Україна таємно продовжила контракт з російською ТВЕЛ на постачання ядерного палива - Україна - dt.ua

Україна таємно продовжила контракт на постачання ядерного палива з РФ

20 грудня, 2018, 17:07 Роздрукувати

Підписання цього документа може ще надовго закріпити домінування країни-агресора в енергетичній галузі України.

Підписана «Енергоатомом» угода з росіянами закріплює за ТВЕЛ до 2025 р. домінуюче становище на українському ринку © energoatom.kiev.ua

Як стало відомо DT.UA, восени цього року, вже після прийняття політичного рішення про припинення дії рамкового Договору про дружбу України з РФ, в атмосфері таємності було укладено угоду з російською компанією "ТВЕЛ", яка продовжує контракт на поставку ядерного палива на більшість енергоблоків українських АЕС до 2025 року, термін дії якого закінчується в 2020 році.

"Підписання цього документа, а також деякі інші дії української влади в атомній енергетиці за останнє півріччя... можуть ще надовго закріпити (якщо не увічнити) домінування країни-агресора в стратегічній галузі, що дає Україні 55—60% електроенергії, і значно знизити енергетичну безпеку нашої держави", — пише оглядач відділу міжнародної політики Тетяна Силіна в своїй статті для DT.UA.

Голова НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський свій лист від 17 серпня прем'єр-міністру Володимиру Гройсману (з текстом якого ознайомлено DT.UA) завершив констатацією того, що "укладення такої додаткової угоди до діючого контракту з російською компанією може спричинити негативний резонанс", і висловив думку про необхідність розгляду цього питання на закритому міжвідомчому засіданні під головуванням прем'єр-міністра.

Підписана "Енергоатомом" угода з росіянами закріплює за "ТВЕЛ" до 2025 року домінуюче становище на українському ринку (8 реакторів із 15).

"Тобто, замість того, щоб посилити тих, хто нам готовий і хоче допомогти, відомство Недашковського зміцнює позиції тих, від кого ми чекаємо віроломства", - підкреслює автор.

Таким чином, в умовах агресії з боку РФ у російського "ТВЕЛ" — 60% поставок палива для атомних реакторів, в той час як в американської Westinghouse при наявності контрактних зобов'язань перед українською стороною забезпечити АЕС паливом у разі припинення постачань з РФ — 40%.

Оглядач зазначає, що згідно з підозрами деяких спостерігачів, старанні спроби обмежити присутність Westinghouse на українському ринку спрямовані на створення умов, за яких американська компанія може взагалі піти з України.

"Таємно підписаною додатковою угодою з "ТВЕЛ", яка закріплює російські позиції в Україні й перекреслює можливість американців розширитися до рівня, який би дозволив їм перенести в Україну своє виробництво", - підкреслює Силіна.

"Тому, поки в країні де-юре діють умови форс-мажору — воєнний стан, до кінця якого залишився всього тиждень, влада має прийняти єдино правильне рішення: услід за припиненням Договору про дружбу, співробітництво і партнерство з Російською Федерацією, негайно денонсувати безрозсудну таємну вересневу додаткову угоду з "ТВЕЛ", яка суперечить національним інтересам України", - підсумовує оглядач.

З дня набуття Україною незалежності і понині ТВЕЛ займає домінуюче становище на вітчизняному ринку ядерного палива (ЯП) для чотирьох українських АЕС, на яких працює 15 енергоблоків радянського типу (13 - ВВЕР-1000 і 2 - ВВЕР-440). Для проектування, виготовлення і поставки альтернативного російському ЯП була обрана компанія Westinghouse. Інвестувавши солідні суми, Westinghouse з нуля розробила і запустила у виробництво ТВС, призначені тільки для України. І в 2014-му Державна інспекція ядерного регулювання України схвалила модифіковане ядерне паливо Westinghouse для подальшого використання на більшості АЕС. А в грудні 2014-го «Енергоатом» підписав з американською компанією контракт, який передбачає поступове, але значне збільшення обсягів поставок палива. На сьогоднішній день розклад такий: ТВЕЛ постачає паливо на 9 українських реакторів (7 - ВВЕР-1000, 2 - ВВЕР-440), Westinghouse - на 6 (всі ВВЕР-1000). При цьому Україна є єдиною в світі країною, яка реально диверсифікувала поставки свіжого ядерного палива для своїх АЕС, отримуючи збірки не просто від двох різних постачальників, а ТВС різного дизайну, виготовлені за двома різними ліцензіями. Після візиту в США і довгоочікуваної першої зустрічі з президентом Трампом президент Порошенко в червні минулого року в телевізійному інтерв'ю повідомив, що Україна планує довести закупівлі у Westinghouse до 55%.

Детальніше про угоди з російським "Твелом" і американською Westinghouse і про можливі наслідки для України читайте у статті Тетяни Силіної "Напіврозпад націнтересу" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >