Греки шукають заміну Ціпрасу – The Times

Поділитися
Греки шукають заміну Ціпрасу – The Times Ціпрас може піти у відставку після референдуму. Ілюстрація © Facebook/Alexis Tsipras
В Афінах кажуть, що Ціпрас піде у відставку, якщо греки проголосують "за" пропозицію кредиторів на референдумі.

Через безгрошів'я греки стають налаштованими проти уряду Алексіса Ціпраса. Схоже, вони готові проголосувати "за"жорстку економію і реформи в обмін на фінансову допомогу, завдяки якій Греція лишиться в єврозоні.

Як повідомляє The Times, останні дані опитувань, які провела компанія GPO, свідчать, що готових терпіти труднощі заради економічного одужання країни в Греції 47%. Протилежну позицію займають 43% греків. В цей же час, у Афінах починають звучати імена тих, хто міг би замінити Ціпраса в уряді.

Серед потенційних кандидатів – віце-прем'єр Яніс Драгасакіс, якого називають найбільшим реалістом в нинішньому уряді. Видання пише, що нинішній прем'єр-міністр натякнув на свою відставку, якщо греки на референдумі проголосують "за" пропозицію кредиторів. Джерело в оточенні прем'єра Греції повідомило видання, що звільнення – це таємний план Ціпраса. Він збирається разом зі своєю партією гальмувати домовленості з кредиторами у парламенті.

В цей же час, міністри теж готуються до відставки і створення "уряду національної єдності". Зокрема, міністр фінансів Яніс Вароуфакіс відкрито заявив про намір йти у відставку, якщо греки не підтримають позицію уряду на референдумі.

До нового уряду можуть увійти вже згаданий Драгасакіс, а також популярний мер Афін Георге Камініс, технократ і колишній голова "Банку Греції" Георге Провопоулос і мер Салонік Яніс Боутаріс. Видання пише, що існують два сценарії, за якими події в Греції можуть почати розвиватися вже в понеділок.

Згідно з першим, греки кажуть "ні" на референдумі. Тоді Алексіс Ціпрас лишається прем'єр-міністром і вимагає від кредиторів грошей на його умовах, додавши до своїх вимог ще й списання 29 мільярдів євро боргу Греції. Дуже швидко стає зрозуміло, що канцлер Німеччини Ангела Меркель і інші європейські лідери не згодні з такою пропозицією Афін.

Банки лишаються закритими, оскільки Європейський центральний банк не дає Греції фінансову підтримку. Готівка закінчується. Державний контроль капіталу продовжується, а ліміт на зняття грошей у розмірі 60 євро на день ще більше зменшують.

20 липня Греція офіційно оголошує дефолт за боргами перед ЄЦБ, оскільки не може сплатити 3,5 мільярдів євро. Грецькі банки відбирають 55% депозитів клієнтів, оскільки це єдина готівка, яка може сповільнити економічний колапс. До кінця місяця Афіни оголошують офіційно дефолт за кредитами від МВФ. Тоді ж Грецію виключають з єврозони, оскільки вона не може виплатити пенсії і зарплати. "Сіріза" вводить в обіг драхму і тим самим скасовує всі досягнення за кілька останніх десятиліть.

Згідно з другим сценарієм, греки кажуть "так" пропозиції кредиторів на референдумі. Алексіс Ціпрас іде у відставку з посади прем'єр-міністра. Президент Павлопулос запрошує партії, які підтримували компроміс з МВФ і ЄС, і пропонує їм утворити новий уряд. Яніс Вароуфакіс завершує свою кар'єру і "стає байкером".

ЄЦБ відновлює потік готівки в Грецію, і після цього банки в країні відновлюють свою роботу. Державний контроль капіталу, відповідно, послаблюється, щоб імпортери і експортери могли врятувати свій бізнес. Добова норма на зняття готівки скасовуються. Голова Єврокомісії Жан-клод Юнкер представляє новий план виходу з кризи, який підтримують кредитори, попри бурчання Німеччини.

Партія "Сіріза" розпадається. Її останнім кроком буде спроба повалити уряд восени, щоб провести нові вибори. Греція кілька років страждає від низько зростання економіки і безробіття, до тих пір, поки кредитори не погодяться реструктуризувати її борги.

Видання The Guardian писало, що еліта Євросоюзу хоче зміни режиму в Греції, а не компромісу з Ціпрасом.

"Вони не просто хочуть, щоб грецький уряд став на коліна. Вони хочуть змінити весь режим у країні. Не військовою силою, звичайно, - ця операція організована з Берліна і Брюсселя, а не з Вашингтона", - йдеться в статті.

За останні кілька тижнів кредитори і грецький уряд обговорили найрізноманітніші пропозиції для досягнення угоди. Зокрема, обговорювалися різні суми допомоги, коригувалися терміни її надання та умови реформ. Як передавалося, влада Греції через місяці тиску кредиторів погодилися на компроміс реформ у соціальній сфері, на що кредитори також трохи пом'якшили свої вимоги. В кінцевому підсумку уряд Ціпраса відхилив і ці пропозиції.

Після цього Єврогрупа відмовилася продовжувати програму допомоги Греції до 5 липня (день референдуму).

В самій країні тим часом збираються багатотисячні протести: підтримку прийняття пропозицій кредиторів і проти них.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі