Росія розпадеться, якщо Україна створить добре функціонуючу демократичну державу — NatInterest

Поділитися
Росія розпадеться, якщо Україна створить добре функціонуючу демократичну державу — NatInterest © Економічні звістки
Україні потрібна політична підтримка, а не війна. Сполученим Штатам та їхнім найближчим європейським союзникам необхідно розробити українську версію плану Маршалла. При нинішньому режимі Кремля немає військового рішення.

Через п'ять років після анексії Криму відчувається глибоке розчарування по всій українській столиці. Від таксистів до урядовців люди хочуть знати, хто переможе в майбутній президентській гонці, і яким буде наступний крок їх непередбачуваного і страшного сусіда, Росії. Але найбільше, як я дізнався під час недавнього візиту, в Україні розчаровані, тому що зовнішній світ, схоже, не розуміє ключової ролі, яку Україна - якщо вона зможе зберегти свою демократію - зіграє у визначенні переможця в тому, що вже називають Новою Холодною війною, пише Петро Єльцов - професор Колегії з міжнародної безпеки Університету національної оборони США – для видання National Interest.

Автор зазначає, що кремлівський ідеолог Владислав Сурков нещодавно заявив, що Росія повернулася до "свого природного і єдино можливого стану великого, такого, що розширюється і збирає землю союзу націй". Але якщо Україні вдасться створити життєздатну, всеосяжну і добре функціонуючу демократичну державу, Росія перестане розширюватися і, ймовірно, розпадеться, як це сталося з Радянським Союзом у 1991 році. Причина проста: якщо російський народ стане свідком створення успішної слов'янської нації в країні, яку багато хто з них вважають частиною Росії, тоді вони будуть піддавати сумніву ефективність та законність своєї власної політичної системи. За іронією долі той факт, що Кремль посилює визначення Росії Олександра Солженіцина, який вважав, що Україна була частиною Росії, може мати неприємні наслідки. Якщо Україна досягне успіху, тоді чому Росія не може зробити те ж саме?

Беручи це під увагу, Захід чи все, що залишилося від Заходу, повинен допомогти Україні, не заохочуючи українців повернути Донбас і Крим за допомогою війни, але за допомогою широкого спектру економічних і політичних заходів. При нинішньому режимі Кремля немає військового рішення. Військова допомога повинна обмежуватися протидією будь-яким подальшим спробам Росії поглибити свої територіальні завоювання в Україні. Допомога у зміцненні української армії та постачання смертоносної зброї, безумовно, корисна.

Ще важливіше те, що США і їх найближчих європейським союзникам необхідно розробити українську версію плану Маршалла. Це означає, що на даний момент Україна має забути про Донбас і Крим, додає автор. Можна навіть побудувати кордон радянського типу навколо анексованих територій і зосередити увагу на внутрішніх проблемах України: при належному управлінні, етнолінгвістичною інклюзивності та, що найбільш важливо, корупції. Втрачені території повернуться в Україну після чергового і остаточного падіння Росії.

Війна є вирішальним фактором у формуванні національної ідентичності. Переважна більшість російськомовних українців зробили свій однозначний вибір в 2014 році. Вони стали лояльними і патріотичними громадянами України, які бачать в російській державі явного агресора. Кремль консолідував українську націю, поставивши її на шлях створення національної ідентичності, яка не є етнічно або лінгвістично обмеженою. Якщо вона досягне успіху в цьому починанні, то Україна стане першою державою в колишньому СРСР, де всі її етнічні меншини вважаються рівними громадянами з загальним національним ім'ям - досягнення, якого Росія не досягла ні за царя, ні за більшовиків, або за нинішнього режиму.

У слова "русский" етнічне забарвлення. Вона не включає в себе кілька національностей Росії. У слова "русский", нав'язаного Кремлем населенню законом, немає шансів стати спільним знаменником ідентичності: ступінь расизму та нетерпимості в поєднанні з глибокими образами етнічних меншин в Росії не допустить цього. Між тим, слово "українець" стає національним для всіх громадян України. Якщо вірменин Арсен Аваков, народився в Бакуі який зараз є міністром внутрішніх справ України, але ледь говорить українською мовою, може називати себе українцем, тоді представники російськомовних, татарських, молдавських і угорськомовних меншин, безумовно, повинні мати можливість зробити те ж саме.

США повинні допомогти в поширенні українського наративу. Наприклад, Конгрес міг би допомогти Києву в створенні добре фінансованого засоби масової інформації, яке буде говорити про Росії російською мовою - російськомовний Голос України. Кремль, безсумнівно, спробує заблокувати його, але це тільки збільшить його аудиторію по всій Росії - як в старі добрі радянські часи, коли пізно вночі, ховаючись від своїх дітей, люди по всьому СРСР налаштовували свої радіо Голос Америки. Крім передачі української історії, "Голос України" може розкрити лякаючі аспекти путінського режиму. Його цільовою аудиторією можуть бути найбільш нестабільні і потенційно сепаратистські регіони Росії: Сибір, Урал, Татарстан, Чувашія, Тува, Північний Кавказ.

Сурков передбачив, що Росія буде існувати в геополітичній самотності протягом наступних ста, двохсот чи навіть трьохсот років, але набагато більш імовірно, що стара нова Російська імперія припинить своє існування набагато раніше. Основна причина цього полягає в тому, що загальна національна ідентичність Росії не охоплює всього її населення. Завдяки радянським адміністративним реформам, заснованим на ленінських принципах етнічного самовизначення, деякі з цих громадян мають свої власні республіки: Чечня, Башкортостан, Татарстан, Саха, Бурятія і т. д. За наявності можливості всі вони будуть домагатися незалежності. Крім того, при вільних виборах навіть етнічні росіяни будуть стимулювати сепаратистські рухи. Як показують історичні приклади, Сибір, Далекий Схід, Урал і Кубань швидко підуть цим шляхом. У 1860-х роках сибіряки навіть засновували свій рух за незалежність на прикладі американської революції, закликаючи американців до допомоги.

На перший погляд потенційний розпад Росії здається малоймовірним і лякаючим. Якщо б найбільша в світі країна з величезним арсеналом ядерної, біологічної та хімічної зброї розсипалася на шматки, можна було б дійсно передбачити настання Армагедону. Навіть коли СРСР розпадався, уряд США був стурбований долею радянських ядерних технологій, які в той час розподілялися між Росією, Білоруссю, Україною і Казахстаном. У 1991 році у своїй промові, широко відомої як "Котлета по-київськи", Джордж Буш-молодший застерігав від радикального націоналізму в радянських республіках, по суті виступаючи за збереження Радянського Союзу в меншому, менш загрозливий форматі.

Як показала історія, слова Буша були і наївними, і прорахованими. Радянський Союз припинив своє існування в тому ж році, і кілька пострадянських республік пішли по шляху націоналістичних диктатур. Запитання про те, чи буде Росія діяти аналогічним чином, багато в чому залежить від успіху українського експерименту. Якщо Україні вдасться створити інклюзивну і добре функціонучу державу в тому, що раніше було одним із духовних центрів Російської імперії, то це стало б чудовим прикладом для Росії.

Якщо падіння Росії повторює етнічні республіки, створені більшовиками, тоді світ може фактично стати свідком свого роду Армагедону, вираженого в серії жорстоких націоналістичних війнах, які велися за спадщину Російської імперії. Тим не менш, якщо Росія розпадеться як за регіональними, так і за етнічними кордонами, тоді результат може бути вигідний для всіх учасників. Світ може побачити появу кількох процвітаючих, інклюзивних та співпрацюючих держав у Євразії.

Сьогодні боротьба з повсюдною корупцією є єдиним найбільш важливим елементом на шляху України до кращого майбутнього. За угодою з українським урядом Сполученим Штатам необхідно істотно розширити співпрацю з Національним антикорупційним бюро України, організацією, створеною з допомогою Державного департаменту США. Можна зрозуміти розчарування чиновників США, коли у вересні 2017 року офіс генерального прокурора України Юрія Луценка хотів притягти до відповідальності голову Антикорупційного бюро Артема Ситника. "Недавні події, в тому числі зрив розслідування корупції на високому рівні, арешт посадових осіб Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та вилучення конфіденційних файлів НАБУ, - викликають стурбованість щодо відданості України боротьбі з корупцією", - сказала Хізер Ноєрт, прес-секретар Державного департаменту, 4 грудня 2017 року. Слова колишнього держсекретаря Рекса Тіллерсона були більш різкими. "Для України марно боротися за своє тіло в Донбасі, якщо вона втратить свою душу через корупцію", - сказав Тіллерсон.

Україні не потрібна допомога а-ля Пол Манафорт. Замість цього йому необхідно активне політичне та економічне співробітництво, включаючи великі іноземні інвестиції. Поряд з Польщею і країнами Балтії, Україна залишається однією з небагатьох країн, яка все ще дивиться на Сполучені Штати з вдячністю, захопленням і очікуваннями співробітництва.

Після значної невдалої гуманітарної інтервенції на Близькому Сході, продовжує автор, ми не можемо втратити цю можливість. Допомога у створенні економічно успішної і етнічної інклюзивної України - це спосіб перемогти в цій Новій Холодній війні. Спільна перемога США і України проклала б краще майбутнє всіх народів Євразії, включаючи росіян.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі