Заходу потрібно діяти швидко, щоб допомогти Україні – Atlantic Council

Поділитися
Заходу потрібно діяти швидко, щоб допомогти Україні – Atlantic Council © depositphotos.com
Україні потрібні величезні інвестиції як e приватний, так і державний сектор.

29 серпня збереться нова Верховна Рада України. У країни є унікальний шанс для змін, який в основному залежить від президента, парламента та уряду, який незабаром буде призначено, але Заходу належить зіграти значну роль. В України буде можливість для глибоких реформ, але такі вікна рідко відкриваються надовго. Захід повинен встати і допомогти, поки воно відкрито, пише економіст Андерс Ослунд з Atlantic Coucil.

Перша порада Заходу - допомагати, а не гальмувати. Президент Володимир Зеленський та його старші радники дали зрозуміти, що хочуть швидко провести ключові реформи. Одним з перших в новому парламенті повинні скасувати депутатську недоторканність, як вимагав Зеленський у своїй інавгураційній промові. Кандидат в генпрокурори Руслан Рябошапка хоче навести порядок у керівництві Генеральної прокуратури і грунтовно реформувати цей неблагополучний інститут. Люди в команді Зеленського колективі хочуть розформувати одіозний "Відділ К" СБУ по боротьби з організованою злочинністю і корупцією. Під час свого недавнього візиту до Туреччини президент заявив, що хоче скасувати мораторій на продаж землі в цьому році, додає автор.

Ослунд продовжує, що Захід не повинен висловлювати занепокоєння з приводу швидкості реформ в життєво важливих сферах, як це було в минулому. Прогрес в Україні йде дуже повільно протягом 28 років. Найбільш тривожний приклад - Венеціанська комісія нині дискредитованої Ради Європи. До її складу входять судді з таких диктатур, як Азербайджан і Росія. Не дивно, що Венеціанська комісія завжди закликає до повільних, часткових і неповних реформ, і вона несе велику відповідальність за новий Верховний суд України, 44 з 193 суддів якого відчувають нестачу чесності. Це могло б очистити суд. Україна повинна припинити консультації з цією помилковою організацією. Інші суто західні організації, Європейський Союз або G7, повинні зайняти його місце, підкреслює автор.

У 2000 році Україна приватизувала 80% всієї сільськогосподарської землі, роздавши її членам колгоспів. На жаль, був запроваджений мораторій на продаж цих приватних земельних ділянок, який постійно подовжували. Настав час припинити цей спектакль. Протягом всього терміну повноважень президента Петра Порошенка велися дискусії про пом'якшення мораторію з різними пілотними програмами з продажу державних земель, що залишилися. Українське терпіння сплинуло, і мораторій суперечить Конституції. Бенефіціарами заборони є великі землевласники, які орендують десятки тисяч гектарів землі за дуже дешевою ціною. Світовий банк - міжнародна організація, що відповідає за рекомендації по земельній реформі - повинен підтримати швидку реформу.

Одним з великих провалів за останні п'ять років була приватизація, зазначає Ослунд. В Україні досі налічується 3350 державних підприємств. 100 найцінніших повинні бути ретельно приватизовані, і їх корпоративне управління повинно бути покращено, але решта 3250 підприємств або їх руїни повинні бути продані з аукціону як можна швидше. Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР), Світовий банк та USAID повинні проконсультувати цей процес.

Найважливішим міжнародним фінансовим інститутом у цій структурі є Міжнародний валютний фонд. На щастя, МВФ дуже швидкий. Як тільки новий уряд буде сформовано, у вересні МВФ повинен укласти трирічне або чотирирічна угода (зване розширеним фондом мовою МВФ), пропонує Україні кредити на суму не менше 2 мільярдів доларів на рік. Україна вже забезпечила макроекономічну стабільність, але Національному банку та Міністерству фінансів потрібна моральна, технічна і фінансова підтримка для її підтримки.

Якщо цієї осені Україні вдасться здійснити ці найбільш важливі реформи, основну увагу слід приділити інвестиціям взимку. Україна вимагає величезних інвестицій як у приватний, так і державний сектор. У державному секторі Світовий банк, ЄБРР і Європейський інвестиційний банк повинні внести значний внесок. Для розвитку приватних інвестицій вкрай важливо, щоб експортні кредитні та страхові установи, такі як Експортно-імпортний банк США і Корпорація зарубіжних приватних інвестицій, активізували свою роботу.

Само собою зрозуміло, є також багато завдань для Європейського союзу і агентств двосторонньої допомоги, таких як Міністерство міжнародного розвитку Великої Британії та Шведське агентство з міжнародного співробітництва в цілях розвитку. Вся українська державна адміністрація має бути реформована, і успішна децентралізація повинна бути завершена. Природно, освіта та охорона здоров'я - це величезні потреби, але зараз потрібно зосередитися на засадах держави.

Це може бути найбільший шанс для України. Захід повинен допомагати, наскільки може, резюмує Ослунд.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі