Більше мільйона людей вийшли на марш протесту в Гонконзі. Що відбувається?

Поділитися
Більше мільйона людей вийшли на марш протесту в Гонконзі. Що відбувається? 12 червня поліція жорстоко розігнала протестувальників
З неділі в Гонконзі триває кампанія проти прийняття законопроекту про екстрадицію.

З неділі в Гонконзі триває кампанія проти прийняття законопроекту про екстрадицію. Понад мільйона людей - приблизно одна сьома частина жителів міста - вийшли на марш протесту, що стало найбільшою демонстрацією в Гонконзі з 1997 року, коли колишня британська колонія була повернена під юрисдикцію Китаю. Напередодні поліція застосувала перцевий газ, кийки, водомети і гумові кулі для розгону демонстрантів. Серйозні поранення і пошкодження отримали щонайменше 79 людей. Сьогодні ситуація в місті спокійна, проте опозиція пізніше планує провести марш протесту від Законодавчої ради до резиденції глави адміністрації Гонконгу Керрі Лам.

Чому протестують жителі Гонконгу?

The South China Morning Post

Жителі Гонконгу протестують проти змін законодавства про екстрадицію на материковий Китай. Якщо документ ухвалять, жителів Гонконгу зможуть екстрадувати навіть у ті країни, з якими у Гонконгу немає про цьому договору, в тому числі в Тайвань, Макао і материкову частину Китаю. Серед тих, кого екстрадують, можуть бути втікачі з материка, які критикують китайську владу і переховуються від каральних заходів у Гонконзі.

Формально закон не поширюється на звинувачених у політичних злочинах, але опозиція вважає, що влада Китаю буде звертатися, наприклад, до звинувачень в шахрайстві або відмиванні грошей, щоб домогтися їхньої видачі. Критики прийняття закону вважають, що в китайській судовій системі права людей, яких екстрадують, виявляться незахищеними. Крім того, на їхню думку, новий закон відніме у Гонконгу серйозну частку автономії. Влада міста розраховує, що новий закон набуде чинності 20 червня.

Jeffie Lam/Twitter.com/jeffielam

На 12 червня було призначено друге читання документа, однак у зв'язку з подіями парламент Особливого адміністративного району Гонконг відклав засідання, запевнивши при цьому, що воно відбудеться найближчим часом.

Громадський протест відіграє важливу роль у житті Гонконгу - за словами одного з журналістів, у багатьох протестувальників "це закладено в ДНК", зазначає BBC.

Оскільки у мешканців є право на демонстрації, але немає можливості безпосередньо обирати місцеву владу, багато хто вважає, що вихід на вулиці - це можливість впливати на уряд, особливо в тих аспектах, які становлять загрозу основним цінностям колишньої колонії.

Jim Sciutto/twitter.com/jimsciutto

"Можливо, все це марно, - сказала одна з протестувальниць в неділю. - Але ми повинні діяти, щоб показати уряду Гонконгу, міжнародній пресі, іншим жителям міста, що ми не дамо китайському уряду просто переступити через нас".

Чи є шанс на успіх у протестувальників в Гонконзі?

Twitter.com/VoCommunism

У минулому протестувальникам часом вдавалося домогтися результатів. У 2003 році приблизно півмільйона людей вийшли на вулиці і змусили уряд відкласти прийняття спірного законопроекту про національну безпеку, відомого як "стаття 23". Однак експерти сходяться на думці, що на цей раз у протестувальників набагато менше шансів, оскільки нинішня влада в Пекіні навряд чи піде на компроміс.

"Одна з головних відмінностей в тому, що голова КНР Сі Цзіньпін зайняв набагато більш жорстку позицію, ніж його попередник, - сказав BBC соціолог в гонконзькому Університеті науки і технології Діксон Синь. - Друга відмінність у тому, що китайська економіка сьогодні набагато здоровіша, ніж у 2003 році".

Незважаючи на масові протести, глава уряду Гонконгу Керрі Лам оголосила, що не відмовиться від спірного законопроекту про екстрадицію. За її словами, законопроект потрібно прийняти, щоб закрити юридичні лазівки та "не дозволити Гонконгу стати притулком для втікачів". Лам звернулася до громадян у заздалегідь записаному зверненні у середу, в якому засудила дії протестувальників і виправдовувала дії поліції.

"Це вже не мирні демонстрації. Це сплановані і навмисні заворушення", - сказала глава Гонконгу.

Twitter.com/TszChingKiwi

Для розгону демонстрантів поліція застосувала перцевий газ, кийки і гумові кулі.

Що кажуть у Китаї?

Міністерство закордонних справ Китаю висловило однозначну підтримку законопроекту, зазначивши, що його прийняття має відбутися найближчим часом. Деякі китайські ЗМІ проігнорували протести в Гонконзі, не написавши про них нічого, інші - описали власну версію подій.

Газета China Daily випустила матеріал, в якому стверджує, що 800 тисяч жителів Гонконгу вийшли на вулиці для того, щоб підтримати законопроект.

"Незважаючи на спеку, представники різних організацій в Гонконзі в неділю організували масові громадські заходи по всьому місту на підтримку планів уряду змінити закон про екстрадицію ... На більше 20-ти світлодіодних дисплеях, в тому числі в жвавих ділових районах, таких як Козуей Бей, Цім Ша Цуй і Ван Чай, розміщені слогани, інфографіки та відеоролики на підтримку поправок".

В іншій статті China Daily повідомляє, що "деякі жителі Гонконгу все ж піддалися на хитрощі опозиції та їхніх зарубіжних союзників і почали підтримувати кампанію проти екстрадиції", однак "будь-яка розсудлива людина підтримає законопроект, час якого давно настав".

Новини закордонних ЗМІ про протести в Гонконзі блокували, а пошуковики направляли користувачів на проурядові ЗМІ.

Гонконг і Китай

В Гонконзі свої закони, а права і свободи його мешканців, як вважається, захищені краще, ніж на материковому Китаї. Вважається, що судова система Гонконгу, створена в ті часи, коли місто було британською колонією, відносно незалежна. Але опозиція наголошує, що в останні роки посилився вплив китайських спецслужб: з міста періодично викрадають людей, які потім виявляються в китайських в'язницях. Так, з Гонконгу зникли кілька продавців книг, які спеціалізувалися на продажу літератури, критичної щодо влади в Пекіні. У Гонконгу є угоди про екстрадицію з 20 країнами, включаючи США і Велику Британію, але не з Китаєм. Переговори з цього питання між Гонконгом і материковим Китаєм тривають близько 20 років.

Детальніше про ситуацію в Гонконзі читайте в статті Наталії Бутирської "Гонконг: територія свободи під китайським ковпаком" в тижневику "Дзеркало Тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі