Чехія боїться дезінформації Росії під час виборів президента - FT

Поділитися
Чехія боїться дезінформації Росії під час виборів президента - FT Чехія боїться втручання Росії у президентські вибори. © @flickr.com/photos/james_clear
Чехи підуть на виборчі дільниці у п'ятницю, і в Празі нервують через можливе втручання Москви з наміром влаштувати переобрання Земана.

Мілош Земан, якого вважають одним з найбільших прихидьників Росії в межах ЄС, збирається поборотися за другий термін на посаді президента Чехії. Після виявлення масштабів російських зусиль з впливу на американські президентські вибори в США, чеські політики і чиновники непокояться, що Кремль може зробити щось подібне і в їхній країні.

Про це пише Financial Times, нагадуючи, що Прага вже була під впливом Кремля в часи існування блоку Варшавського договору. Центральноєвропейську країну завжди вважали місцем, де Москва має певні важелі впливу. Але на тлі російської агресії проти України, російські операції в Чехії стали більш інтенсивними, - кажуть в Чеській службі інформаційної безпеки.

Післ виборів у США з'явилися більш серйозні дебати про втручання. До того люди вважали, що ми одержимі росіянами", - сказав Іван Габал, який працював у парламентському комітеті з питань оборони і безпеки.

"Але ми вже зіштовхувалися з російським впливом, коли верли переговори про розмішення систем ПРО в 2007 році", - додав він, нагадавши про те, як намір США розмістити свої ракети на чеській території розлютив Москву.

Деякі оглядачі скептично ставляться до того, наскільки великий вплив на президентську гонку може справити Кремль.

"У нього є очевидний бажаний кандидат. Але якщо подивитися на вплив російської дезінформації, інколи вона допомагає мобілізувати голоси. Земан здатен це зробити і сам", - вважає дослідник з Інституту міднародних відносин в Празі Марк Галеотті.

"Іншим разом вона допомагає містифікації і створення ситуації, в якій не можна напевне сказати, що правда, а що ні. Але, знову ж таки, це ситуація, в якій більшість людей мають змогу скласти свою думку про Земана", - додав він.

Видання нагадує, що нинішній чеський президент закликав провести референдум про членство Чехії в ЄС і НАТО. Якуб Яндра з аналітичного Центру європейських цінностей у Празі допускає, що в Чехії може початися інформаційна кампанія на користь Земана.

"Ми чекаємо велику кількість дезінфлрмації і, вірогідно, хакерських атак проти суперників Земана. Думаю, що пік такої активності буде перед другим туром виборів", - вважає Яндра.

Для того, щоб систематично боротися проти таких викликів, Чехія створила Центр протидії тероризму і гібридним загрозам (CTHT). Цей підрозділ міністерства внутрішніх справ покликаний боротися з усим від тероризму і радикалів до чужої державної пропаганди. Інші чеські міністерства теж збираються створити такі ж команди.

Центр надає департаментам уряду аналізи про міжнародні загрози, а також бореться проти фейкових "новин". Він зіштовхнувся з критикою з боку Земана, який назвав його діяльність "поліцією думок". Прес-секретар президента зареєстрував сторінку на Twitter для того, щоб атакувати CTHT.

Джерело в чеських правоохоронних органах розповіло Financial Times, що CTHT зіштовхнулося з політичним тиском. Його змушують не робити нічого проти Росії і Земана.

Яндра наголошує, що Празі потрібно більш послідовного і ефективно боротися проти дезінформації. Приміром, він радить запровадити в чеських школах уроки медіа-грамотності.

Габал також вважає, що країна повинна ухвалити закон, який би захищав вибори як стратегічну інфраструктуру. А спроби маніпулювати демократичним процесом він радить зробити кримінальним злочином.

"Так само, як ми захищаємо аеропорти, кордони чи електростанції, нам потрібно захистити нашу виборчу інфраструктуру", - сказав він.

Нещодавно у ЦРУ допустили нове втручання Росії у вибори в США. Голова відомства Майк Помпео наголосив, що російське втручання у американські вибори відбувалося впродовж "десятиліть".

Раніше радник президента США з національної безпеки Герберт МакМастер заявив, що Росія втручається в президентські вибори в Мексиці. Американський уряд стурбований використанням Росією сучасних кібер-інструментів для пропаганди і дезінформації.

Раніше повідомлялося, що Дональд Трамп знову спростував інформацію про змові з росіянами під час виборів.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі