ЄСПЛ не вважає Україну винною у Скнилівській трагедії

Поділитися
ЄСПЛ постановив, що Україна як держава не може бути винною у Скнилівській трагедії © thesun.co.uk
Розгляд справ в ЄСПЛ родичів загиблих тривало рівно 10 років.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення по двом скаргами, поданими родичами загиблих в результаті катастрофи військового літака на авіашоу в Скнилові. Згідно з опублікованими рішень, ЄСПЛ визнав, що скарга на Україну держава не є обгрунтованою.

Про це йдеться в двох рішеннях справах "Сім'я Міхно проти України" а також "Світлана Атаманюк та інші проти України", опублікованими на сайті суду. Подружжя львів'яни Сергій і Тетяна Міхно, а також четверо членів сім'ї Михайлів – Наталя, Андрій і їх дочки Наталія та Андріана – опинилися в епіцентрі катастрофи, що сталася 27 липня 2002 року. Всі вони загинули на місці.

Розгляд справи в ЄСПЛ тривав рівно 10 років – скарги родичів загиблих були зареєстровані в суді 30 серпня та 1 вересня 2006 року.

Родичі загиблих вважали, що держава Україна порушила ст. 2 Європейської конвенції з прав людини (право на життя), яка сформульована наступним чином: "Право кожного на життя охороняється законом. Ніхто не може бути умисно позбавлено життя інакше ніж на виконання смертного вироку суду..."

Страсбурзький суд вирішив, що скарга на державу в даному випадку не є обґрунтованою, оскільки Україна не приховувала цього інциденту і провела повне розслідування катастрофи: "Суд вирішив, що в обох випадках розслідування інциденту було достатньо незалежним, адекватним і швидким, а заявники мали достатній доступ до процесу", - йдеться зокрема в повідомленні суду.

Також ЄСПЛ відхилив скаргу як необґрунтовану за статтею про заборону тортур.

У той же час, за однією з скарг ЄСПЛ знайшов порушення статті конвенції про справедливе відшкодування через те, що сім'я Міхно довгий час не могла домогтися виплати компенсації від держави, незважаючи на рішення національних судів на їх користь. Україна повинна компенсувати їм 3600 євро і 360 євро на юридичні витрати.

Читайте також: Скнилівських генералів виправдано

Катастрофа на аеродромі Скнилів у Львові сталася 27 липня 2002 року. Під час авіашоу літак Су-27 впав на глядачів. Загинули 77 осіб, зокрема 28 дітей. Всього постраждали 543 людини, 150 з них протягом року проходили курс реабілітації. Пілотам вдалося катапультуватися.

Урядова комісія визнала, що причиною катастрофи Су-27 була помилка пілотів. Крім того, причинами, які привели до катастрофи, названі неправильне розташування глядацької та льотної зон.

При цьому льотчики вказували на погану організацію шоу, зокрема на те, що їх польотні карти істотно відрізнялися від місцевості, де повинні бути проведені маневри.

У двох кримінальних справах, порушених у зв'язку з падінням літака в натовп глядачів, з десяти підсудних українські судді виправдали п'ятьох.

До відповідальності за трагедію безпосередньо притягнуто 5 осіб. Так, командир екіпажу літака СУ-27 полковнику Володимир Топонар отримав 14 років позбавлення волі. Другий пілот полковник Юрій Єгоров засуджений до 8 років позбавлення волі.

Генерал-майор Анатолій Третьяков – 6 років, підполковник Юрій Яцюк – 5 років, полковник Анатолій Лукіних – 4 роки (умовно). Командира військової частини Олега Дзюбецкого до кримінальної відповідальності не притягнутий за відсутністю складу злочину.

7 листопада 2007 року своїм указом третій президент України Віктор Ющенко помилував деяких обвинувачених у цій справі, зокрема, Анатолія Третьякова; також скоротив строк ув'язнення Юрію Єгорову з 8 до 3 років.

Кримінальні справи щодо чотирьох генералів, причетних до організації авіашоу, Генпрокуратура виділила в окреме провадження. У 2008 році Військовий апеляційний суд Центрального регіону виправдав їх.

Більш того, в серпні 2010 року президент Янукович призначив командувачем Повітряних сил Збройних сил України генерал-лейтенанта Сергія Онищенка, причетного до трагедії у Скнилові.

Після того, як в березні 2006 року Верховний суд України залишив вирок у силі, постраждалі звернулися в Європейський суд з прав людини. Вони висловили невдоволення розслідуванням. Зокрема, вони вимагають офіційних вибачень від держави, позбавлення винуватців трагедії військових звань, збільшення розміру моральних відшкодувань.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі