Путін зупинився в Криму, тому що йому не потрібна вся Україна – BloombergView

Поділитися
Путін зупинився в Криму, тому що йому не потрібна вся Україна – BloombergView Путіну не потрібна вся Україна. Ілюстрація © ТАСС
Російський президент хотів покалічити сусідню країну настільки, щоб Захід не включив її в свої інститути.

Президент Росії Володимир Путін неодноразово хвалився тим, що його армія змогла окупувати Крим "без жодного пострілу". Російське телебачення навіть цілий пропагандистський фільм зняло про планування і втілення військової операції проти сусідньої країни.

Однак стенограма засідання РНБО України перед анексією півострова, яка була опублікована вчора, пояснює, чому Росії вдалося досягти своєї мети без бою. А також документ чітко окреслив межі агресивності Путіна.

Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач Леонід Бершидський. Він звертає увагу на пропозиції членів РНБО під час засідання, а також на дипломатичний тиск на Київ з боку Німеччини і США, які вимагали українську сторону утриматися від військової реакції на російське вторгнення в Крим.

Також українські урядовці, на думку оглядача, розуміли, що Україна була не в змозі воювати проти Росії, оскільки її казна була порожня після режиму Віктора Януковича, а армія невелика, нетренована і погано забезпечена. Тож українська влада не почала війну за Крим, щоб не втратити всю країну.

Також не варто думати, що Путін не розумів, наскільки слабкою Україна була в той момент. В нього були найточніші дані розвідки про сусідню країну. Він міг навіть напряму про все розпитати президента-втікача Віктора Януковича. Ніщо не заважало російському вторгненню. Також Путіну не потрібен був додатковий прецедент для початку війни. Кремль вже назвав зміну влади в Києві "антиконституційним переворотом". Достатньо було змусити Януковича написати такий собі "запит про допомогу", щоб російські війська оголосили війну Україні під гаслом відновлення "конституційного ладу".

Але Путін нічого з цього не зробив. Він не хотів захопити всю Україну і мати справу з жорсткою реакцією світової спільноти. Йому був потрібен лише Крим, де базується російський Чорноморський флот, населений російськомовними промосковськими людьми. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк в стенограмі говорить про вірогідність "етнічного конфлікту" в разі бойових дій за Крим. І, на думку оглядача, він мав рацію.

Пізніше, коли Росія відправила обмежену кількість військ і зброї для організації війни на Сході України, Путін намагався бути досить обережним, щоб не почати повномасштабне вторгнення, навіть знаючи, що в нього є достатньо сил, щоб повністю розбити українську армію. Навіть зараз, коли ЗСУ в кращому стані, а президент України Петро Порошенко називає їх "найсильнішими в Європі", Росія досі має кількісну військову перевагу.

Російському президент не потрібен контроль для цією чи будь-якою іншою сусідньою країною. Він хоче мати лише політичний і економічний вплив. У випадку України, він хотів "покалічити" її настільки, щоб Захід не захотів включати її в свої європейські інститути. І цей план працює: Україна досі злиденна, а внутрішні політичні чвари її роздирають її ще більше.

"Колишній президент Грузії, а нині голова Одеської обладміністрації, Михеїл Саакашвілі виніс урок з конфлікту з Росією. Він намагається збудувати політичну силу, яка декларує своєю метою очистити Україну від корупції. І такий супротив потенційно значно ефективніший проти Путіна, ніж військові дії. Західним політикам треба взяти це до уваги і замість того, щоб зміцнювати оборону Східної Європи, зосередитися на допомозі сусідам Росії збудувати ефективні економіки і уряди", - йдеться в статті.

Нагадаємо, що вчора була опублікована детальна стенограма засідання РНБО України, яке відбулося 28 лютого 2014 року. У ході засідання свої доповіді зробили Валентин Наливайченко, який очолював тоді СБУ, Ігор Тенюх, який обіймав посаду міністра оборони, Андрій Дещиця, який очолював МЗС, екс-генпрокурор Олег Махніцький, а також глава МВС Арсен Аваков. На РНБО обговорювався процес захоплення російськими військами Криму та можливі заходи протидії з боку української влади. Зокрема, тодішній спікер Верховної Ради Олександр Турчинов єдиний вимагав оголосити військовий стан в Україні, поки інші урядовці хотіли утриматися від таких дій через слабкість української економіки і армії. Екс-прем'єр-мініср Юлія Тимошенко на РНБО щодо Криму в лютому 2014 року вимагала залишити армію в казармах.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі