Європейський суд з прав людини став на захист деяких люстрованих українських посадовців - Україна - dt.ua

ЄСПЛ визнав люстрацію порушенням прав низки українських чиновників

17 жовтня, 12:49 Роздрукувати

У рішенні йдеться про невибіркову люстрацію держслужбовців часів Януковича. 

© 3dnews.ru

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав люстрацію українських посадовців на підставі закону "Про очищення влади" порушенням їхніх прав. Рішення ухвалене одноголосно, повідомляє "Укрінформ".

"Справа "Полях та інші проти України" (заяви № 58812/15, 53217/16, 59099/16, 23231/18 та 47749/18) стосувалася звільнення п'ятьох державних службовців відповідно до Закону України "Про очищення влади" (люстрацію) 2014 року", - повідомили у суді.

У цій справі суд одноголосно встановив порушення: статті 6 (право на справедливий суд) та статті 8 (право на повагу до приватного життя) Європейської конвенції з прав людини. Перше стосується трьох заявників, чиї справи занадто довго розглядались в українських судах, друге – усіх п'ятьох.

Суд зазначив, що право трьох заявників на справедливий суд протягом розумного строку було порушено, оскільки судові процедури щодо їх звільнення тривають вже понад 4,5 роки і досі не завершені.

Стосовно питання за статтею 8 Конвенції, суд не ставив під сумнів значні виклики, які постали перед системами держслужби та демократичного врядування України за часів президентства Віктора Януковича. Однак судді вирішив, що люстрація застосовувалася до дуже широкого кола осіб, що призвело до незаконного звільнення заявників.

Частина з них за часів президентства Януковича перебувала на держслужбі понад 1 рік, інша обіймала посади у Комуністичній партії до 1991 року.

"Отже вказаний закон не зважав на особисту роль, яку відігравали заявники, а також на те, чи були вони особисто пов'язані з будь-якою недемократичною діяльністю, що мала місце в період правління колишнього президента", - пояснюють у ЄСПЛ.

Цим український закон про очищення влади відрізняється від процедур люстрації, запроваджених у державах Центральної і Східної Європи, які є більш цільовими і вузько спрямованими.

ЄСПЛ постановив, що Україна має сплатити кожному заявнику 5000 євро на відшкодування моральної шкоди. Суд також присудив 1500 євро першому заявнику і по 300 євро другому і п'ятому заявникам на кожного на відшкодування судових витрат.

Читайте також: Київський суд повернув посади люстрованим прокурорам

Закон "Про очищення влади" (люстрацію) набув чинності восени 2014 року. У 2015 році народні депутати звернулися до КСУ з проханням перевірити закон на відповідність Конституції. Станом на квітень в Україні люстрували понад 900 чиновників. Розгляд конституційності закону у КСУ зривався, відкладався чи переносився на невизначену дату вже декілька разів.

За матеріалами: Укрінформ /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Останній Перший Популярні Усього коментарів: 1
  • Евгений Буравлев Евгений Буравлев 17 жовтня, 13:43 "Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав люстрацію українських посадовців порушенням їхніх прав". Але тут у ЄСПЛ відбувається повне нерозуміння "української специфіки". Що таке "українська специфіка"? А це, коли Україна є найкорумповінішою країною і з найбіднішим населенням. Це, коли чиновництво і судді отримують платню у 15-20 разів більше ніж ті, що пашуть на бюджет, тобто на посадовців з "порушеними правами". Коли, у майновому забезпеченням тих, що з "порушеними правами", та тими, що матеріально забезпечують їх, утворилася нездоланна прірва. Саме ті що з "порушеними правами" і стоять на захисту склавшогося ландшафту, тобто "прірви" у майновому забезпеченні. А їх ще і підтримує ЄСПЛ. Отже ЄСПЛ слід знати, що коли згадану "прірву" не ліквідувати, то майдани стануть обов"язковою атрибутикою життя в Україні, а до влади демократичним шляхом прийдуть ті, що виявляться здатними закидати вище означену прірву тими, що з "порушеними правами". згоден 0 не згоден 0 Відповісти Цитувати ДякуємоПоскаржитись
Випуск №47, 7 грудня-13 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >