Білорусь оприлюднила секретні документи НКВС від вересня 1939 року – Rzeczpospolita

Поділитися
Білорусь оприлюднила секретні документи НКВС від вересня 1939 року – Rzeczpospolita © ctv.by
Список співробітників НКВС, які вистежували та арештовували поляків у Західній Білорусі, опублікували тихо. Книгою в 150 екземплярів. Без електронної версії.

В кінці грудня президент Росії Володимир Путін понад годину переконував лідерів СНД у Санкт-Петербурзі, що Польща несе спільну відповідальність за початок Другої світової війни. Потім у січні він зустрівся з російськими ветеранами та пообіцяв "закрити рота" усім, хто "переписує історію", пише польська газета Rzeczpospolita.

Путін навіть оголосив про створення спеціального центру, в якому будуть публікуватися "беззаперечні документи". І газета підкреслює, неважко здогадатися, що документи повинні довести, що Радянський Союз став жертвою Другої світової війни та тільки "визволителем" всієї Європи.

Цікаво, чи буде в цих документах список співробітників НКВС, нагороджених «за оперативну і чекістську діяльність в Західній Білорусі», підписаний комісаром внутрішніх справ Білоруської РСР Канавою 20 листопада 1939 року. Твитнуть Поделиться

Вперше імена 89 найактивніших катів побачили світ у книзі, яку опублікували ще восени минулого року, в основному завдяки Національного архіву Білорусі. Мінськ зробив цей сміливий крок вкрай тихо, тираж був всього 150 примірників, а видання немає в електронному доступі.

У списку "заслужених офіцерів" є ті, хто "вистежив і заарештував" братів і Яна Казімєжа Пілсудського у Вільнюсі у вересні 1939 року, хто був нагороджений "Почесним знаком" за арешт мера президента Бреста на Бузі Франциска Колбуша і за затримання колишнього міністра юстиції Другої Польської Республіки Чеслава Михайлівського в Пінську. Зі списку стало відомо, хто у вересні 1939 року заарештував принца Януша Радзивілла в Несвіжі, і якого особисто допитував у Москві Лаврентія Берія.

Ми можемо лише здогадуватися про масштаби репресій під час радянської агресії, тому що список «заслужених офіцерів» НКВС показує, що вони сприяли «стеженню і затриманням» понад 10 тисяч осіб. Причому всього за перші два місяці агресії. Твитнуть Поделиться

З кількох десятків публікацій Нацархіва Білорусі про співробітників НКВС видно, що навіть солдати та офіцери Червоної Армії не сумнівалися, що вони не визволяли Польщу, а брали участь в агресії проти неї, відзначає газета. Деякі радянські солдати боялися, що після нападу на Польщу їм доведеться битися разом з Німеччиною проти Франції та Британії.

Найбільшим сюрпризом для «визволителів» виявилося те, що по іншу сторону кордону рівень життя був значно вищий, ніж в СРСР. Твитнуть Поделиться

9 січня польський Сейм у спеціальній резолюції засудив провокаційні і помилкові висловлювання представників верховних органів влади Російської Федерації, які намагаються звинуватити Польщі у нібито розв'язуванні Другої світової війни.

Зокрема, мова йде про те, що президент РФ Володимир Путін звинуватив Польщу в нібито співпраці з Третім Рейхом, а також відповідальності за розв'язання Другої світової війни. Поряд з цим, Сенат висловив занепокоєння з приводу погіршення російсько-польських відносин.

Детальніше про напруженість у відносинах РФ і Польщі читайте в статті Івана Валюшко "Чому Росія напала на Польщу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі