Як захиститися від дифтерії: у МОЗ дали рекомендації

Поділитися
Як захиститися від дифтерії: у МОЗ дали рекомендації © chto-proishodit.ru
В Україні від дифтерії вакциновані лише 70% дітей. Найнижчий показник вакцинації - на Закарпатті, де зараз фіксується спалах цього захворювання.

Від початку року в Україні зафіксували майже два десятки випадків захворювання на дифтерію. У Хмельницькому захворіла 21-річна мешканка міста, в Ужгороді – студенти-іноземці та ті, хто контактували з ними. Уперше за останні десять років в місті зафіксовано спалах захворюваності на дифтерію.

Чим небезпечна дифтерія?

Дифтерія – гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, інколи через предмети побуту, і може мати летальні наслідки через утворення на слизовій у ротоглотці фібринозних плівок, що ускладнюють ковтання та дихання.

Коли збудник інфекції потрапляє у дихальну систему, він виробляє дифтерійний токсин, який розноситься кров'ю та може викликати в організмі тяжкі функціональні та структурні зміни. Найбільш вразливі до дії токсину серце, нирки, наднирники та нервова система.

Серед ускладнень дифтерії: міокардит, ураження нервової системи, нефрозонефрит, пневмонія, інфекційно-токсичний шок тощо.

Симптоми дифтерії

Клінічна картина захворювання залежить від локалізації патологічного процесу, його поширеності, ступеня токсикозу, наявності супутніх захворювань та приєднання вторинних інфекцій.

Захворювання на дифтерію може мати такі симптоми:

- біль у горлі;

- підвищена температура, лихоманка;

- набряк слизової оболонки ротоглотки;

- наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;

- набряк шиї;

- збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Як захиститись від цього захворювання?

У Центрі громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я дали рекомендації, як захиститися від цієї інфекції.

1. Зробити щеплення згідно з Календарем профілактичних щеплень: у два (перше), чотири (друге), шість (третє) та 18 (четверте) місяців полівалентною вакциною АКДП, до складу якої входять дифтерійний та правцевий анатоксини і кашлюковий компонент. Навіть якщо дитина вже хворіла на кашлюк, відмовлятися від щеплення проти нього не варто.

2. Зробити п'яте щеплення вакциною АДП у шість років – це вже ревакцинація проти дифтерії та правця, оскільки вакцина не містить кашлюкового компоненту.

3. Зробити шосте щеплення у 18 років вакциною АДП-М (зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів). І не забувати повторювати його у дорослому віці кожні десять років. Для цього треба звернутися до сімейного лікаря.

У разі порушення Календаря профілактичних щеплень у дитини слід звернутися до сімейного лікаря чи педіатра для складання індивідуального графіка щеплень.

4. Невакцинованим дорослим необхідна триразова вакцинація АДП-М з інтервалом щонайменше 30 днів між першим і другим щепленнями та шість місяців – між другим і третім.

Щеплення – єдиний спосіб захисту від дифтерії, адже навіть перенесене захворювання вже за рік-півтора не забезпечує захист від інфікування. Багато українців вважають захворювання на дифтерію після щеплення проявом неефективності вакцини, однак у правильно щеплених захворювання протікає набагато легше, що дозволяє уникнути серйозних ускладнень.

Трохи статистики

В Україні від цього захворювання вакциновані лише 70% дітей, а відсоток вакцинованих дорослих ще менше. В Закарпатській області, де зараз фіксується спалах захворювання на дифтерію, середній рівень вакцинації становить лише 44%, середній показник по Україні – 52%.

"Такий низький рівень щеплення створює ризик спалаху інфекції. Щоби мати стійкий імунітет від дифтерії і правця, важливо вакцинуватися не лише в дитинстві, а й у дорослому віці... Торік кожен другий дорослий не зробив необхідного щеплення", - наголошують фахівці.

Під час епідемії 1991-1998 років на дифтерію захворіли близько 20 тисяч українців, 696 з них померли. Причиною епідемії стали низьке охопленням дітей вакцинацією та відсутність ревакцинації дорослих.

Наприкінці липня Міністерство охорони здоров'я розпочало кампанію з вакцинації від дифтерії та правця "Вакциновані – значить захищені".

Станом на 1 вересня в Україні наявні 1,79 млн доз вакцини АКДП, 178 тисяч доз АДП та 5,4 млн доз АДП-М. Зокрема, передані Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Зробити щеплення можна безкоштовно у педіатра чи сімейного лікаря, нагадують у МОЗ.

Нагадаємо, 1 серпня в Україні зафіксували перший у цьому році випадок захворювання на дифтерію. У Хмельницькому на дифтерію захворіла 21-річна мешканка міста, яка раніше пропустила щеплення за календарем.

21 жовтня до обласної клінічної лікарні Ужгорода було ушпиталено хворого на дифтерію студента з Індії, який навчається у місцевому університеті. Згодом на лікарняних ліжках опинились ще двоє студентів. Під час профілактичного обстеження студентів, які контактували із захворілими, фахівці виявили ще 15 носіїв збудника дифтерії.

Через складну епідемічну ситуацію у міста Ужгородська міська рада ініціювала засідання міської протиепідемічної комісії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі