Спроба скасування презумпції невинуватості - це впровадження поліцейської держави - правозахисник

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Спроба скасування презумпції невинуватості - це впровадження поліцейської держави - правозахисник
Прем'єр зареєстрував проект закону, згідно з яким, для осіб, що залучаються до адміністративної відповідальності, скасована презумпція невинності

Скасування презумпції невинуватості особи в справах про адміністративні правопорушення намагаються обґрунтувати необхідністю підвищення статусу правоохоронних органів. Закріплюється принцип, згідно якому, будь-хто "у формі" або "при посаді" звинувачує звичайну людини у скоєнні правопорушення, накладає стягнення, і його думка є вирішальною по суті констатацією факту.

Про це в коментарі для ZN.UA пише кандидат юридичних наук, заступник голови Громадської комісії по розслідуванню і попередженню порушень прав людини в Україні Станіслав Батрин.

"Якщо ти не оскаржуєш дане рішення, або втратив строки на оскарження, або ж навіть якщо в людини немає коштів для того, щоб оплатити послуги кваліфікованого адвоката, - ти сплачуєш державі штрафи. Якщо ні – стягнення відбуватиметься за рахунок майна людини. Це при тому, що в дійсності людина могла бути невинуватою", - підкреслює правозахисник.

Сьогодні в Україні діє правило: правоохоронний орган має довести перед судом накладення стягнення - чи то в кримінальному, чи то в адміністративному правопорушенні.

"Сьогодні ж невинуватість пропонують доводити людині, яка отримує повідомлення про те, що притягнута до відповідальності. Яценюк пропонує варіант поліцейської країни. Людина з заробітком 1218 грн (прожитковий мінімум) має дивитися в задоволене обличчя чиновника, знаючи про його маєтки і тіньові доходи, і ще й доводити перед ним свою невинуватість. Це не тільки принижує гідність, але й породжує новий вир корупції", - зазначає Батрин.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Положення статті 62 Конституції передбачають, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Як і в Конституції, так і в міжнародних актах (Загальна декларація прав людини, Конвенція про захист прав людини та основних свобод, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права) йдеться про застосування принципу презумпції невинуватості у справах про притягнення до відповідальності за скоєння кримінальних правопорушень.

"Але з урахуванням застосування принципу верховенства права ми вимушені визнати, що презумпція невинуватості діє у всіх випадках звинувачення людини (суб'єкта приватного права) державою, в тому числі і в частині притягнення до відповідальності за адміністративні правопорушення. Сама логіка тут є спільна для всіх випадків формування звинувачення держави проти людини: весь державний апарат, включно з працівниками правоохоронних органів, утримується за рахунок платників податків. Саме тому людина вправі перекласти обов'язок доказування своєї вини на державу (так як за свої кошти забезпечує утримання в тому числі і правоохоронців), як і має право зберегти за собою правовий статус невинного до того моменту, допоки не отримає на руки рішення суду, що набуло законної сили", - підкреслює правозахисник.

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк зареєстрував у Верховній Раді проект закону №2562 від 06.04.2015, згідно з яким, для осіб, що залучаються до адміністративної відповідальності, скасовано презумпція невинності, тобто, тепер громадянин повинен самостійно доводити свою невинність.

Скасувати презумпцію невинності МВС намагається для того, щоб легалізувати так звані листи щастя в покарання за встановлені відео - та фотофіксації порушень правил дорожнього руху. Однак скасування презумпції невинуватості, як попереджав Конституційний суд в 2010 році, "неминуче призводить до самоуправства": безкарно користуватися цим зможуть всі правоохоронці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі