Відзавтра ДБР і НАБУ зможуть самостійно прослуховувати підозрюваних

Поділитися
Відзавтра ДБР і НАБУ зможуть самостійно прослуховувати підозрюваних
Підписаний президентом закон №187-IX опубліковано у "Голосі України".

Підписаний президентом закон про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу, що надає НАБУ та ДБР право на самостійну "прослушку" фігурантів кримінальних проваджень, опубліковано у парламентському виданні "Голос України".

Закон №187-IX (зареєстрований під №1009) "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства" дозволяє обом бюро знімати інформацію з телекомунікаційних мереж без попереднього звернення за дозволом до Служби безпеки України. Раніше таку можливість мали лише окремі поліцейські підрозділи.

Крім цього, Національному антикорупційному бюро дозволяється тримати у штаті не лише гласних, але й негласних співробітників, зокрема детективів.

Початковий проєкт закону передбачав надання генпрокурору права санкціонувати негласні слідчі дії, включно з "прослушкою", обшуками і затриманням народних депутатів без згоди Верховної Ради. Однак депутати, включно з фракцією "Слуга народу", відмовилися голосувати за ці норми.

Крім того, Рада не стала скасовувати більшість "правок Лозового", переглянувши, зокрема, ту, яка стосується проведення експертизи у кримінальних провадженнях. Нова редакція КПК дозволяє проводити експертизу не лише державним спеціалізованим установам.

Водночас "правки Лозового", що регламентують терміни проведення досудового розслідування і надають підозрюваному право оскаржити в суді повідомлення про підозру, залишені без змін. Закон набирає чинності у четвер, 17 жовтня.

10 вересня Верховна Рада прийняла в першому читанні президентський законопроєкт №1009 про внесення змін до КПК. За скасування "правок Лозового" і надання НАБУ і ДБР права на самостійну "прослушку" проголосували 297 депутатів.

Законопроєкт також передбачав скасування норми про заборону обшуків і "прослушки" народних депутатів без згоди Верховної Ради. 4 жовтня Рада підтримала законопроєкт у другому читанні, але вже без цієї норми.

Так звані "правки Лозового" встановлюють граничні строки досудового слідства, зобов'язують слідство закривати провадження, якщо протягом року після його реєстрації не вдалося встановити підозрюваних або ж оголосити їм підозру. Вони також передбачають обов'язкову санкцію суду на проведення експертиз у кримінальних провадженнях. У разі відхилення судом клопотання про дозвіл обшуку слідчий або прокурор не мають права звертатися з повторним клопотанням без зазначення нових обставин у справі.

У березні 2018 року Рада намагалася скасувати "поправки Лозового", але в сесійній залі не вистачило голосів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі