Україну визнано одним із найгірших місць для журналістів

Поділитися
Україну визнано одним із найгірших місць для журналістів © Андрій Товстиженко, DT.UA
У 2013 році Україна була найгіршим місцем в Європі для роботи представників ЗМІ - якщо у 2012 році було зафіксовано 80 нападів на журналістів, то цього року їхня кількість збільшилася в 1,5 рази, до 120-ти. При цьому у МВС міжнародну статистику вважають "завищеною", - адже заяву до міліції дехто не подавав.

Міжнародна правозахисна організація "Репортери без кордонів" заявила про збільшення числа нападів на журналістів по всьому світу у 2013 році. Зокрема, у два рази зросла кількість викрадених і постраждали від фізичного насильства журналістів. Найбільше працівників медіа загинуло в Сирії. Одним із найгірших місць для роботи журналістів визнано Укранїу, де у нинішньому році було зафіксовано 120 нападів на представників ЗМІ.

Так, минулого року у світі було вбито 71 журналіста (у 2012-му - 88 осіб), 36 блогерів та громадських діячів, 3 медіа-асистентів. Найбільше загиблих у Сирії - 10 журналістів і 35 блогерів. У Росії за останній рік загинули 2 журналісти - кореспондент газети "Нова справа" Ахмеднабі Ахмеднабієв і редактор газети "Хімкінська правда" Михайло Бекетов. В Україні у 2012-2013 роках подібних вбивств не було.

В огляді також наголошується зростання фізичної агресії проти журналістів. Так, погроз або фізичних нападів звзнали 2160 працівників ЗМІ (у 2012-му - 1981), 87 журналістів були викрадені (у 2012-му - 38), 77 - були змушені покинути свою країну. Окрім того, 826 журналістів були затримані співробітниками правоохоронних органів, 178 із них зараз перебувають у в'язниці. "Журналісти систематично зазнавали нападів силових структур в Україні під час мітингів на Майдані Незалежності та у Туреччині під час масових акцій проти вирубки дерев у парку Гезі в центрі Стамбула",- йдеться в огляді.

В Україні у 2012 році на журналістів було скоєно 80 нападів, а в 2013-му - вже 120. На вітчизняних журналістів найчастіше нападали співробітники правоохоронних органів (45 випадків), приватні особи (22 факти), охоронці (12 випадків), чиновники місцевої влади (4 випадки) і один народний депутат Верховної Ради, пише "Коммерсантъ-Україна".

За даними "Репортерів", у 2013 році Україна була найгіршим місцем в Європі для роботи представників ЗМІ. Правозахисники вважають, що, "на відміну від Росії та Білорусі, де існує цензура і юридичні способи тиску на журналістів, в Україні практикують фізичне насильство". "Починаючи з кінця листопада, збільшилося число нападів, особливо у Києві, коли туди привезли багато "тітушок". Вони нападали на журналістів і фотокореспондентів, які намагалися їх знімати. За 11 місяців 2013 року було зафіксовано 83 випадки, а після подій на вулиці Банковій 1 грудня їхня кількість зросла до 120",- пояснила представник "Репортерів без кордонів" в Україні Оксана Романюк.

Український офіс "Репортерів" відзначає також випадки арешту представників медіа, зокрема затримання активістів Майдану - львівського фотографа Олега Панаса, журналіста Валерія Гарагуца та громадського активіста Андрія Дзіндзі, який знаходиться під вартою за рішенням Шевченківського райсуду. Його звинувачують у викраденні грейдера, за допомогою якого намагалися штурмувати адміністрацію президента 1 грудня. Дзіндзя свою провину заперечує і каже, що був на місці подій як журналіст.

У прес-службі МВС повідомили, що за 11 місяців 2013 року було відкрито 123 кримінальні провадження за ст. 171 Кримінального кодексу ("перешкоджання журналістській діяльності"; карається позбавленням волі до трьох років).

При цьому у МВС міжнародну статистику вважають "завищеною".

"Громадські організації беруть ці дані з інтернету, соціальних мереж, тому вони не завжди об'єктивні. Нам кажуть, що журналіста було побито, а сам журналіст і заяву до міліції не подавав, іноді там і склад злочину відсутній. Факти побиття журналістів 1 грудня - це екстраординарний випадок. У моменти ескалації конфліктів представникам ЗМІ необхідні розпізнавальні жилети, тому що редакційне посвідчення не завжди можна розглянути",- заявив начальник управління зв'язків із громадськістю МВС Сергій Бурлаков.

За його словами, останнім часом почастішали випадки "зловживання статусом журналістів". "Одна дівчина представилася журналісткою телеканалу, повідомила про перешкоджання професійній діяльності, але за фактом з'ясувалося, що на телеканалі вона не працює. Звернувся чоловік, який представився телеоператором, що втрутився у конфлікт на Майдані, але насправді телеоператором він вже не працював. Таких випадків досить багато",- зазначив пан Бурлаков. !zn

Читайте також:

"Репортери без кордонів" прогнозують зміцнення позицій "Сім'ї" в медіа-просторі

Україна випередила Гондурас у рейтингу свободи слова

Грузинських журналістів виганяють з України за Євромайдан

ОБСЄ засудила кримінальне переслідування автора кліпу "Давай, до побачення!"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі