Фінляндія припиняє видавати безумовний дохід - Світ - dt.ua

Фінляндія припиняє експеримент з безумовним базовим доходом - BBC

24 квітня, 2018, 13:25 Роздрукувати

Уряд в Хельсінкі тепер розглядає інші моделі соціального захисту.

Фінляндія перестає просто так роздавати гроші своїм громадянам. © vremya4e.com

 Уряд Фінляндії вирішив не продовжувати обмежений в часі експеримент з виплати базового доходу вибраним громадянам, який привернув широкий міжнародний інтерес. Зараз близько 2 тисяч безробітних громадян країни отримують щомісяця безумовно 560 євро.

"Терпіння уряду вичерпується. Чиновники відмовилися виділяти додаткові кошти на проект", - сказав BBC один з авторів експерименту Оллі Кангас.

Дехто вважає запровадження базового доходу способом, як можна простимулювати безробітних людей піти на тимчасову роботу. Ідея в тому, що базовий дохід дає певні гарантії фінансової безпеки. Це дозволяє вирішити проблему незахищеності, пов'язаної з економікою фрілансу, в якій працедавці не беруть в штат працівників. Прихильники ідеї вважають, що базовий дохід підвищить мобільніст на трудовому ринку, оскільки люди будуть отримувати стабільні гроші між окремими контрактами.

Фінська дворічна пілотна програма почала діяти в січні 2017 року. Таким чином, скандинавська країна стала першою в Європі країною, яка спробувала видавати громадянам безумовний базовий дохід. Учасників програми обирали випадоковим відбором. Але тепер уряд Фінляндії розглядає альтернативні способи реформувати фінську систему соціального захисту.

"Я трохи розчарований, що уряд вирішив не розширювати експеримент", - сказав Кангас, додавши, що Інститут соціального захисту просив Хельсінкі виділити додаткові 40-70 мільйонів євро на розширення програми, але прохання було відхилене.

Інший дослідник Міска Сіманаінен сказав, що "реформування системи соціального захисту на політичному порядку денному, але політики тепер обговорюють багато інших моделей соціального забезпечення замість базового доходу".

Коли Фінляндія почала експеримент, безробіття в країні складало 9,2%. Це найвищий показник серед скандинавських країн. Саме це підштовхнуло Хельсінкі до обговорення реформи системи соціального захисту, а також можливого запровадження безумовного базового доходу. Результати експерименту будуть оприлюднені в другій половині 2019 року.

Читайте також: Гроші просто так: що Фінляндія хоче довести експериментом з базовим доходом? - The Guardian

Як повідомлялося, у червні 2016 року 80% громадян Швейцарії на референдумі висловилися проти виплати безумовного базового доходу.

Подібні ініціативи проводяться в ряді західних країн: уряд Німеччини з 2014 року виплачує 26 громадянам по 1 тисячі євро в місяць. У 2018 році жителі каліфорнійського міста Стоктон почнуть отриувати по 500 доларів безумовного доходу на місяць. Проведення аналогічних експериментів заплановано також в Індії та Нідерландах.

Докладніше читайте в матеріалі Роману Склярова "Тиха революція: відродження марксизму в ліберальній подобі" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >