Російські бойовики в Донбасі поширюють пропаганду в дусі СРСР - WP

Поділитися
Російські бойовики в Донбасі поширюють пропаганду в дусі СРСР - WP Російські бойовики продукують телевізійну пропаганду за стандартами Радянського Союзу.
Російські окупаційні сили намагаються зіграти на радянській ностальгії.

Несучи кульки з м'якими іграшками, ватажок російських бойовиків заходить в нову квартиру, щоб привітати її нових мешканців - молоду сім'ю, чий дім нібито був зруйнований.

Олександр Захарченко, який називає себе лідером так званої "ДНР", перед телекамерами передає сім'ї подарунки і ключі, а потім йде прогулюватися по кімнатах, схвально киваючи.

Телевізійна команда знімає цей театр, а мати чотирьох дітей Олена Коркунова каже на камеру, що нібито написала листа Захарченку з проханням про допомогу. Її чоловік, Олексій, поспіхом додає: "Ми дуже вдячні, що отримали квартиру так швидко. Тепер вона стане нашим родинним гніздом".

На завершення постановки кореспондент "Першого республіканського телеканалу" описав, як Захарченко "особисто перевірив якість квартири, побажав сімї щастя і здоров'я".

Такий пропагандистський сюжет описує лояльна до Демократичної партії газета Washington Post, додаючи, що подібні матеріали не поодинокі. Російські бойовики повернули ЗМІ до стандартів СРСР, поширюючи пропаганду, збудовану на стереотипах, яка прославляє культ Йосипа Сталіна.

Видання зауважує, що в таких сюжетах можна віднайти підказки щодо стратегії Москви в Донбасі. Зображення ватажків терористів як відповідальних чиновників, приміром, може вказувати на те, що Кремль хоче, щоб ці його маріонетки якийсь час були при владі.

"Росія хоче здаватися конструктивним гравцем на переговорах, але при цьому не показувати явно, якого результату насправді хоче добитися. У сигнали займають ключову роль і вони змінюються залежно від обставин", - сказав виданню експерт зпитань Росії Університету Гопкінса Дональд Єнсен.

Видання нагадує, що у 80-х телебачення стало ключовим компонентом радянської медіакультури. Воно й зайраз лишається головним джерелом інформації для росіян і українців. У 2014 році, коли Москва почала будувати нові структури управління в захоплених Донецьку і Луганську, місцеві ЗМІ теж були переформатовані.

Washington post пише, що охоплений війною Донбас з його шахтами, заводами і металургійними комбінатами став місцем радянського викривлення часу, де комуністична ностальгія і важка промисловість містяться у ідентичності багатьох. Спадщина СРСР добре простежується "у колективному підсвідомому". Тому новини на захоплених російськими бойовиками територіях вихваляють "мудрість і великодушність" ватажків, як це було в часи СРСР. Ключові політичні сигнали, покликані посилити бажаний наратив правлячої еліти, формують до виходу в ефір.

Видання пише, що ще один канал бойовиків "Новороссия ТБ" нещодавно показав "документальний фільм" про початок війни. Переповнена радянською образністю і догматичністю, стрічка протиставляла слов'янських робітників так званого "Русского мира" індивідувалізму і "імперіалізму" Заходу.

"Сьогодні Донбас став точкою геополітичного конфлікту мід Заходом і Сходом", - йшлося в фільмі.

"Наше місто на лінії фронту. Нас вбивають для того, щоб російський народ лишився в ланцюгу споживацького суспільства", - переконують пропагандисти мешканців окупованих територій.

Щоб зруйнувати західний вплив, у фільмі склеїли рекламу McDonald's з відео радянських військових паратів, зображення Волл-Стріт і виробничих ліній заводів. Картинка груба, але вона грає на розчаруваннях колись розвиненого радянською владою регіону, який тепер знищений війною і переживає економічну стагнацію. Повідомлення фільму, який розповсюджують через соціальні мережі, старе, як світ.

Низькопробні і дешеві передачі - головний продукт ЗМІ під контролем російських бойовиків. Один з телеведучих Яков Джугашвілі - правнук Йосипа Сталіна. Він прославляє диктатора і оголошує своїм "обов'язком викрити антисталіністську, антирадянську брехню". Він не знадує ні про великий сталінський терор, ні про ГУЛАГ. Натомість він називає Сталіна "взірцем людини, яка служить іншим".

Інша низькосортна передача проросійських бойовиків показувала відео радянських солдатів і танків часів Другої світової війни, щоб розповісти про героїзм Панфіловців. У часи СРСР легенда про загін була популярним міфом, але в 2015 році він був розвінчаний публікацією таємного радянського документу.

Видання пише, що всі передачі, які поширюють ЗМІ російських сил, сумнівно трактують історію. Але їхній сигнал простий і він каже: "Ваші предки воювали проти фашистів. Ви повинні продовжити цю боротьбу сьогодні". Фактично, бойовики використовують історію як зброю.

"Пропаганда про фашистів стала дуже ефективною і сильно вплинула на російську громадську думку", - зауважує історик з University College London Крістін Рот-Ай.

"Це не просто бездумний атавізм, вони напевне знають, що це працює", - додала вона.

Раніше повідомлялося, що бойовики прикривають власні порушення режиму "тиші" антиукраїнською пропагандою в інтернет. Підконтрольні окупантам ЗМІ, з метою дискредитації Збройних сил України, повідомили про нібито застосування українськими військовими поблизу Донецька артилерії, танків та реактивних систем залпового вогню.

Також українська розвідка повідомляла, що пропагандисти бойовиків зняли постановочне відео "бою ЗСУ" з терористами "ДНР". Сфабриковане "оперативне відео з місця події" та інформація про "інцидент" були поширені в російських медіа та ЗМІ бойовиків.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі