Психіатр розповів про хвороби, від яких можуть страждати ветерани АТО

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Психіатр розповів про хвороби, від яких можуть страждати ветерани АТО "Більшість цих людей ніколи не прийдуть до психіатра" © Міністерство оборони України / Facebook
Психічний розлад часто може виявитися в особливих обставинах, якими є, наприклад, армійська муштра, казарма, війна.

Українські ветерани, які повертаються з війни на Донбасі, можуть страждати від посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та інших психічних хвороб.

Про це DT.UA розповів відомий український психіатр, професор Анатолій Чуприков.

За його словами, ПТСР - це набуте психічне захворювання. У сім'ї хворого на ПТСР - скандали на межі розриву: його ніхто не розуміє, він змінює місця роботи, практично не працює й не заробляє, часто опускається на саме дно, вдаючись до алкоголю або наркотиків.

Читайте також: Ветерани та інваліди просять Кабмін не виплачувати за їхній рахунок судові компенсації

"Більшість цих людей ніколи не прийдуть до психіатра. Але психіатри зобов'язані брати в їхньому житті діяльну участь, і їхня допомога має бути відокремлена від психіатричної лікарні та психоневрологічного диспансеру. Для лікування пограничних станів у воїнів необхідно вибудовувати лікувальні установи поза системою охорони здоров'я. В Америці ветеранство - сфера, яка працює під Міноборони, у підвідомчих йому лікувальних установах можуть трудитися як психіатри, так і мобілізовані військові психологи. Наше Міноборони, створивши лікувальні установи для ветеранів, може використовувати допомогу кафедр психіатрії по всій країні. Психіатри вже пишуть рекомендації до цього, але системи поки що немає", - розповів Чуприков.

"До того ж у воїнів діагностується далеко не тільки ПТСР. У лікувальних установах є люди з серйозними психічними розладами. Крім того, є так звана схильність до деяких психічних розладів. Діагностувати її нині неможливо. Навіть якби ми знайшли ген шизофренії й повсюди перевіряли в людей ДНК, то виявилося б, що серед осіб із такою підозрілою ДНК - безліч свідомих громадян, які чудово соціально адаптовані, працюють, мають сім'ї, беруть участь у політичному житті суспільства тощо. Тобто психічний розлад досить часто може виявитися в особливих обставинах, якими є, наприклад, армійська муштра, казарма, війна. Тому слід бути насторожі", - зазначає психіатр.

За його словами, держава повинна мати спеціалістів, здатних це діагностувати, щоб "підхопити" людину, котра добровільно пішла на фронт, і не дати її психіці розвалитися.

"Хвороба ніби мінімальна, але в особливих умовах подесятеряється, і людина повертається з фронту з розвалом психіки. Повернення у стрій психічно здорових людей не відбувається. Тоді як у мирному житті, підлікувавшись, людина могла б залишатися цілком при здоровому розумі й роботящою, - а так вона звідти випадає", - зазначає Чуприков.

Нагадаємо, внаслідок фактичного самоусунення держави від урегулювання діяльності добровольчих батальйонів у цій сфері утворилась анархія.

Таку думку у коментарі DT.UA висловив Кирило Сергєєв, голова Товариства ветеранів АТО, юрист, упродовж травня - серпня 2014 р. він воював в легалізованому у складі ЗСУ "Айдарі", був командиром взводу.

Детальніше про державну політику щодо ветеранів АТО читайте в інтерв'ю з Анатолієм Чуприковим "Марс атакує!", або Як вернутися з війни" у свіжому випуску "Дзеркала тижня".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі