Банківська система РФ у гіршому стані, ніж здається – FT

Поділитися
Банківська система РФ у гіршому стані, ніж здається – FT Центробанк РФ масово відбирає у банків ліцензії. Ілюстрація
Центробанк масово відбирає ліцензії, намагаючись розчистити ринок, але це б'є по вкладникам.

Анатолій Мотильов мав образ ідеального ерудованого банкіра Росії: будучи вихідцем з радянської еліти він добре прижився з новим Кремлем і лідерами РПЦ.

49-річний банкір довго лишався поза увагою громадськості: ніяких яхт і віл, ніяких партій, завжди охайно і скромно одягнений з вусами в стилі бухгалтера з 80-х років. Однак він володіє банківським бізнесом на мільярди доларів, спонсоруючи комерційні банки РФ і кілька приватних пенсійних фондів.

Тепер, коли його банківська імперія зазнала колапсу, проявився зовсім інший характер Мотильова. Чоловік, який здавався непомітним інтровертом, тепер проводить найбільш масштабне "викачування грошей" у Росії, "висмоктуючи" кошти за допомогою сумнівних депозитних процентних ставок і витрачаючи їх у власних бізнес-інтересах.

Про це сьогодні пише Кортні Вівер на сторінках Financial Times, додаючи, що історія про злети і падіння Мотильова ставлять під питання стабільність російського банківського сектору, який сильно постраждав через обвал цін на нафту і санкцій, які у свою чергу обвалили російський рубль.

В липні російський Центральний банк відібрав ліцензії у чотирьох банків Мотильова, серед яких був і 45-й найбільший банк в РФ "Российский кредит". Минулого місяця сім приватних пенсійних фондів бізнесмена теж втратили ліцензії. На депозитних рахунках всі банки Мотильова мали понад 1,1 мільярд доларів. А на рахунках приватних пенсійних фондів – ще мільярд доларів, які належать мільйону громадян РФ.

Минулого тижня російський Центробанк заявив, що знайшов "дірку" в 1,5 мільярди доларів на балансі кредиторів Мотильова. Тож тепер правоохоронні органи Росії розглядають можливість порушити проти нього кримінальну справу. Сам банкір не з'являвся в офісі з липня. В російській пресі є повідомлення, що він втік до Великобританії.

Крах бізнес-імперії Мотильова виглядає як одне з найбільших потрясіть для російської банківської системи в умовах кризи, яка почалася рік тому. Тепер держава взяла на себе зобов'язання виплатити борги банків Мотильова, що створює навантаження на всю фінансову систему. Однак у тому, що сталося, звинувачують не лише самого банкіра, а й Центробанк, який роками дозволяв будувати банківську імперію бізнесмена.

Критики кажуть, що державний регулятор повинен був жорсткіше ставитися до Мольова, оскільки він вже переживав колапс у 2007-2008 роках, попросивши фінансову допомогу в обсязі 2,5 мільярдів доларів для своєї компанії Globex. Коли банкір отримав гроші, уряд пізніше з'ясував, що більше частина суми пішла на рахунки фіктивних фірм, які Мотильов використовував для "відмивання".

"Тепер Анатолій Мотильов повторив один і той же фокус двічі. Уряд втратив 87 мільярдів рублів через Globex, а його навіть не посадили у в'язницю", каже аналітик CFB Bank Максим Осадчий.

Колишній голова Центробанку РФ Сергій Алексашенко вважає, що нові проблеми Мотильова свідчить передусім проблеми з області державного регулювання.

"Є люди, які вчаться і які не здатні на це. Мені здається, це єдине пояснення", - сказав Алексашенко.

Впродовж останніх 1,5 року російський Центробанк взявся за "чистку" в банківському секторі, скасувавши 140 ліцензій. Задум полягає в тому, щоб прибрати слабких гравців і так званих "кишенькових банків", через які часто відмивають гроші. Такий крок був високо оцінений учасниками ринку, але критики кажуть, що цього все одно не достатньо. І випадок з Мотильовим тому служить доказом. Також в грудні у 32-го за обсягом вкладень банку Росії "Trust Bank" виявили "діру" в балансі на 127 мільярдів рублів. А минулого місяця "Пробизнесбанк", який інвестують західні компанії, такі як шведська East Capital, отримав звинувачення від Центробанку в тому, що він тримає фіктивні бонди на балансі. Коли його позбавили ліцензії, його боргові зобов'язання складали близько мільярда доларів.

"Стан банківської системи гірший, ніж комусь може здатися. "Проминвестбанк" став відображенням цього", - сказав співрозмовник FT, наближений до власників закритого в Росії банку.

Роки швидкого кредитування і зростання депозитів дозволило приховати справжні проблеми в банківському секторі. Однак вони стають дедалі очевиднішими через те, що все більше кредиторів стають неплатоспроможними.

"Нинішня криза загострила проблеми всіх цих банків. Коли у вас ослаблений організм і він зазнає удару, це може бути смертельно", - сказав аналітик московського відділення агенції Moody's Іраклій Піпія.

З середини липня Центробанк позбавив ліцензії більше десятка банків. Це нашкодило депозитам 1% російських вкладників і скоротило кількість російських банків до 800, хоча в 2008 році їх було найбільше – 1000.

Тим часом, російський рубль продовжує падати через дешеву нафту. В серпні ЦБР тестував російські банки на стійкістьдо курсу вище 100 рублів за долар.

З початку липня курс долара до російського рубля зріс більш ніж на 25% - з 55 до 70 рублів за долар. Це збіглося з різким падінням цін на нафту, яка втратила близько третини своєї вартості. 24 серпня біржовий курс долара до рубля подолав рівень 71 руб./долар, нафта Brent опустилася нижче позначки 43 долара за барель.

25 серпня долар впав нижче 69 руб./долар слідом за зростанням нафти до 44 доларів за барель.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі