У НАБУ оприлюднили подробиці справ, у яких працював спецагент Шевченко

Поділитися
У НАБУ оприлюднили подробиці справ, у яких працював спецагент Шевченко Спецагент НАБУ працював у справах "двох народних депутатів-бенефіціарів" © Facebook/НАБУ
Вони стосуються корупції в "Укрзалізниці" та газової справи, фігурантом якої є голова Комітету ВР з питань транспорту.

Оприлюднені ЗМІ майже 90 сторінок документів Національного антикорупційного бюро (НАБУ), переданих Генеральній прокуратурі України (ГПУ) навесні 2017 року, стосуються розслідування злочинної діяльності компаній, підконтрольних двом народним депутатам, повідомляє прес-служба НАБУ.

Йдеться про розслідування заволодіння 300 млн куб. м природного газу НАК "Нафтогаз України" (кримінальне провадження № 52016000000000479 від 12 грудня 2016 року) та епізод щодо заволодіння коштами ПАТ "Укрзалізниця" (№52016000000000089 від 31 березня 2016 року).

"У першому випадку до кримінальної відповідальності притягуються службові особи та неформальні куратори ТзОВ "Енергія-Новий Розділ" і ТзОВ "Енергія-Новояворівськ", бенефіціарами яких є два народні депутати (один з них - голова Комітету Верховної Ради з питань транспорту)", - йдеться у повідомленні.

Досудове розслідування у ній завершено, після ознайомлення захисту з матеріалами справи її скерують до суду. Встановлена сума збитків – 1,4 млрд гривень, накладено арешт на дві ТЕЦ підозрюваних у справі, вони передані в управління Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА).

У другому кримінальному провадженні (щодо заволодіння коштами "Укрзалізниці" у змові з посадовцями держперевізника) справу стосовно двох осіб скеровано до суду. Загалом фігурантами цих двох справ є 15 осіб, які завдали державі збитків на 1,5 млрд гривень.

НАБУ

Упродовж 2013 – 2015 років службовці ТзОВ "Енергія-Новий Розділ" та ТзОВ "Енергія-Новояворівськ" заволоділи пільговим природним газом НАК "Нафтогаз України" у розмірі 300 млн куб. м. При цьому 90% коштів, отриманих від реалізації цього газу, "відмивались" через ТОВ "Корпорація КРТ", бенефіціарами якого є ті самі депутати. У подальшому кошти з рахунків "Корпорація КРТ" перераховувалися на рахунки низки фірм з ознаками фіктивності.

За фактом заволодіння природним газом детективами Бюро було відкрито кримінальне провадження за ч.5 статті 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України.

Кримінальне провадження щодо заволодіння коштами "Укрзалізниці" в особливо великих розмірах стосується службових осіб ТОВ "Корпорація КРТ", ТОВ "Арго", ТОВ "Експозиція". Упродовж 2015-2017 років "Експозиція", "Корпорація КРТ" і технічний конкурент ПП "Єврооснова-СМ" за попередньою змовою створювали на торгах ПАТ "Укрзалізниця" штучну конкуренцію задля продажу продукції "Корпорація КРТ" за завищеними цінами. ТОВ "Арго" реалізовувало продукцію за завищеними цінами за аналогічним механізмом, сприяли у його реалізації посадовці "Укрзалізниці", які зловживали службовим становищем.

За фактом заволодіння 267 млн гривень ПАТ "Укрзалізниця" детективами Бюро було відкрито кримінальні провадження за ч.5 статті 191 і ч.2 статті 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України.

Водночас підозрюваний колишній перший заступник начальника філії "Центру забезпечення виробництва" ПАТ "Укрзалізниця" (у листуванні згадується як "Эдик") , намагаючись уникнути покарання, шукав шляхи впливу на антикорупційні органи, завдяки чому вийшов на двох фігурантів розслідування Лесі Іванової (Bihus.Info) про корупцію в ДК "Укроборонпром": бізнесмена Андрія Рогозу та позаштатного спецагента НАБУ Євгена Шевченка.

"Інформація, здобута на зустрічах Євгена Шевченка з "Эдиком" під час проведення санкціонованих негласних слідчих дій, стала важливим елементом доказової бази для низки кримінальних проваджень НАБУ… зокрема, вдалось зібрати достатньо матеріалів для повідомлення "Эдику"… про підозру у вчинені злочину", - наголошують в антикорупційному відомстві.

Зібрані матеріали також стали підґрунтям для підготовки подання про зняття депутатської недоторканості з голови Комітету Верховної Ради з питань транспорту. А також для притягнення до відповідальності керівництва заводу з виробництва стрілочної продукції, засновника–директора фіктивної компанії ТОВ "Арго", директора компанії-посередника ТОВ "Корпорація КРТ" - загалом сімох осіб.

У квітні 2018 року Антимонопольний комітет України (АМКУ) на підставі відомостей, отриманих від НАБУ, розпочав власне розслідування, за підсумками якого у січні 2019 року оштрафував змовників. ТОВ "Експозиція" на 12,91 млн гривень, а ПП "Єврооснова-СМ" - на 980 тисяч гривень.

У заключній частині журналістського розслідування Лесі Іванової (Bihus.Info) йдеться про те, що правоохоронним органам було відомо про махінації із закупівлями підприємств ДК "Укроборонпром" у компаній, пов'язаних із сином нині звільненого першого заступника секретаря РНБО Ігорем Гладковським і його бізнес-партнерами Віталієм Жуковим та Андрієм Рогозою. Протягом декількох років Жуков і Рогоза платили правоохоронцям хабарі за те, щоб розслідування "спускали на гальмах".

З 2016 року ділки продавали українським оборонним підприємствам запчастини для військової техніки з націнкою до 300%. Товар вони завозили з території РФ контрабандним шляхом або ж купували на складах військових частин в Україні. Зокрема, як прокладку використовували підприємство президента України Петра Порошенка "Кузня на Рибальському", через яку провели 70 мільйонів гривень від угоди з Київським бронетанковим заводом.

"Дзеркало тижня. Україна" неодноразово публікувало матеріали про корупцію та масштабні зловживання в оборонному секторі. Докладніше читайте у матеріалі DT.UA "Злочинні схеми в оборонпромі: чому розслідування Bihus.Info не може бути фейковим" та статті Дмитра Менделєєва "Мародери країни відрубаних рук" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі