Україна стала джерелом для "чорного ринку" зброї – NYT

Поділитися
Україна стала джерелом для "чорного ринку" зброї – NYT На "чорний ринок" почала потрапляти зброя із зони АТО. © МВС України
Видання пише, що зброю із зони АТО вивозять проросійські бойовики, неконтрольовані добровольці і мафія.

12 лютого минулого року, коли домовленість про перемир'я зупинило найбільш криваві бої в Донбасі, один з проросійських терористів вирішив монетизувати свої знання про війну.

Він вирушив в пункт на російсько-українському кордоні, де його ватажки заховали раніше арсенал зброї ще на початку конфлікту. Через чотири дні о 6:00 ранку він разом з другом приїхав на автозаправку на заході Росії, де домовився зустрітися з покупцем зброї.

Коли бойовик відкрив багажник автомобіля, там було три автомати, 1258 куль, 20 гранат і 20 детонаторів до них. Нажитися на продажі зброї не вдалося. Покупцем виявився російський поліцейський під прикриттям. А терорист на ім'я Ю. Михайлов отримав два з половиною роки в'язниці.

Війна на Сході України забрала життя десятків тисяч людей і змусила багатьох людей покинути рідний дім. Однак вона має також і менш видимий, хоч і не менш небезпечний, наслідок. Конфлікт вивів з урядових арсеналів дуже велику кількість зброї, яка потрапила в руки неконтрольованих бойових груб.

Про це сьогодні пише New York Times. Тепер, коли бої не такі інтенсивні, цю зброє із зони АТО також почали вивозити організовані злочинні угруповання, які продають її далеко за межами області конфлікту.

Видання нагадує, що весною 2014 року проросійські терористи захопили арсенали міліції, яка покинула деякі міста в Луганській і Донецькій області. Тим часом, на підконтрольному українському уряду території через поганий стан армії, з'явилися добровольчі само організовані батальйони. Вони отримали чи захопили теж великі арсенали. Поки війна тривала активно, зброя лишалася в зоні конфлікту. Але коли почалося хитке перемир'я, арсенали почали просочуватися за межі поля бою.

Українські чиновники розповіли журналістам, що часто це стається через недбалість. Добровольчі батальйони часом не контролюють належним чином своє озброєння або ж їм не вдається змусити своїх солдатів повністю здати зброю, коли вони їдуть додому.

"Часто люди беруть із собою зброю. Одні кажуть: "Я забув здати". Інші виправдовуються: "Це для рибалки" чи "Це подарунок для друга". А потім ці речі вибухають у чиїйсь квартирі, на подвір'ях чи на вулиці. Це загроза національній безпеці", - сказав голова поліції Слов'янська Сергій Альошин.

Служби безпеки України також розповідають, що бійці добровольчих батальйонів часом роблять власні криївки зброї, щоб не віддавати її військам уряду, якому не довірять. Також за торгівлю зброєю із зони АТО взялися кримінальні кола.

"Звісно, всі, хто лише хотів, почав займатися цим. Організовані злочинні групи завжди торгували зброєю. Тепер канал продажу нелегальної зброї розширився. В минулі роки ми вилучали пістолети, рушниці, які люди тримали у власних колекціях чи для полювання. Тепер вилучаємо ще й гранатомети, блоки вибухівки", - сказала прес-секретар СБУ Олена Гітлянська.

Проросійський терорист на ім'я Ігор розповів журналістам, що добре організована торгівля зброєю триває в напрямку Росії.

"Раніше вони переправляти все, що потрапляло в руки. Тепер все відбувається в більш впорядкованому форматі, фактично за замовленням", - сказав бойовик.

Зброю переправляють в Росію через неконтрольовані ділянки кордону. Найчастіше цим займаються бойовики з Чечні, Інгушетії і інших республік російського Кавказу.

Тим часом, не відомо, куди прямує зброя зі Сходу України. В травні українські прикордонники арештували 25-річного француза, який намагався у фургоні перевезти на територію Польщі кілька РПГ і автоматів Калашникова. Однак цей випадок швидше був виключенням, ніж правилом. У Західній Європі "чорний ринок" зброї заповнений "відлунням війни" в Югославії. Тож потенційним продавцям навряд чи вдасться щось там реалізувати.

Натомість зброя із зони АТО користується попитом в Сирії, Іраку і Лівії, де різним бойовим групам потрібні не просто пістолети, а більш серйозне озброєння.

"Зазвичай відносно легко купити пістолет чи автомат. Але значно важче дістати РПГ чи кулемет або запчастини до них. Щоб такі речі стали доступними, потрібна серйозна війна. І ось така війна триває. З точки зору кримінального світу, це унікальна можливість", - пояснив експерт Марк Галеотті.

Раніше видання Der Spiegel теж писало, що з Донбасу почався потік зброї. В Україні наплив нелегальної зброї пояснюють поганою "дисципліною в армії і нестачею контролю за добровольчими батальйонами". Зарплата українського солдата дорівнює 250 євро, а командира бригади – 570 євро. Інколи військові наважуються "підзаробити" нелегальним продажем зброї.

В цей же час, контрабанда зброї, яку російські ЗМІ називають "відлунням війни", процвітає і на прилеглих територіях Росії. Автор пише, що Москва вимагає від проросійських бойовиків в Донецьку і Луганську контролю, щоб передана зброя не поверталася нелегальними шляхами назад в РФ. Тим часом, українська розвідка повідомила, що на "чорному ринку" Донецька з'явилася завезена з Росії зброя. Російські спецслужби проводять перевірки серед російських військових, які воюють проти України в Донбасі і часто виявляють недостачу боєприпасів і стрілецької зброї.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі