Вбивство дитини у Переяслав-Хмельницькому: як "камінь" перетворився на кулю

Відео Доповнено
Поділитися
Вбивство дитини у Переяслав-Хмельницькому: як "камінь" перетворився на кулю Патрульним, які смертельно поранили п'ятирічного хлопчика, загрожує довічне © Roman Sinicyn / Facebook
У п'ятирічного Кирила Тлявова стріляли патрульні поліцейські. Медики не змогли врятувати життя хлопчика.

У понеділок, 3 червня, в столичній лікарні помер п'ятирічний Кирило Тлявов. Дитина отримала важке вогнепальне поранення голови у дворі власного будинку в Переяслав-Хмельницькому Київської області.

Медики оцінювали стан дитини як "дуже важкий", ввечері 1 червня Кирила доправили до київської лікарні, де наступного дня прооперували.

"Черепна коробка повністю розтрощена. Куля відрикошетила, побила усю черепну коробку і застрягла в мозку. Її не можуть дістати, і вона, ймовірно, там так і залишиться", - розповідала бабуся хлопчика Олександра Тлявова.

Попри зусилля медиків, врятувати дитину не вдалося. Як встановило слідство, хлопчика смертельно поранили двоє співробітників патрульної поліції.

Що сталося?

Близько 16:00 у п'ятницю, 31 травня, п'ятирічного Кирила доставили у відділення інтенсивної терапії Переяслав-Хмельницької ЦРЛ. У дитини діагностували важку закриту черепно-мозкову травму, забій головного мозку, внутрішньомозкову гематому та перелом скроневої кістки.

За словами очевидців, батьки знайшли хлопчика на вулиці й вирішили, що він вдарився головою об бровку. Але в лікарні лікарі встановили, що причина травми хлопчика – кульове поранення.

Поліція Київської області почала розслідування, там стверджували, що Кирило разом з іншими дітьми гуляв у дворі свого будинку, випадково послизнувся, впав і вдарився головою об камінь, отримавши важку травму.

Після того, як медики діагностували у хлопчика вогнепальне поранення, від версії із "падінням на камінь" відмовилися на користь версії про причетність двох патрульних поліцейських.

На місці події провели додаткове обстеження, і знайшли гільзи від патронів Флобера, стаканчики та металеві банки. Нова версія звучала так: співробітник поліції, перебуваючи поза службою, "пристрілював" рушницю і випадково поцілив сусідній двір, де в той час гуляв хлопчик.

Згодом журналісти назвали імена та звання патрульних. Це 42-річний старший сержант Володимир Петровець та 37-річний лейтенант Іван Приходько. До реформи МВС у 2015 році обидва працювали інспекторами ДАІ. А Петровець у 2005-2006 роках також служив у нині розформованому батальйоні спецпризначення "Кобра".

Звільнені у межах реформи "старі кадри" згодом повернулися на службу. Причому Приходько, звільнений за невідповідність, поновився на посаді за добу, рішення виніс Окружний адміністративний суд Києва.

Від "м'якої" підозри до перспективи довічного: як змінювалася кваліфікація злочину

Державне бюро розслідувань розпочало кримінальне провадження за ч. 1 статті 121 (умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень) Кримінального кодексу України, патрульних затримали. Під час обшуку у них зайшли пітрони і зброю.

Але у неділю, 2 червня, патрульним оголосили підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 статті 28 і статтею 128 (ненавмисне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження) ККУ.

Змінити статтю КК на більш "м'яку", що не передбачає позбавлення волі (на відміну від 5-8 років колонії за ст. 121), не завадив навіть встановлений слідством факт: поліцейські вирішили постріляти по пляшках після вживання спиртних напоїв.

У Держбюро журналістам Insider зміну кваліфікації злочину пояснили робочим процесом. "Та кваліфікація, яка була - вона попередня. На кожному етапі може бути здійснено кваліфікацію з урахуванням обставин. Після проведених обшуків і перших допитів була дана саме така кваліфікація", - наголосили слідчі.

Увечері 3 червня, після смерті хлопчика, обвинувачення патрульним знову переквалікували на більш жорстке. У прокуратурі Київської області було прийнято рішення доповнити повідомлення про підозру ч. 4 статті 296 (хуліганство, вчинене групою осіб із застосуванням вогнепальної зброї) ККУ.

За даними Telegram-каналу The_Newsroom, прокуратура також має намір інкримінувати підозрюваним ч. 2 статті 115 (умисне вбивство малолітньої дитини) ККУ. Стаття передбачає покарання від 10-15 років позбавлення волі до довічного ув'язнення.

Також прокуратура має намір клопотати про більш суворий запобіжний захід: взяття підозрюваних під варту та відсторонення від обійманих посад, замість підготовленого раніше клопотання про цілодобовий домашній арешт.

Оновлені повідомлення про підозру поліцейським вручать 4 червня, у суді, де їм обиратимуть запобіжний захід. Зараз підозрювані утримуються у слідчому ізоляторі та на контакт зі слідством не йдуть.

Родичі патрульних перерахували сім'ї Тлявовых десять та шість тисяч гривень. Сестра і мати одного з них обіцяли родичам хлопчика не виправдовувати винних, сім'я другого патрульного обмежилася грошовим переказом.

Суспільний резонанс і гучні відставки

Вбивство дитини викликало великий суспільний резонанс. Увечері 3 червня під будівлею Міністерства внутрішніх справ на вулиці Богомольця, 10 у Києві відбулася акція пам'яті вбитого Кирила Тлявова.

Її учасники прийшли з іграшками, плакатами та лампадками, вони палили фаєри та вимагали притягнути винних у загибелі дитини до відповідальності. Звучали й політичні заяви про необхідність відставки голови МВС Арсена Авакова.

Новообраний президент України Володимир Зеленський взяв справу під особистий контроль та заявив, що не допустить її "спуску на гальмах".

"Я - як президент і як батько - хочу запевнити, що зроблю все, щоб винні були справедливо покарані. Ніякого пом'якшення. Ніякої спроби зам'яти цю справу... Ті, хто мають дбати про безпеку громадян, повинні щохвилини пам'ятати про свою відповідальність", - написав він на своїй сторінці в Facebook.

У МВС повідомили про відсторонення від служби керівництва підрозділу поліції Переяслав-Хмельницького Київської області. Рапорт про відставку подав голова НПУ Київської області Дмитро Ценов.

Читайте також: Поліцейським з Переяслав-Хмельницького інкримінують навмисне вбивство дитини – Луценко

Запитання без відповідей

Попри нібито очевидність злочину, відкритими залишається низка питань. Зокрема, з якої саме зброї було зроблено смертельний постріл.

Ушкодження, отримані Кирилом, не відповідають ефективній дальності стрільби, заявленої для зброї під патрон Флобера, і відстані, на якій було знайдено гільзи.

У поліції стверджують, що знайшли гільзи на відстані 70-150 метрів від місця поранення дитини, але патрони Флобера зазвичай використовуються для стрільби з відстані не більше п'яти метрів, повідомив "Громадському" експерт-баліст із 30-ти річним стажем.

За його словами, револьвери Флобер не обліковуються як вогнепальна зброя, для володіння таким револьвером не потрібно жодних дозволів. Але останнім часом виробники малопотужних патронів Флобера почали використовувати пороховий заряд, що дозволяє завдавати більш серйозної шкоди.

У поліції не виключають того, що патрульні могли стріляти з дрібнокаліберної гвинтівки.

Відкритим залишається й питання про те, скільки алкоголю було в крові патрульних на момент стрілянини. Зазначимо, перші допити підозрюваних проводилися їхніми колегами, ДБР підключилося до розслідування згодом.

"Зараз вони перебувають у відділенні поліції, де з ними проводять першочергові слідчі дії. Надалі всі зібрані докази та свідчення будуть передані за підслідністю до ДБР", - писав на своїй сторінці в Facebook очільник НПУ Сергій Князєв.

Водночас бабуся загиблого хлопчика стверджує, що станом на ранок наступного дня патрульні все ще перебували у "несамовитому" стані. "Їздила у поліцію, хотіла на них подивитися в Переяславі, але мене не пустили. Говорили, що вони о 10:00 годині ранку ще були "несамовиті", - розповідала журналістам Олександра Тлявова.

Чимало запитань викликає також повернення на службу звільнених екс-даішників Приходька і Петрівця. Це вже не перший випадок, коли на службі в оновлених НПУ і Нацгвардії опинялися "недолюстровані" кадри та силовики, причетні до злочинів проти Майдану.

Сам голова МВС Арсен Аваков не коментує вбивство дитини співробітниками патрульної поліції, обмежившись виведенням до учасників акції на Богомольця очільника НПУ в Київській області, який подав у відставку. Не відповівши на питання протестувальників, обидва силовики ретирувалися до будівлі МВС.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі