Реформи в Україні не такі погані, як вважає суспільство - екс-посол США

Поділитися
Реформи в Україні не такі погані, як вважає суспільство - екс-посол США Українські реформи хоч і повільні, але не такі погані, як вважалося. © kmu.gov.ua
Український прогрес міг би бути більшим, але він все одно є.

Оцінка реформ в Україні схожа на проведення тесту Роршаха. Для пропагандистів Кремля і їхніх добровільних чи мимовільних поплічників на Заході Україна - безповоротно корумпована.

Для молодих реформістів в Україні і деяких доброзичливих країн прогрес у трансформації країни до болю повільний і завжди під загрозою розвороту. А для українського керівництва, а також тих, хто захищає країну від російської агресії, країна досягла значного прогресу у дуже складних умовах.

Кожну з цих точок зору можна довести, якщо подивитися на ситуацію в Україні під конкретним кутом. Але обережна і широка оцінка умов, динаміки і результатів українських зусиль буде цілком позитивною.

Про це в статті для Atlantic Council пише колишній посол США в Україні Джон Гербст. Він зауважує, що Україна досі перебуває в перехідному періоді після авторитарної політичної системи і корумпованого, кумівського капіталізму, який виник після розпаду СРСР. Десять років тому після Помаранчевої революції країна спробувала дати старт реформам. Але та революція зазнала невдачі, тому що її лідери були продуктами минулого. Вони майже нічого не зробили, щоб реформувати економіку чи приборкати корупцію.

Нові лідери, які вийшли з Революції гідності, так само які і їхні "помаранчеві" попередники, теж були успішними за старої системи. Але вони - перехідні фігури. Вони частково погрузли в старих методах, але вони також визнають, що принаймні деякі реформи необхідні. Але унікальним явищем стало те, що цього разу після Майдану в Україні з'явилася група молодих лідерів, які ніколи не входили до старої еліти. Такі політики хоч і не у великій кількості, але потрапили до Верховної Ради. А ще громадянське суспільство лишилося мобілізованим, чого не було після Помаранчевої революції. Деякі з молодих політиків стали також міністрами чи їх заступниками. На відміну від тих, хто опинився на самій верхівці влади, представники нових політиків не були успішними за старої системи і вони не відчувають необхідності уживатися з нею.

Також є Західна спільнота. США, ЄС, ЄБРР, МВФ і Світовий банк підтримують українські реформи. Вони розуміють, що народ України на Майдані показав, що бажає створити відкрите, демократичне суспільство. Тому всі ці гравці готові допомогти українцям. Вони стали сильними адвокатами реформ, допомагаючи встановити цілі, надаючи технічні поради і пропонуючи обумовлену фінансову підтримку.

За останні три роки молоді реформатори і західна спільнота сформували справжній альянс з метою проведення активних змін. Гербст вважає, що збіг усих цих факторів допоміг Україні за останні роки продемонструвала хороші результати.

З наближенням парламентських виборів в Україні дехто каже, що реформам настав кінець, вказуючи на старі зацікавлені сторони, які виступають проти досягнутого прогресу. Серед доказів, які на це вказують, - вимога, щоб неурядові організації декларували свої активи, зусилля націлені на відсторонення реформаторів від наглядової ради за НАБУ, а також від контролю ради директорів державних компаній. Також доказом прийянто називати відсутність прогресу у боротьбі з корупцією в українських судах.

"Критики, безумовно, мають рацію з певної точки зору. І без них прогрес реформ в Україні був би ще повільнішим. Але навіть зараз очевидно, що їхні крики відчаю перебільшені", - вважає Гербст, вказуючи на поступове просування медичної і пенсійної реформ, які, на його думку, є також кроками на шляху до кращого державного управління.

Гербст зауважує, що у підсумку успіхи України кращі, ніж вважає громадськість. Вони також більші, ніж на початку процесу запровадження змін очікували добре поінформовані спостерігачі, такі як міжнародні фінансові інститути.

3 квітня Кабінет міністрів України затвердив середньострокову план пріоритетних дій уряду до 2020 рокуі план на 2017 рік. Представляючи план на засіданні уряду, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що в соціальній сфері, ключовий елемент - пенсійна реформа. Також серед планів глави уряду – земельна реформа, реформа охорони здоров'я і приватизація. Крім того Гройман назвав ключовою реформою реформу освіти.

Проте вже в липні Гройсман заявив, що на реформу освіти в уряду немає грошей, а також повідомив про намір виключити земельну реформу з програми співпраці з МВФ.

До літніх канікул Рада прийняла в першому читанні пенсійну реформу, яка передбачає підвищення пенсійного віку для громадян, у яких немає тривалого офіційного стажу.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі