У Збаражі відгриміла Битва за Незалежність - Україна - dt.ua

У Збаражі відгриміла "Битва за Незалежність"

1 жовтня, 11:44 Роздрукувати

Під гуркіт гармат і брязкіт шабель у старовинному місті Збаражі на Тернополі відбулося театралізоване дійство – штурм Збаразького замку у липні-серпні 1649 року козацькими військами під проводом гетьмана Богдана Хмельницького та їхніми союзниками – кримськими татарами, очолюваними ханом Іслам III Гіраєм.

За інформацією кореспондента "Дзеркало тижня.Україна", названа на честь знаменитих подій "Битва за незалежність" відтворила підготовку та один із генеральних штурмів Збаразького замку 370 років тому, які стали яскравою сторінкою Національної революції 1648-1654 років. Театралізовані дії виконали члени дитячо-юнацької кінно-спортивної громадської організації "Клуб – козацький герць" із міста Старокостянтинів Хмельницької області (козацьке військо) та учасники клубу історичної реконструкції "Збаразький гарнізон" (польські старшини і жовніри – захисники замку).

Безкровна, але напружена, облога Збаразького замку, що захоплює дух, повернула глядачів у епохальні події 370-річної давнини. Тоді козацькі війська з татарами упродовж семи тижнів і, бувало, більше десятка разів у день штурмували твердиню. Так було 13, 17, 18 і 21 липня і 6 серпня 1649 року, коли польські захисники були змушені відійти на третю лінію оборони замку.

До яких лише тактик не вдавалося козацьке військо, щоб заволодіти замком – нашвидкуруч насипали вали навпроти існуючих валів замку, рили підкопи, заміновуючи їх, залізними гаками стягували польські вози… А одного разу козаки не жартома налякали оборонців замку, посадивши на коней вбрані у турецький одяг солом'яні опудала. Поляки подумали, що на підмогу козакам прийшли турки.

Голод, який почався у польському таборі, серйозно підкосив оборонців замку. Однак здобути його козацьким військам не вдалося. Адже 14 серпня 1649 року Богдан Хмельницький разом із Іслам III Гіраєм зі своїми загонами вирушили під Зборів назустріч польському королю Яну II Казимиру з його армією. Для продовження облоги гетьман залишив у Збаражі невелику частину козацького війська на чолі з полковником Іваном Чорнотою.

Облога Збаразького замку тривала аж до 22 серпня 1649 року, тобто до тих пір, коли залишені в місті козаки дізналися, що уже підписано Зборівський мирний договір з поляками.

Під час реконструкції штурму Збаразького замку було чимало "втрат". Історики оцінюють втрати з обох боків під час облоги Збаразького замку майже однаково – по 30 тисяч вояків. Бо якщо вояки загинули не від куль і шабель, то від голоду і хвороб. Дуже шкода, що тоді, у далекому 1649 році біля стін Збаразького замку загинув оспіваний у пісні козацький полковник Нестор Морозенко (він же польський шляхтич – Станіслав Мрозовицький), отримали поранення полковники Іван Богун та Кіндрат Бурляй.

Підготовку та штурм Збаразького замку супроводжувалися віршами на козацьку тематику, які написав збаразький поет, член Національної спілки письменників Володимир Кравчук. А організатором "Битви за незалежність" став Національний заповідник "Замки Тернопілля".

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №48, 14 грудня-20 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >