Авіаудари по Сирії: що відомо про подію

Фото Відео
Поділитися
У Пентагоні заявили про те, що це була одноразова акція, однак не виключають можливості повторення.

Франція, Великобританія і Сполучені Штати рано вранці 14 квітня завдали ракетні удари по цілях у Сирії у відповідь на застосування режимом Башара Асада хімічної зброї проти цивільних осіб в місті Дума.

Гучні спалахи освітили небо над сирійською столицею, після того, як президент США Дональд Трамп оголосив про авіаудари.

Як заявила прем'єр Великобританії Тереза Мей, не йдеться про втручання в громадянську війну в Сирії або про зміну режиму в країні, а тільки про обмежені і цілеспрямовані удари, які не сприяють ескалації напруженості в регіоні. Вона зазначила, що робиться все можливе, щоб уникнути жертв серед цивільних.

У свою чергу президент Франції Еммануель Макрон заявив про те, що почали військову операцію проти "таємного хімічного арсеналу" сирійського уряду. За його словами, "червона лінія була перейдена" після хіматаки в Думі. У Франції "немає сумнівів", що сирійський уряд несе за неї відповідальність.

Німеччина, Італія відмовилися брати участь у цій операції.


Які цілі вразили США і союзники в Сирії

Головними цілями стали науково-дослідний центр в Дамаску, який пов'язують з виробництвом хімічної зброї та два склади хімічної зброї в провінції Хомс. Під вогонь також потрапили штаб Республіканської гвардії Сирії, аеропорт Мезза в Дамаску і аеропорт Ад-Думейр у Східній Гуті.

За станом на понеділок відомо, що по території Сирії випустили 105 ракет.

У міністерстві оборони РФ заявили про те, що значну частину крилатих ракет та авіаційних ракет класу "повітря-земля" збили нібито на підльоті до цілей. За даними російського відомства, у відповідь застосували сирійські засоби протиповітряної оборони С-125, С-200, "Бук" і "Квадрат".

Проте, в Європейському командуванні США (EUCOM) всупереч заявам Міноборони РФ, стверджують, що ППО Сирії і Росії не вдалося збити жодної ракети сил НАТО.

Пентагоні заявили про те, що це була одноразова акція, однак не виключають повторення.

Ракетні удари США і союзників по військовим об'єктам в Сирії знищили всі цілі, заявив генерал США Кеннет Маккінзі на брифінгу. Головною метою став науково-дослідний центр в Дамаску, який пов'язують з виробництвом хімічної зброї.

Постраждавшилися у редок авіаударов у Сирії

Сирійське державне агентство SANA з посиланням на військових повідомляє про трьох постраждалих мирних жителів в результаті ракетного удару. Тим часом CNN з посиланням на державне телебачення Сирії повідомляє про те, що кілька ракет відхилилися від курсу, тому що були перехоплені, тоді ж і сталося поранення цивільних. За попередніми даними Головного оперативного управління Генштабу ЗС РФ, жертв серед мирного населення і сирійських військових у результаті удару немає.

Міжнародна реакця на ракетні удари в Сирії

Європейський союз і НАТО підтримали дії США і союзників в Сирії.

"Удари США, Франції і Великобританії дають зрозуміти, що сирійський режим разом з Росією і Іраном не може продовжувати цю людську трагедію, принаймні, не сплачуючи за це. ЄС буде підтримувати наших союзників на стороні правосуддя", - зазначив голова Європейської ради Дональд Туск.

Генсекретар НАТО Йенс Столтенберг переконаний, що "це знизить можливості режиму з нанесення нових атак проти сирійського народу з застосуванням хімічної зброї".

Дії коаліції на чолі з США вже схвалили Туреччина, Чехія, Литва, Німеччина і Україна.

"Україна підтверджує свою тверду позицію, що застосування хімічної зброї ким-небудь, в будь-якому місці і за будь-яких обставин є грубим порушенням міжнародного права, а особи, відповідальні за такі дії, повинні бути притягнуті до відповідальності", - сказано в заяві українського МЗС.

У свою чергу Дональд Трамп подякував Франції і Британії за їх участь в операції в Сирії.


Президент США також направив лідерам обох палат Конгресу лист, в якому поінформував про операції в Сирії і відреагував на критику з боку парламентарів і звинувачення в порушенні Конституції. "Мета цієї військової операції полягала в тому, щоб скоротити здатність сирійських військових проводити подальші напади з використанням хімічної зброї та запобігти подальшому використанню зброї сирійським урядом", - йдеться в документі.

Читайте також: Гужву оголосили в розшук

Ракетний удар по Сирії засудили Іран, Ірак, Куба, Росія і Білорусь.

У свою чергу Дамаск назвав цю атаку грубим порушенням міжнародного права.

Президент Росії Володимир Путін заявив про те, що США і союзники "потурають терористам і провокують нову хвилю біженців з цієї країни і регіону в цілому". На його думку, химатака в Думі є "інсценуванням".

Путін провів телефонні переговори з президентом Ірану, в ході яких заявив про "неминучий хаос", якщо удари по Сирії повторяться. Однак, представник США в ООН Ніккі Хейлі висунула Сирії ультиматум, пригрозивши новою силовою реакцією у відповідь на використання будь-яких хімічних реагентів.

МЗС РФ звинуватив країни Заходу в потуранні екстремістам і спробі "розчленування" Сирії. Зі слів міністерства, США і союзники завдали ракетні удари з метою перешкодити виявленню "правди" про хіматаки в Думі.

Німеччина разом з Францією має намір зробити нові міжнародні зусилля для досягнення стійкого припинення вогню в Сирії, заявив у суботу міністр закордонних справ Німеччини Хейко Маас.

РФ хоче помститися за удар по Сирії публікацією компромату на британський уряд. Розвідка і Міноборони Британії готові відповісти "пропорційно".

Реакція ООН

У суботу, 14 квітня, Рада безпеки ООН зібралася на екстрене засідання після удару США і союзників по Сирії у відповідь на можливу хіматаку проти цивільних осіб в місті Дума. Зустріч була ініційована Росією, яка звинуватила Захід в акті агресії проти суверенної держави. Однак, на засіданні Радбезу ООН учасники не прийняли російську резолюцію по Сирії.

США, Британія і Франція внесли до ради Безпеки ООН свій проект резолюції по Сирії. Серед гуманітарних положень резолюції – вимога забезпечити безперешкодний доступ волонтерів до всіх областей країни та забеспечити евакуаційні коридори.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі