Україна значно спростила життя внутрішньо переміщеним особам Донбасу і Криму

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україна значно спростила життя внутрішньо переміщеним особам Донбасу і Криму Українцям з окупованих територій спростили життя. Ілюстрація
Українцям з окупованих територій Криму і Донбасу стане простіше отримати свідоцтва про народження дитини або смерті на підставі "документів" з невизнаних республік.

Верховна Рада України в цілому прийняла проект змін до законів України про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб (№2166) та в першому читанні - проект змін до Цивільного процесуального кодексу (№3171) про видачу свідоцтв про народження та смерть українців із окупованих територій Криму і Донбасу.

Як пише в статті на DT.UA Валентина Самар, проект №2166, який активно просували правозахисники Української Гельсінської спілки з прав людини, врахував частину рекомендацій Парламентської асамблеї Ради Європи і вдосконалив процедури реєстрації внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Головні зміни - усунення прив'язки до прописки при отриманні довідки ВПО (своє проживання на окупованій території можна довести й іншими документами - трудовою книжкою, свідоцтвом власності на нерухомість, атестатами тощо) та скасування необхідності реєстрації на новому місці проживання. Крім того, однією чергою в переселенців стане менше: отримавши довідку ВПО в органах соцзахисту, їм не треба їхати по штамп міграційної служби (це тепер питання комунікації держструктур), а сам документ, який зараз видається на півроку, стане безстроковим. Точніше, до деокупації Криму і Донбасу.

Читайте також: РФ переселяє в Крим жителів Центральної Росії - Джемілєв

Другий проект, проголосований рекордними 300 голосами народних депутатів у першому читанні, вносить зміни до ЦПК, які дозволять протягом одного-двох днів отримати українські свідоцтва про народження дитини або смерті громадянина, використавши як докази свідоцтва, отримані в трьох "республіках" і Севастополі.

"По суті, цим законопроектом Міністерство юстиції робить перший крок до нормалізації взаємовідносин держави та її громадян, котрі живуть на окупованих територіях і позбавлені можливості отримати українські акти громадянського стану. За великим рахунком, до цього проекту у влади не було відповіді на запитання, що робити з документами, виданими окупаційною владою. Точніше, вона була, і однозначна: не визнавати", – пише автор статті.

"Законопроект 3171 дозволяє нашим громадянам, що проживають на окупованих територіях, зберігати зв'язок з Україною і отримувати єдині легітимні документи, які визнаватимуться в усьому світі, - сказав у коментарі DT.UA заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов. - Проживання на окупованих територіях і так пов'язане з численними труднощами та навіть небезпекою для життя тих, хто відкрито виявляє проукраїнську позицію. Тому ми мусимо зробити все, що нам під силу, аби українці в Криму й на Донбасі не втрачали зв'язку зі своєю державою і за максимально простою процедурою могли отримувати держпослуги".

Запропоновані Мінюстом зміни до ЦПК дозволять оформити свідоцтво про народження протягом одного-двох днів. Для цього одному з батьків дитини або його родичеві чи законному представникові не треба їхати в Апеляційний суд Києва. Це можна зробити в будь-якому населеному пункті не окупованої території України, де є будь-який суд, котрий упродовж 24 годин повинен розглянути заяву щодо встановлення факту народження. Із заявою про визнання факту смерті до суду може звернутися будь-який громадянин. Рішення суду, з яким потім треба йти в орган реєстрації актів громадянського стану, має бути видане заявникові негайно (якщо він був присутній, інакше - скеровується в місцевий орган реєстрації).

Ольга Скрипник, співголова Кримської польовий місії висловила сумніви в тому, що наші завантажені суди витримають норму розгляду справи в 24 години - до законності надання суду свідоцтва, виданого в окупованому Криму.

Сергій Пєтухов жодних суперечностей не бачить: "Так, як доказ факту народження або смерті можна надати суду свідоцтво, видане в Криму або на окупованому Донбасі. Але це не означає, що цей документ визнається в Україні легітимним. Це просто один із доказів, нарівні з іншими, передбаченими ЦПК, - можливими показаннями свідків, батьків, родичів. Звісно, є питання стосовно того, як цю норму застосовуватимуть суди. Але ми готові спілкуватися з представниками судової системи, працювати над забезпеченням однакового застосування норми закону судами. За великим рахунком, ми маємо поставити права людини над бюрократичними складнощами і знаходити правові шляхи вирішення проблем, які виникли у громадян внаслідок окупації частини території України. Наші громадяни у Криму й на Донбасі - найкраще свідчення того, що окупація тимчасова".

Проте у період до прийняття законопроекту в другому читанні спільна робота Мінюсту і правозахисників просто необхідна, щоб потім не виправляти помилок, від яких страждатимуть люди. Сергій Пєтухов обіцяє організувати таку зустріч, а потім - і засідання координаційної ради при Мінюсті, щоб спільно визначити чергові кроки для "зшивання" держави та її громадян на окупованій території. Теми, які стоять на порядку денному, каже Сергій Пєтухов, - це проблеми, пов'язані з перереєстрацією підприємців із Криму на материковій Україні та вступом дітей з окупованих територій в українські виші.

Докладніше читайте в статті Валентини Самар Не "відрізана скибка" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі