Байки Росії про обіцянки НАТО не розширюватися нагадують синдром "хибної пам'яті"– The Guardian

Поділитися
Байки Росії про обіцянки НАТО не розширюватися нагадують синдром "хибної пам'яті"– The Guardian НАТО ніколи не обіцяв Росії не розширюватися на Схід. Ілюстрація
Постійні спроби Кремля пояснити свої невдачі вигаданою підступністю Заходу нагадують конфлікти перед Першою світовою війною.

Впродовж останніх років Росія неодноразово звинувачувала Захід в тому, що її обманули і образили. Зокрема, в Кремлі постійно "пригадують", як НАТО нібито пообіцяв ніколи не розширюватися на схід. Але насправді нічого такого ніхто Москві не обіцяв.

Про це на сторінках The Guardian пишуть історик Крістофер Кларк і політолог Крістіна Спор. Росія впродовж останніх років демонструвала свою образу, нібито її обманув недобросовісний опонент, який "не зупинився перед порушенням міжнародних домовленостей і гаранті".

"Але пам'ять про порушенні обіцянок НАТО важлива ще тому, що з точки зору Росії, вона позбавляє легітимності міжнародні угоди, які були укладені в процесі об'єднання Німеччини і встановлення порядку після Холодної війни. І ця точка зору стала головним аргументом Путіна у нинішній війні в Україні", - пишуть автори.

І це не вперше, коли Москва використовує концепцію про "приниження" з боку Заходу. Наприклад, в 1908 році, коли тривала дипломатична суперечка за чорноморські проливи, міністр закордонних справ Росії Олександр Ізвольський припустився помилки, через яку вийшло, що Австрія отримала Боснію і Герцеговину, а його країна нічого не отримала натомість.

Тоді російський дипломат замість того, щоб визнати свій провал, почав заперечували, що про щось домовився з Австрією. Він запевняв, що Відень пограбував Москву. І перед Першою світовою війною це зіграло важливу роль в безкомпромісній позиції Росії, яка не хотіла, щоб австрійці "її знову пограбували".

Тепер розмови про образи замість визнання власних політичних помилок стали помітною рисою політики Кремля впродовж останніх років. Росія звинувачує США і Європу у вторгненні в Косово, Лівію, Сирію. І при цьому вона сама порушує міжнародні угоди, на яких базується сучасний порядок в Європі, пригадуючи військові операції Заходу.

"Під час діалогу, який тривав перед підписанням угоди про об'єднання Німеччини, російська сторона піднімала питання про розширення НАТО. Але її занепокоєння стосувалися лише Східної Німеччини. Тоді дійсно сторони домовилися, що після виведення радянський військ, НАТО зможе на цій території розмістити лише німецькі частини. А іноземна ядерна зброя не з'явиться на території колишньої НДР. Стосовно відмови від розширення Альянсу на Схід ніхто таких обіцянок не давав", - пишуть автори.

Вони додають, що уявлення про історію як про чергу зрад і образ дуже небезпечні. Так само, як і в 1908 році, розповіді про те, як Росія стала "жертвою" Заходу, дуже подобаються росіянам. Але коли цими байками виправдовують зовнішню політику, це ставить під удар всю систему безпеки в Європі. Видання Bloomberg писало, що Путін мріяв про вступ Росії в НАТО, коли тільки став президентом. В ті часи Путін був дуже чемним і, здавалося, збирався реформувати російську економіку. А екс-держсекретар США Мадлен Олбрайт писала в статті на Foreign Policy, що США пропонували Росії членство в НАТО, але Путін все зіпсував.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі