Путін розлючений через наближення автокефалії УПЦ – The Economist

Поділитися
Путін розлючений через наближення автокефалії УПЦ – The Economist
Українська кампанія щодо автокефалії неухильно будувалася місяцями.

Президент РФ Володимир Путін часто повторює твердження про те, що Росія і Україна є "одним народом". Тим не менш, анексовуючи Крим і ведучи війну на сході України, він віддалив своїх сусідів від себе ще далі. Можливо, ніщо не символізує цей рух більш яскраво, ніж кампанія України за незалежну православну церкву, яка минулого тижня наблизилася до реальності після того, як Вселенський патріарх Варфоломій, "перший серед рівних" в східному християнському світі, повідомив про свою підтримку автокефалії УПЦ. Російська православна церква відреагувала розривом зв'язків з Константинополем, попереджаючи про історичний розкол, пише The Economist у свіжому випуску.

Видання зазначає, що хоча теологічні дебати і можуть відбутись таємно, проте світські ставки дуже високі. Єдина православна церква з міжнародної легітимністю на території України пов'язана з Московським патріархатом, який очолює патріарх Кирило - близький союзник Путіна. Оскільки російська війна в Україні затягується вже п'ятий рік, багато українців бачать повністю незалежну національну церкву як найважливіший спосіб відірватися від московської орбіти. Президент України Петро Порошенко назвав це частиною інтеграції України на Захід. Кремль розглядає це як виклик концепції Путіна про "руський світ", який нібито об'єднаний загальними православними корінням, що охоплюють Україну і Білорусь.

Українська кампанія щодо автокефалії неухильно будувалася місяцями. 11 жовтня патріарх Варфоломій зняв анафему з єпископа Філарета, який відразу ж після розвалу Радянського Союзу переламав влада Москви і створив Київський Патріархат, який там вважають самозваним. Анафему зняли також з Макарія Малетіча - глави УАПЦ. Константинопольський патріархат відкликав рішення 1686 року, яке давало Москві владу над митрополитом Києва, сигналізуючи, що Константинополь не вважає Україну канонічною територією Москви.

Для керівництва Росії, як релігійного, так і світського, рішення в Константинополі призвело до серйозного порушення канонічного права. Путін зібрався з Радою Безпеки для обговорення цього питання 14 жовтня. Наступного дня РПЦ вирішила розірвати стосунки з Константинопольським патріархатом, хоча й не дозволила іншим православним церквам зробити це. Натомість РПЦ спонукала їх тиснути на Варфоломія, щоб він переглянув своє рішення. Московський патріархат оголосив, що його віруючим загрожує покарання за молитву у церквах Константинополя, включаючи гору Афон у Греції, яка сьогодні є популярним місцем паломництва для російської еліти.

Серед світських спостерігачів одне з найбільших занепокоєнь полягає в тому, що зміна релігійного режиму в Україні може призвести до конфліктів через контроль над церквами країни, в тому числі і над деякими з найголовніших соборів і монастирів на християнському сході. Особливо в Києві. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков сказав, що Росія "захистить інтереси православних християн" так само, як завжди захищала інтереси російськомовного населення – мовні відгомони, які були напередодні анексії Криму. Віруючі в усьому світі повинні молитися за мир.

Читайте також: РФ не змусить Вселенський патріархат змінити рішення про автокефалію української церкви - УПЦ-КП

Як повідомлялося, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Українській помісній церкві. На Фанарі заявили про те, що процес надання Томосу триватиме. Крім того, Синод визнав недійсними анафеми, які РПЦ наклала на патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія.

Патріарх Київський і всієї України-Русі Філарет повідомив про те, що українські православні ієрархи проведуть Собор, на якому буде прийнято рішення про створення єдиної помісної православної церкви. У Соборі візьмуть участь представники Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також частина єпископів Української православної церкви Московського патріархату.

Саме патріархові об'єднаної церкви Вселенський патріарх Варфоломій вручить Томос, повідомив президент Петро Порошенко. 12 жовтня УПЦ КП опублікувала адресоване ієрархам запрошення до участі в об'єднавчому Соборі.

У відповідь Російська православна церква у понеділок, 15 жовтня, офіційно оголосила про повне припинення євхаристичного спілкування з Константинопольським патріархатом. Таким чином, РПЦ виконала свою погрозу розриву з Константинополем у разі надання останнім автокефалії української церкви. Рішення було прийнято на засіданні Синоду РПЦ в Мінську.

Детальніше про надання Томосу українській церкві читайте в статті Катерини Щоткіної "Синод на Фанарі: Ласкаво просимо додому" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі