихильники Кремля навряд чи виграють парламентські вибори в жовтні 2016 року. Але вони можуть зайняти своєю більшістю перешкодити меншості прозахідних партій отримати повний контроль.

Як зазначає дипломат і голова комітету із зовнішніх зв'язків парламенту Тедо Джапарідзе, Москва продовжуватиме "грати м'язами". "Люди кажуть, що це меседж для Заходу. Але насправді, це не для нього, цей меседж для нас", - резюмує Джапарідзе.

Читайте також: Військова техніка США доставлена в Грузію для спільних військових навчань

Нещодавно Генсек НАТО побачив наближення Грузії до членства. При цьому Генеральний секретар НАТО не назвав ніяких конкретних термінів, за які Тбілісі могло б розраховувати на початок діалогу про повноцінне членство. Але він закликав президента Грузії поглибити демократичні реформи, зокрема у сфері забезпечення правової держави.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі