Чому Україна стала перевіреним і надійним притулком для лідерів ІДІЛ — Independent

Поділитися
Чому Україна стала перевіреним і надійним притулком для лідерів ІДІЛ — Independent © СБУ
Українська влада вже давно руйнує свою правову та правоохоронну системи. Звичайним бенефіціаром є організована злочинність, яка тримається за рахунок того, що поставила на потік виготовлення підроблених документів, що засвідчують особу, та контрабанди

На початку листопада, під час спільної спецоперації України, Грузії і США в Київській області затримали одного з ключових ватажків терористичної організації "Ісламська держава" - громадянина Грузії на прізвисько "Аль Бару Шишани", він був ватажком терористів в сирійській провінції Латакія. Що стосується крайніх форм тероризму, то Аль Бару Шишани як раз цим і славився. Він обіймав посаду заступника військового міністра ІДІЛ, очолював підрозділ, який відповідав за "спеціальні операції" і розвідку. Цей командир, виходець із Грузії, за наявними даними, у всьому цьому брав участь у стратах "невірних", публічних экзекуциях з стинанням, терористичних операціях за кордоном, пише у своїй статті Олівер Керролл для the Independent.

Крім того, було відомо, що він мертвий, але так вважали лише до минулої п'ятниці. Сенсаційне "повернення" Аль Бару Шишани, що сидів на лаві підсудних в залі суду в центрі Києва, шокувало не тільки тим, що він цілком живий.

Автор зазначає, що в міру появи подробиць про те, як він успішно ухилився від авіаудару в Сирії, не залишав шансів вижити, про який повідомляли в пресі, і про те, як потім він за підробленим паспортом виїхав до Туреччини, а потім в Україну, де спокійнісінько жив два роки, виник ряд питань про те, чи здатний і готовий Київ боротися з терористами, укрывающимися в країні.

За даними Служби безпеки України, Шишани навіть продовжував координувати з Києва терористичні операції ІДІЛ.

Аль Бару Шишани насправді звуть Цезар Тохосашвили, і він, як і кілька інших командирів ІДІЛ, родом з Панкіської ущелини, яке знаходиться на півночі Грузії.

Історія цього гірського району тісно пов'язана з Чечнею, розташованої по той бік кордону з РФ, в 40 милях на північ. Більшість з 10 тисяч жителів Панкіської ущелини належать до кільком етнічним чеченським кланам. Кілька сотень біженців переїхали сюди після чеченських воєн. Арабське слово "шишани" означає "чеченець".

Ні для кого не було секретом, що Аль Бару Шишани перейшов на бік ІДІЛ в основному при сприянні іншого місцевого хлопця одноногого і однорукого Ахмеда Чатаєва, відомого як "однорукий Ахмед". Пізніше Чатаєва звинуватили в організації теракту, скоєного смертниками в стамбульському аеропорту в 2016 році. Однак його причетність до теракту так і не була доведена. А в 2017 році під час спецоперації, яку поліція проводила в столиці Грузії Тбілісі, він підірвав себе.

За словами Бордзикашвили, все в Панкісі були вражені, коли дізналися, що Аль Бару Шишани живий.

"Можливо, його близькі друзі знали, що він в Україні, але думаю, що родичі не знали. Такі люди ховаються від усіх, а тепер дуже важко повернутися додому і не потрапити у в'язницю", - сказав журналіст у розмові з кореспондентами видання.

Безумовно, бойовики зазвичай використовували набагато більш легкий спосіб перейти кордон і повернутися додому. Наприклад, в 2013 році Чатаев зміг повернутися в Панкісі, незважаючи на те, що Інтерпол оголосив його в розшук. Відповідь на питання про те, як йому це вдалося зробити, знову слід шукати в Україні. Майбутній командир ІДІЛ з'явився там трьома роками раніше. Тоді він був заарештований і постав перед судом у тихому містечку Ужгород на заході України. За словами київської журналістки Катерини Сергацковой, яка займалася розслідуванням справи Чатаєва, незрозуміло, що саме він робив в Карпатах і більшості його соратників тих часів уже немає в живих, тому що-небудь з'ясувати важко.

Відповідальним за розслідування цієї справи був Юрій Луценко, тодішній міністр внутрішніх справ України. Згодом він уславився як "корисливий і корумпований" прокурор, який опинився в центрі скандалу з імпічментом, який ініціювала Палата представників у відносинах Дональда Трампа з-за його відносин з нинішнім президентом України Володимиром Зеленським.

За словами Луценка, Чатаев був затриманий через Інтерпол за запитом Москви. Як він розповів, в мобільному телефоні Чатаєва поліція також виявила інструкції з вибухової справи і фотографії тіл загиблих. Незважаючи на це, в РФ його так і не вивезли. Одна з імовірних причин того, що йому замість цього дозволили повернутися додому в Грузії, так це хабар. На прохання прокоментувати обставини Луценко не відповів.

Колишній співробітник британської розвідки, Філіп Інгрем заявив, що українська влада та прилеглі чиновники вже давно руйнують свою правову та правоохоронну системи. Звичайним бенефіціаром є організована злочинність, яка тримається за рахунок того, що поставила на потік виготовлення підроблених документів, що засвідчують особу, та контрабанди. Але слабкий режим винен і в тому, що країна не захищена від загрози міжнародного тероризму. "І займатися цією проблемою уразливості Київ, схоже, зовсім не зацікавлений", - уточнив Інгрем.

США особливо розчаровані тим, що Київ не спроможний припинити торгівлю підробленими паспортами. У коментарях, зроблених під час розслідування в рамках імпічменту Трампа, чиновник держдепартаменту Джордж Кент розповів, як у 2017 році між посольством США та українською владою стався серйозний конфлікт. У той час Кент був заступником посла США в Україні.

І знову в центрі скандалу опинився Луценка - до того моменту вже головний прокурор. Кент звинуватив Луценка в тому, що той розсекретив таємного агента антикорупційного бюро, який увійшов у структуру, яка займалася підробленими паспортами. Він зробив це, як стверджував Кент, щоб помститися посольству США за підтримку антикорупційних агентств, які працювали проти його власних корумпованих інтересів.

Було час, коли можна було отримати підроблений паспорт дуже просто і дешево. Ситуація змінилася з введенням біометричних паспортів в 2015 році, що призвело до скорочення кількості незаконних схем. Але кілька компаній все ще продовжують займатися підпільним бізнесом і "чистий" паспорт коштує близько п'яти тисяч доларів. У всякому разі, один випадок, коли колишній бойовик отримав біометричний паспорт таким способом вже відомий.

Безперечно, це має значення для безпеки Європи, враховуючи, що громадяни України користуються безвізовим режимом при в'їзді в більшість країн ЄС. Підроблені паспорти можна визначити досить легко, а от справжній паспорт, виданий на чуже ім'я, немає.

"І якщо документи видаються уповноваженим органом, це повинно викликати занепокоєння", - сказав Інгрем. І тисячі ісламських бойовиків з колишніх радянських республік, які шукають, де б "залягти на дно", всі це розуміють, каже експерт з джихаду Віра Миронова, запрошений науковий співробітник Гарвардського університету.

Крім того, в України є ряд переваг порівняно з конкурентами: поширена російська мова, пов'язаний з війною хаос, непрофесіоналізм місцевих спецслужб і невисока ймовірність екстрадиції в такі країни, як Росія.

За її приблизними оцінками, в Україну втекли "сотні" колишніх бойовиків ІДІЛ. Але в першу чергу викликати занепокоєння мають викликати не цифри, сказала вона. Терористи, що втекли в Україну, по своїй природі являють собою еліту, яка проходить "самоотбор": і цей відбір не є випадковим. Менш здібні, менш рішучі і менш активні доїжджають до Туреччини і все там і осідають. А от щоб потрапити в Україну, треба багато продумати, зробити багато дій, виконати багато завдань. І ті, хто туди добираються, представляють небезпеку".

Коли бойовики виявляються в Україні, у них рідко бувають проблеми з владою, зазначила Миронова. Мабуть, так і було, принаймні, протягом якогось часу з тих двох років, які Аль Бару Шишани жив у Києві і в Київській області. Українська влада не повідомляють про те, коли вони про нього дізналися. Як випливає з прес-релізу СБУ, за два місяці до його арешту 15 листопада до операції приєдналися ЦРУ і МВС Грузії. Незрозуміло, чому вони вирішили не брати його до цього.

Катерина Сергацкова, яка в минулому році практично одна висвітлювала цю тему в українських ЗМІ, говорить, що, як не дивно, влада як і раніше ставляться до цієї проблеми спокійно. "Всякий раз, коли я писала на цю тему, держчиновники звинувачували мене в тому, що я придумую цю проблему. Але арешт одного з головних командирів "Ісламської держави" тут, у Києві, прямо у нас під носом, безсумнівно, означає, що багато з найнебезпечніших у світі людей дійсно вважають Україну перевіреним, надійним місцем. Корупція у всіх державних структурах поліції, судах, прокуратурі створює можливість для зловживань", - сказала вона.

Журналіст британського видання зв'язався з СБУ, і там спростували твердження про те, що Україна в будь-якому випадку створює сприятливі умови для міжнародного тероризму. "Було б неправильно давати такі оцінки. Сьогодні мова йде про кілька окремих випадків, людей, які намагаються сховатися від влади. Але ми всіх їх знайдемо і депортуємо", - сказала прес-секретар Олену Гітлянську.

І Сергацкова, і Миронова зійшлися на думці, що опитані ними бойовики не представляють для України серйозним терористичної загрози, у всякому разі, поки що, оскільки не в їх інтересах створювати проблеми там, де живеш. Але ситуація може змінитися, якщо Київ вирішить проводити арешти і далі. "Я знаю багатьох, хто живе нормальним життям, наприклад, працює водієм у Über. Вони не збираються гадити у власному будинку. Але якщо їх заженуть в кут, якщо вони будуть боятися, що їх заарештують, тоді ми зіткнемося з великою проблемою", - сказала Миронова.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі