Україна завалила міжнародні суди сотнями позовів проти Росії - Rzeczpospolita

Поділитися
Україна завалила міжнародні суди сотнями позовів проти Росії - Rzeczpospolita Україна скаржиться в міжнародні суди на Росію за окупацію Криму і підтриму тероризму. Ілюстрація © ipress.ua
Позови проти Кремля подають як український уряд, так і окремі українці.

Настав час заплатити за анексію Криму. Україна подала кілька сотень позовів проти Росії за окупацію її півострова, збитки від війни і незаконну підтримку тероризму.

Про це сьогодні пише польське видання Rzeczpospolita з посиланням на міністра юстиції України Павла Петренка. Всього, за його словами, українські громадяни подали проти Росії 700 позовів лише в Європейський суд з прав людини в Страсбурзі. Це скарги тих, хто постраждав в ході анексії Криму чи вторгнення російський військ в Донбасі. Їхні деталі не відомі. Але видання зауважує, що в загально доступному графіку роботи ЄСПЛ на першу половину 2016 року немає жодного розгляду справ проти Росії.

За словами Петренка, багато українських компаній скаржаться в міжнародні суди на Росію через активи, які вони втратили через окупацію Криму. Наприклад, "Ощадбанк" подав позов проти Москви в Стокгольмський арбітражний суд через втрачені сім відділень на півострові, більшість яких російська влада роздала своїм банкам, а частина з них була пограбована весною 2014 року.

Стокгольмський арбітражний суд зазвичай обирають російські компанії, щоб позиватися проти влади Росії або ж фірми. До нього також звернулася і енергетична компанія НАК "Нафтогаз". Деталі його скарг теж поки невідомі, але свої збитки компанія оцінила в 700 мільйонів доларів. Через анексію Криму вона втратила цілий свій підрозділ - "Чорноморнафтогаз" і всю його власність.

Ще низку позовів подало Міністерство юстиції України від імені української держави. В одному з них Київ вимагає компенсації за незаконне використання Росією континентального шельфу, який належить Україні. Ще весною 2014 року Петренко оцінив українські збитки від втрати Криму в 950 мільйонів гривень (пізніше через обвал курсу гривні ця сума перевалила за мільярд).

Також позов проти Росії в міднародний суд в Гаазі подав український олігарх Ігор Коломойський. На сьогодні відомо, що цей позов суд прийняв до розгляду. Він хоче добитися від Росії компенсації у розмірі 15 мільйонів доларів за захоплення терміналу в Бальбеку. Також на півострові олігарх втратив контроль над іншими 86 об'єктами, які окупаційна "влада" оголосила "націоналізованими".

"Цей рік відзначиться відкриттям великої справи проти Росії", - проанонсував польському виданню український міністр юстиції.

Київ подав позов у Міжнародний суд ООН проти Росії, але не за нападу на Крим чи Донбас, а за підтримку тероризму.

"Дуже непросто справа - притягнути велику країну-постійного члена Радбезу ООН до суду", - вважає експерт міжнародного права професор Януш Симонідес.

Ще жодну країну не судили за агресію проти іншої. Формально справами війни і миру займається Міжнародний кримінальний трибунал, штаб-квартира якого теж в Гаазі. Але, по-перше, Росія не ратифікувала Римський статут, на якому базується існування трибуналу. А по-друге, сам трибунал призупинив розгляд справ про агресію однієї країни проти іншої до часу "чіткого формулювання поняття "агресія".

В цей же час, Міжнародний суд ООН лишається доступним шляхом покарання агресора.
"В його юрисдикцію не входять питання злочинного застосування сили чи агресії. Тому Києв і поскаржився на Москву за порушення міжнародної конвенції про боротьбу з тероризмом", - пояснив Симонідес.

Експерт також додав, що ще одним майданчиком, на кому менші країни можуть боротися з агресорами - це СОТ. Ця організація не визнає права вето жодної з країн, тому в її рамках можна добитися справедливості.

Раніше повідомлялося, що Україна подасть позов проти Росії до Міжнародного суду ООН. А державні компанії "Ощадбанк" і НАК "Нафтогаз" самостійно судяться з РФ в Стокгольмському арбітражі.

Як писало ZN.UA, Україна може програти юридичну війну Росії через відсутність стратегії і хаос. Юридично довести факт російської агресії, що почалася з лютого 2014 р., нескладно. Але позиція офіційної України щодо захисту національних інтересів у протистоянні російській агресії породжує багато питань через відсутність стратегії.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі