Учасники АТО можуть опинитися у Гаазькому трибуналі - депутат - Україна - dt.ua

Учасники АТО можуть опинитися у Гаазькому трибуналі - депутат

14 жовтня, 2017, 15:08 Роздрукувати

Військове застосування збройних сил на території своєї країни може проводитися виключно в умовах правового режиму воєнного стану.

© rbc.ua

Ратифікація Римського статуту Україною відкладена на три роки, оскільки це несе ризики з точки зору українських військових, які змушені брати участь у війні на сході.

Про це у своїй статті для ZN.UA пише Ігор Луценко, народний депутат України. Автор зазначає, що як тільки ратифікують статут, Росія відразу ж зможе звернутися в Міжнародний кримінальний суд із заявою про можливі військові злочини на території України, вчинені українськими військовослужбовцями під час так званої Антитерористичної операції.

Справа в тому, що, за загальновизнаними міжнародно-правовими нормами, військове застосування збройних сил на території своєї країни може проводитися виключно в умовах правового режиму воєнного стану, з дозволу парламенту і згідно Женевської конвенції про захист жертв війни від 12 серпня 1949 р. та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв збройних конфліктів неміжнародного характеру (Протокол II), від 8 червня 1977 р.

"При цьому не має значення, оголошувалася війна або не оголошувалася, — стаття 1 Протоколу ІІ чітко визначає, що він застосовується до всіх збройних конфліктів, які відбуваються на території будь-якої країни, що приєдналася до Женевської конвенції, між її збройними силами або іншими організованими збройними групами, які, знаходячись під відповідальним командуванням, контролюють частину її території. А значить те, що відбувається на сході України в умовах правового режиму мирного часу під назвою АТО, це — свідоме грубе порушення законів і звичаїв війни. Для покарання порушників саме й існує Міжнародний кримінальний суд", - зазначає Луценко.

Депутат вважає, що саме тому керівництво України, з одного боку, відкладає ратифікацію Римського статуту, а з іншого — намагається, хай частково, ввести діяльність Збройних сил України у законне русло.

"Зокрема, законопроект №7163 покликаний ліквідувати такий юридичний нонсенс, як війна без війни. Сама процедура подання законопроекту президентом і схвалення його парламентом — нині є нічим іншим, як виконанням установки Конституції, за якої згоду на застосування ЗСУ повинна давати Верховна Рада. І не так важливо, в якій формі (введенням воєнного стану або прийняттям спеціального закону). Тому, в принципі, якщо закон приймуть, це частково зніме відповідальність з військових за їхні дії в зоні збройного конфлікту з моменту вступу цього закону в силу", - підсумовує автор.

Детальніше про ситуацію з АТО і ратифікацією Римського статуту читайте в статті Ігоря Луценка "Через "реінтеграційні" закони захисники Вітчизни можуть опинитися за ґратами" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >