У правовій системі України досі немає відповідальності за злочини проти людяності — фахівець Центру прав людини

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У правовій системі України досі немає відповідальності за злочини проти людяності — фахівець Центру прав людини © Операція Об'єднаних сил / Facebook
Правоохоронці зареєстрували 138 кримінальних проваджень через порушення законів та звичаїв війни. Лише дев'ять з них були скеровані до суду.

Кримінальний Кодекс України досі не адаптований до російсько-української війни, а тому, за тяжкі військові злочини Україна переслідує злочинців як за звичайний кримінал. При цьому за міжнародним кримінальним правом, ті ж самі злочини отримують статус міжнародних. Про це у своїй статті "Борг перед потерпілими" пише Микола Мирний.

"У правовій системі України досі немає відповідальності за злочини проти людяності, а склади воєнних злочинів прописані нечітко, поверхнево та не відповідають вимогам міжнародного права. Через це міжнародні зобов'язання України із запобігання безкарності втілені в законодавстві фрагментарно", - йдеться в статті.

Крім того, за словами заступника генпрокурора Гюндуза Мамедова, в України є можливість переслідувати людей, які скоїли воєнні злочини, лише за статею 438 ККУ ("Порушення законів та звичаїв війни"). Однак винним у більшості воєнних злочинів вдається уникати відповідальності, бо у ККУ немає складу відповідного злочину.

"Така ситуація призводить до того, що слідчі відкривають кримінальні провадження за іншими статтями, наприклад, за вчинення теракту чи розбій, які не враховують контекст злочину", - зазначає Мирний.

Відповідно до статті 438 ККУ правоохоронці зареєстрували 138 кримінальних проваджень. Дев'ять справ були скеровані до суду, і лише фігуранти однієї справи отримали вирок.

"Також є проблеми із кваліфікацією зґвалтувань, адже на війні жертва сексуального насилля може боятись висловити незгоду людям зі зброєю. Окрім цього, кримінальне право вимагає від слідчих обґрунтувати мету катувань як злочин проти людяності, тоді як під час війни у бойовиків такої мети може й не бути", - зазначає автор статті.

Детальніше про переслідування воєнних злочинців читайте в статті Миколи Мирного "Борг перед потерпілими" для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі