Енергетична зброя Кремля стала його "ахіллесовою п'ятою" - RFERL

Відео
Поділитися
Енергетична зброя Кремля стала його "ахіллесовою п'ятою" - RFERL Залежність від продажу газу стала проблемою для Росії. Ілюстрація © rg.ru
Туреччина і Україна створюють серйозні проблеми для Москви, відмовляючись від закупок газу.

"Південний потік" помер, життя "Турецького потоку" ледве жевріє, а "Північний потік" атакований. Тисячі кілометрів невикористаних труб для нових ГТС, вартістю 1,8 мільярдів євро, лежать на узбережжі Чорного моря. Україна оголосила, що їй не потрібні закупки російського газу цієї зими, а в цей же час Москва з усіх сил намагається запалити світло в окупованому Криму.

"Забагато проблем як для однієї енергетичної супердержави, про яку світ звик так багато чути", - каже політичний оглядач Radio Free Europe Radio Liberty Браян Вітмор у подкасті Daily Vertical.

Він нагадує, що ще не так давно Кремль не соромився використовувати енергетичні поставки у політичних цілях для тиску на своїх сусідів і всю Європу. Але ті часи, вочевидь, вже в минулому. Тепер, коли на споживацькому ринку вартість енергоносіїв падає, а клієнти Росії активно займаються диверсифікацією закупок, енергетична зброя несподівано стала для Кремля "Ахіллесовою п'ятою".

"Південний потік" і "Турецький потік" стали жертвами дипломатичних конфліктів, які Москва розв'язала проти Заходу і Туреччини. В результаті Росія стала залежною від ГТС України у питанні постачання газу клієнтам в Європі. І це відбувається саме тоді, коли Київ стає менш залежним від російських енергоносіїв. Це дає українській стороні сильнішу позицію на переговорах.

В конфлікті Росії з Туреччиною саме Анкара вирішила скоротити поставки зрідженого газу на турецький ринок, таким чином розігравши енергетичну карту, яка зазвичай була козирем Москви.

Російські доходи від продажу енергоносіїв зростали і падали в той час, як Кремль намагався використати їх у політичних цілях. Якщо ця прогалина лишиться, Росію чекають тяжкі часи, а удача Володимира Путіна з енергетикою закінчиться.

Видання Newsweek.pl писало, що Європі не варто зважати на погрози Росії відключити газ Україні. Донедавна Росія постійно погрожувала усій Росії відключенням газу в критичний момент. Ці московські обіцянки лякали і Польщу. Але тепер зупинка поставок "блакитного палива" через Україну не така вже й страшна. Оскільки в Європі розвинулася газова інфраструктура, яка дозволяє швидко замінити російське джерело.

Відмова від російських енергоносіїв стала трендом в Східній Європі останнім часом. Раніше повідомлялося, що Литва збирається відмовитися від газу Росії. За п'ятирічною угодою з норвезькою компанією Statoil, литовська Litgas збирається купувати 540 мільйонів кубометрів газу з Норвегії щороку. В 2016 році Вільнюс сподівається, що попит на такий вид палива в країні скоротиться на третину через дедалі ширшим використанням біомаси в якості палива.

У свою чергу Україна не бачить необхідності в закупівлі газу в Росії до кінця 2015 року. Про це повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин. За його словами, Україна має достатні запаси газу у своїх сховищах, а також розраховує на зниження ціни на російський газ у першому кварталі 2016 року.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі