Україна вдвічі збільшила контрольовану територію на морі

Поділитися
Україна вдвічі збільшила контрольовану територію на морі У низці випадків українські прикордонники зможуть застосовувати зброю © https://tsn.ua/
ДПСУ зможе затримувати та заарештовувати судна, окрім військових і використовуваних у некомерційних цілях. І застосовувати зброю.

Україна вдвічі збільшила контрольовану територію на морі. На пленарному засіданні у четвер, 6 грудня, за законопроект №8361 "Про прилеглу зону України" у другому читанні та в цілому проголосували 244 народних депутати, повідомляє Liga.net. Він встановлює статус і визначає правовий режим прилеглої зони України.

Документ визначає її як зону відкритого моря, що прилягає до територіального моря України, зовнішня межа якого знаходиться на відстані не більше 24 морських миль (44,45 км), відлік яких здійснюється від вихідних ліній, від яких відмірюється ширина територіального моря України.

Наразі ширина прилеглої зони становить 12 морських миль – близько 22,22 кілометра. У ній Україна має право здійснювати контроль за дотриманням митного, фіскального, імміграційного та санітарного законодавства. А також притягувати до відповідальності порушників. У зв'язку з тим, що вона не є зоною суверенітету та зоною юрисдикції, здійснення контролю над нею вимагає прийняття окремого законодавчого акту.

Задля запобігання порушеннням Державна прикордонна служба україни (ДПСУ) має право зупиняти та оглядати судна, а також затримувати і заарештовувати судна та членів їхніх екіпажів, за винятком військових кораблів та інших державних суден, які використовуються у некомерційних цілях.

У відповідності до Конвенції ООН з морського права 1982 року, прикордонники мають право переслідувати порушника по гарячих слідах у разі спроби втечі з місця злочину. Право переслідування припиняється після того, як судно-порушник увійде до територіальних вод іншої держави.

Підставою для переслідування також є відключення автоматичної ідентифікаційної системи судном (окрім військових кораблів та інших держсуден, які використовуються у некомерційних цілях).

Зброя кораблів і катерів Морської охорони ДПСУ може застосовуватися без попередження для:

- відбиття нападу та вторгнення на територію України озброєних військових груп;

- відбиття нападу або допомоги у відбитті нападу на прикордонні кораблі/катери та інші судна України;

- припинення збройних конфліктів, провокацій і опору;

- припинення ворожих дій суден щодо узбережжя країни, підводних і надводних об'єктів під прапором України.

Окрім цього, застосування зброї допускається в разі переслідування порушника по гарячих слідах, якщо всі інші способи затримання в прилеглій зоні та територіальних водах України не дали необхідного результату.

Застосування зброї і бойової техніки також допускається у разі "безпосереднього залучення до здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій і Луганській областях... в районі проведення антитерористичної операції".

Нагадаємо, 25 листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали декілька моряків, загалом РФ незаконно утримує 24 українця.

Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні Росії "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Україна не визнає захоплення суден і "суди" над моряками ВМС, та наголошує на тому, що перехід до Маріуполя здійснювався відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства.

У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, військові, поліцейські та СБУ.

Докладніше про перспективи визволення українських військовополонених читайте у матеріалі Олександра Чалого та Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі