Україна намагається жити без Леніна – WSJ

Поділитися
Україна намагається жити без Леніна – WSJ В Україні намагаються позбутися радянських символів © Офіційний сайт Геннадія Москаля
Місцева влада повинна виконати новий закон про заборону радянської символіки, але боїться відштовхнути частину виборців.

В Україні головні вулиці близько 4 тисяч населених пунктів називаються на честь "вождя" більшовиків Володимира Леніна. Тепер радянські географічні назви і пам'ятники опинилися поза законом.

Тож місцеві урядовці багатьох міст думають, як виконати закон про заборону символіки СРСР і при цьому не розлютити частину виборців, які хочуть зберегти радянські пам'ятники і вулиці.

Про це сьогодні пише Лора Майлз на сторінках Wall Street Journal. Оглядач зауважує, що за межами окупованого Криму і захоплених проросійськими бойовиками територій Донбасу в Україні ніхто не мріє про приєднання до Росії. Разом з тим, є люди, які не готові відмовитися від спільної з росіянами радянської історії.

"Я хотіла розповісти своїй дитині про "дідуся Леніна" і про велике свято в Києві на його день народження. А тепер що я скажу їй? Що вони взяли дідуся Леніна і розбили його на шматки?" - сказала американським журналістам 37-річна Світлана Аршавіна.

Оглядач нагадує, що в Україні намагаються позбутися всіх пам'ятників Леніну починаючи з минулого року, коли до влади прийшли проєвропейські політики. В країні навіть з'явився термін "ленінопад". Майлз пише, що на околицях Києва в місті Бородянка напруга навколо пам'ятника радянському вождю почала наростати з 2008 року. Місцевого Леніна перевезли з центральної площі на околиці міста. Але кілька разів невідомі скидали його з п'єдесталу і пошкоджували.

Колишній член Комуністичної партії і мер Бородянки Віктор Трухан разом з групою ветеранів Другої світової війни відновлювали пам'ятник. Однак після цього його вкрали.

22 квітня група охочих вирішили повернути пам'ятник Леніну і встановили новий, з мармуру. Але вже в травні його вкрали невідомі. Зараз п'єдестал, на якому стояв "вождь більшовиків", вкритий зеленою ганчіркою.

В цей же час, прихильники повалення радянський пам'ятників вважають за необхідне позбутися радянської символіки, щоб розірвати пострадянський зв'язок з Росію.

"Діти вже вчать в підручниках, що Ленін був злочинцем. Але вони йдуть в школу вулицями Леніна і повз пам'ятники Леніну. Таким чином, ми лише збиваємо їх з пантелику", - пояснив голова Інституту національної пам'яті України історик Володимир Вятрович.

Український уряд в 2012 році встановив, що по всій країні включно з Кримом і Донбасом понад 4 тисячі вулиць названі на честь Леніна. А ще є маса інших площ і вулиць, назва яких пов'язана з радянськими символами.

Новий уряд вирішив почати змінювати цю ситуацію і прийняв закон про заборону символіки СРСР, давши поштовх зміні назв вулиць навіть там, де мешканці не дуже хочуть цього. Також за демонстрацію нацистських і радянських символів тепер передбачене покарання. Деякі юристи вважають це "порушенням свободи слова і самовираження".

В Києві з урядових будівель почали видаляти комуністичні зірки та "серпи і молоти". Але ніхто не знає, що робити з 102-метровою "Матір'ю-Батьківщиною", яка залишається частиною Національного музею Другої світової війни. На її щиті теж досі лишається герб СРСР.

В Бородянці місцева влада погодилася перейменувати 17 вулиць. Трухан каже, що місцеві мешканці занепокоєні цим рішенням. Оскільки вони переживають, що після зміни назву вулиць їм доведеться переоформляти всі документи. Уряд запевняє, що нікого не будуть змушувати робити це негайно.

"Це не найважливіша справа для країни зараз. Це популізм. Треба не статуї валити, а людей, які створюють проблеми для країни", - сказала 35-річна мешканка Бородянки Марина Коваленко.

Раніше міністр культури В'ячеслав Кириленко запропонував розмістити повалені пам'ятники "вождів" у Пирогово. На думку міністра, ці пам'ятники стануть частиною музею тоталітаризму, який планується створити в Україні. А німецьке видання Die Welt писало, що Україна повинна залишити в минулому "скам'янілі" спогади про Леніна.

Для представника сучасної України абсолютно очевидним є те, що старі символи влади - в минулому. "Ліквідація комунізму повинна бути в свідомості людей", - каже заступник мера Києва Олексій Рєзніков. "Символізм дратує деяких людей і створює певну ауру, від якої ми повинні позбутися", - додав він.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі