Робота Антикорупційного суду опинилась за крок від можливого блокування

Поділитися
Робота Антикорупційного суду опинилась за крок від можливого блокування
Без внесення змін в закон, ВАКС зможе винести перше рішення не раніше, ніж через два роки.

Відразу після старту роботи Вищого Антикорупційного суду може статись колапс, адже за даними державної судової адміністрації, Антикорупційний суд може отримати щонайменше три з половиною тисячі справ.

"Роботу Вищого антикорупційного суду вирішили почати 5-го вересня. Однак згодом з'ясувалося, що без змін до закону його робота буде буквально паралізована тисячами справ. Ще перед парламентськими виборам президент Володимир Зеленський просив попередню Верховну Раду вирішити питання підсудності, однак тоді депутати так і не зібралися. Через це існує ризик, що будь-яких вироків для топ-корупціонерів доведеться чекати роками, незважаючи на запуск спеціалізованої Феміди. Більше того, дехто із фігурантів справ щодо корупції зможе отримати "амністію" або навіть компенсацію через цю проблему", - пише у своєму блозі на "Українській правді" юрист і заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербан.

За її словами, це означає, що судді змушені будуть сконцентруватися часто на другорядних та подекуди старих справах, які роками пилилися у звичайних судах. Натомість, справи топ-корупції будуть повільно рухатися через перевантаженість суддів. Зокрема, за такого навантаження суддям доведеться лише півроку безперервно проводити підготовчі засідання. А перших вироків можна чекати щонайменше два роки – і це в найпростіших справах з незначною кількістю документів та свідків.

Водночас Щербан зазначає, що президент подав простий законопроект, який дуже легко може вирішити цю проблему. Згідно з ним, до ВАС з інших судів має перейти лише близько 200 справ, які розслідувалися НАБУ. Всі інші справи, крім НАБУшних, потраплятимуть до Антикорсуду поступово в майбутньому – ті, де розслідування розпочато в день початку роботи суду.

"Оскільки попередній склад Ради не зібрався проголосувати за ці зміни, то понад 3 тисячі справ, як дамоклів меч, висять над новоствореним судом. Очікувано, що президент підтримає свою ініціативу вже в оновленому парламенті і подасть цей проект знову як невідкладний. Однак це може не вирішити проблему, бо відлік уже йде на години", - зазначила юристка.

Водночас, якщо станом на 5 вересня нова версія закону не набере чинності, може статися колапс - Антикорсуду доведеться прийняти всі справи, які встигнуть надійти до моменту початку дії нової версії закону.

Як зазначають в ЦПК, запобігти прикрим наслідкам можна лише двома шляхами. Перший варіант: Верховна Рада встигає проголосувати положення проекту в перші дні роботи – буквально 29-го серпня. Таким чином, щоб правки набрали чинності до 5-го вересня. А це доволі непростий шлях: погодження комітетом, голосування, підписання президентом, оприлюднення, а вже наступного дня – набрання чинності.

Другий варіант – на випадок, якщо проект внесуть, і Рада його проголосує, але він не встигне набрати чинності, або ж парламент розпочне розгляд і не встигне проголосувати. За таких обставин судді Вищого антикорупційного суду можуть самостійно відтермінувати дату запуску на кілька днів, необхідних для набрання чинності законом або очікування результатів голосування.

"Інакше програють і справи, які будуть ходити із суду в суд, і ВАС, який все одно буде перевантажений і не зможе швидко показати результати у вигляді рішень, яких від нього очікують уже до кінця 2019-го року", - резюмувала Олена Щербан.

Детальніше про активізацію боротьби з корупцією читайте у статті Олександра Чебаненка "Тактика "тисячі порізів" проти української корупції" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі