Україна намагається перемогти у інформаційній війні за Донбас - NYT

Поділитися
Україна намагається перемогти у інформаційній війні за Донбас - NYT Україні потрібно відновити трансляції українських телеканалів на окуповані території Донбасу, щоб мати шанс на повернення регіона.
Навіть на підконтрольних Києву територіях часто домінують російські ЗМІ, однак на місцях шукають рішення, як протистояти пропаганді.

Українська пенсіонерка з Авдіївки Ольга Шахова перемикає канал, щойно на екрані з'являється обличчя Володимира Путіна.

Українські війська контролюють її місто, але проросійські бойовики, війна з якими триває вже два роки, контролюють ефір. Російські телеканали демонізують український уряд і транслюють свою версію "правди" про війну в Донбасі навіть в ті міста, які контролює Київ. Про це сьогодні пише New York Times.

"До того, як почалася війна, в нас були всі канали", - розповіла Шахова журналістам у своїй вітальні, з якої вона боїться йти після п'ятої години вечора через постійні нічні обстріли.

"Зараз у нас є лише російські і сепаратистські канали. Якщо вас називають свинями десять років, ви почнете в це вірити, тому нам потрібна інша інформація", - сказала пенсіонерка, прихильна до Києва.

Авдіївка розташована в серці війни на Сході України, яка вже забрала життя понад 9,5 тисяч людей. Місто лежить за 15 кілометрів на північ від Донецька, який став фортецею проросійських сил.

Значну частину української ефірної інфраструктури контролюють проросійські бойовики, а ще частина була зруйнована в ході боїв. Це позбавляє Україну переваги у інформацийний війні, яка займає ключову роль в українсько-російскому конфлікті.

"У боротьбі за серця і думки, Київ подвоює зусилля, націлені на покращення доступу до українського телебачення і радіо у регіоні, який покладається на антени на дахах будінків. Це особливо важливо зараз, коли мирна угода під загрозою зриву через найбільш криваві бої за рік і політичну напругу між Україною і Росією. Шахова каже, що ходить до сусідів дивитися українські новини через супутникову антену, оскільки такий сигнал досі доходить, хоча така антена сьогодні - розкіш, яку не кожен собі може дозволити", - йдеться в статті.

Сила телебачення підтверджується результатами опитування, яке було проведене в 2015 році за сприяння посольства Великобританії. 89% респондентів відповіли, що вони покладаються на теленовини як на джерело інформації. При цьому близько 52% мешканців міст в Донбасі, які контролює Київ, вірять у російську пропаганду.

Це пояснює, чому багато українців у цих регіонах вороже налаштовані проти українських сил. Приміром, в липні близько 100 мешканців Торецька заблокували дорогу, щоб заблокувати рух військової техніки армії України.

"У Авдіївці 70% мешканців налаштовані прихильно до Донецька. Вони дивляться їх, а не нас. Я думаю, це головна причина, чому вони так негативно ставляться до українців і особливо армії. Дуже багато містифікацій", - сказав український солдат Масі Найєм.

Тим часом, у Авдіївці дуже легко можна зловити радіостанцію проросійських бойовиків під назвою "Комета". Воно постійно транслює сатиричні новини про нібито "жорстокість поліції" в Києві і корумпованість української армії. В 2014 році Україна створила міністерство інформаційної політики, щоб зміцнити українську медіа-стратегію. За словами заступника голови цього відомства Тетяни Попової, на тлі продовження боїв, попри перемир'я, і ескалації в липні для України життєво важливо схилити на свій бік змучених війною мешканців сходу. Міністерство сподівається відновити трансляцію на територію на північ від Донецька, яку контролюють українські війська. Для цього доведеться відбудувати телевізійну вежу, яка була пошкоджена в ході боїв.

Західні союзники України, зокрема США, передали телевізійного обладнання на 2,4 мільйонів доларів. Однак в уряду все одно не вистачає грошей на будівельні роботи. Також Попова розповіла, що бойовики "глушать" сигнал українських телеканалів і збивають невеликі антени, встановлені для трансляції в Донецьк і Луганськ.

"Звісно, вони будуть блокувати нас, стріляти в наші антени і передавачі, але якщо ми нічого не будемо робити, то просто втратимо цих людей з ідеологічної перспективи разом з усим регіоном", - сказала Попова.

Тим часом, на місцях чиновники намагаються вирішити інформаційну проблему самостійно. Голова Новоайдарівського району Віктор Сергієнко почав чіпляти невеликі гучномовці на адміністративних будівлях для ретрансляції українських радіостанцій.

Він каже, що запозичив ідею у СРСР в часи Другої світової війни.

"Немає проблем, які не можна вирішити. Я пригадав, як такі речі вирішувалися під час воєн в 20-му столітті. На всі випадки рішенням було використовувати гучномовці", - каже чиновник.

Тим часом, Луганське регіональне телебачення намагається завоювати серця жителів захоплених територій, намагаючись їх зацікавити інформаційними програмами про те, як заповнити які папери, щоб отримати дозвіл на перетин лінії розмежування. Крім того, телеканал влаштовує розіграші призів для мешканців окупованих територій, які вони можуть отримати, якщо будуть відповідати в ефірі на питання про українську мову чи культуру.

Як пише видання The Washington Post, сучасна пропаганда Росії небезпечніше, ніж за часів Холодної війни. Вона тривожить навіть країни Заходу, оскільки російська брехня націлена на підрив демократичних інститутів ЄС. Також повідомлялося, що з початку року Росія виділила 25 млн рублів на пропаганду в "ДНР".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі