Франція досі думає, як захиститися через 2 роки після теракту в "Батаклані" - The Economist

Поділитися
Франція досі думає, як захиститися через 2 роки після теракту в "Батаклані" - The Economist Франція шукає способи боротьби з тероризмом після двох років терактів. © BFM.TV
Париж не може знайти спосіб, як впоратися з терористами і не порушити права меншин.

Це буде дуже протверезний обхід. 13 листопала президент Франції Еммануель Макрон покладе квіти біля стадіона "Страд де Франс", театру "Батаклан" і в інших місцях у Парижі, вшановуючи пам'ять 130 жертв, застрелених терористами в 2015 році.

Через два роки, які відзначилися новими атаками, французький президент каже, що такі ісламські екстремісти лишаються найбільшою загрозою для міжнародної безпеки. Він також наголошує, що країна, яка була погано підготовлена до боротьби проти "джихадистського тероризму", тепер покращує свої можливості.

Вірогідно, він має рацію щодо обох речей. Про це пише The Economist, нагадуючи, що уряд Макрона збирається найняти додатково 10 тисяч поліцейських до 2022 року. Після років недбалості, це піде на користь роботі поліції з громадськістю через повсякденні зустрічі, приміром, з групами іммігрантів у бідних районах. Так можна отримати важливі розвідувальні дані.

Важливо і те, що в червні був створений Національний антитерористичний центр в Єлисейському палаці, який очолив шанований екс-голова контррозвідки П'єр де Буске де Флоріан. Цей новий орган координує всю розвідувальну роботу і швидко радить президенту щодо потрібних дій. Створення центру відбулося запізно в країні, яка стала жертвою зловісних планів "Ісламської держави" проти Заходу. Парламент раніше визначив помилки 2015 року, коли конкуруючі підрозділи поліції не могли скоординувати свої дії, що призвело до загибелі людей. Цього не повинно повторитися.

Франція пройшла через довгий період надзвичайного стану, який був оголошений президентом Франсуа Олландом після атак в листопаді 2015 року і тривав 719 днів. Це був не простий крок. Але опитування показали, що більшість виборців схвалювати неліберальні заходи безпеки. Значній частині суспільства подобалося, що 10 тисяч добре озброєних військових патрулювали вулиці. Також за оцінкою розвідки, більше 30 атак були зірвані під час надзвичайного стану.

Однак, закінчення періоду підвищених заходів безпеки вітається. Правозахисники і юристи кажуть, що поліція під час нього перевищувала свої повноваження, обшукуючи і затримуючи підозрюваних. Вони також наголошують, що надзвичайні повноваження правоохоронців призвели до жорсткого поводження з мусульманами, яких у Франції близько 4 мільйонів. Режим продовжувався шість разів, що підривало туристичну привабливість країни, яка здавалася небезпечною як для гостей, так і для інвесторів.

Втім, ліберали не святкують. Оскільки замість надзвичайного стану Франція цього місяця отримала сумнівний антитерористичний закон, який підтримали 415 депутатів, а проти виступили 127. Його умови менш широкі, але деякі положення все ж обмежуть особисті права. Міністр внутрішніх справ може ухвалити рішення про обмеження пересування підозрюваних. Чиновники, а не судді, можуть змусити поліцію проводити обшуки приватної власноти чи наказати закрити релігійні місця, якщо вирішать, що в них проповідується ворожнеча до Франції.

Макрон ступив на тонку лінію. Він говорив про захист законних прав, зокрема під час промови в Європейському суді у Страсбурзі, де висловив застереження проти "неліберальної демократії" і закликав боротися проти тероризму лише "під контролем судів". Але він також знає і про широкі сподівання суспільства щодо вирішення навіть потенційних, а не лише доведених загроз. Через півроку президентства Макрона опитування показують, що виборці без ентузіазму ставляться до нього. Однак, їм досі подобаються його зусилля у сфері національної безпеки і новий антитерористичний закон. Він буде намагатися використати будь-яку нагоду, щоб отримати популярність.

У п'ятницю, 13 листопада 2015 року, в Парижі відбулися шість терактів, один за іншим, відповідальність за які взяла на себе "Ісламська держава". Розвідка США заявляє, що в цих атаках простежується слід "Аль-Каїди", а не "Ісламської держави". 14 листопада французькі правоохоронці ліквідували всіх виконавців терактів в Парижі.

Агентство AFP повідомило, що влада Франції знала про можливі теракти. За інформацією агентства, в останні кілька тижнів чиновники та експерти говорили про те, що "ісламісти готують безпрецедентні атаки проти Франції, які практично неможливо буде зупинити". Також, за даними AP, розвідка Іраку попередила Францію про підготовлювані напади за день до терактів в Парижі.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі