Працівниць музею засудили за передачу картин в окупований Крим і амністували

Поділитися
Працівниць музею засудили за передачу картин в окупований Крим і амністували Маріупольський краєзнавчий музей, з якого "утекли" картини
Суд завершив справу про незаконну передачу експонатів краєзнавчого музею у Сімферополь

Жовтневий районний суд Маріуполя Донецької області визнав винними у службовій недбалості двох співробітниць Маріупольського краєзнавчого музею, які в березні 2014 року передали 52 картини XVII-XX ст. в окупований Крим, повідомляє "Укрінформ" з посиланням на рішення суду від 25.01.2018.

"Суд приходить до висновку про те, що обвинувачені особа 1 особа 2 своїми діями скоїли кримінальний злочин, передбачений ч. 2 ст. 367 КК України, яка полягає у службовій недбалості, тобто невиконання та неналежне виконання посадовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло істотну шкоду державним інтересам і спричинило тяжкі наслідки", - наголошується в документі.

18 лютого 2014 року з Криму в Маріуполь прибуло 52 картини, які є державною частиною Музейного фонду України. Їх показ повинен був тривати до 27 травня 2014 року. Однак 19 березня керівництво Маріупольського краєзнавчого музею отримало лист від керівництва Сімферопольського художнього музею, в якому їх попросили повернути картини, посилаючись на напружену соціально-політичну обстановку в країні.

Ольга Чаплинська, яка на той час керувала Маріупольським краєзнавчим музеєм, одноосібно розірвала договір на експонування картин, а завідувачка відділу фондів Художнього музею ім. А. В. Куїнджі КУ "Маріупольський краєзнавчий музей" Наталія Куренишева 20 березня передала 52 експоновані картини в сімферопольський музей.

Суд прийняв наступне рішення: Чаплинська і Куренишева були службовими та матеріально-відповідальними особами, усвідомлювали ситуацію в країні у зв'язку з захопленням в той час державних будівель та органів державної влади України на території Автономної Республіки Крим та Севастополі російськими військовими. Тому обом обвинуваченим було призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на три роки з позбавленням права займати посади, пов'язані із здійсненням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків строком на рік.

Однак, оскільки суд врахував розкаяння обох фігуранток, вони були звільнені від відповідальності на підставі закону про амністію.

Ця справа є далеко не першим фактом розкрадання української історико-мистецької спадщини. 5 жовтня 2016 року в Окружному суді Амстердама розпочалося судове засідання за позовом держави Україна до музею Алларда Пірсона щодо повернення українській стороні так званого "скіфського золота", яке зберігається в Нідерландах після анексії Кримського півострова.

Експонати Кримських музеїв перебували в Амстердамі в період анексії Криму Росією. Після завершення виставки, нідерландська сторона відмовилася повернути експонати Національного музею історії України, мотивуючи це можливими претензіями з боку музеїв Криму.

Виставка "Крим: золото і секрети Чорного моря" була відкрита в археологічному музеї Алларда Пірсона при Амстердамському університеті на початку лютого 2014 року. Вона була сформована з колекцій п'яти українських музеїв, один з яких знаходиться у Києві, чотири - в Криму. По закінченні виставки 31 серпня 2014 року, музей Алларда Пірсона вирішив залишити у себе кримську частину колекції до відповідного рішення суду. 223 січня 2015 року в Амстердамі почався судовий процес про повернення золота скіфів в Україну. Позиція України в процесі заснована на тому, що музеї ніколи не були фактичними власниками експонатів і факт анексії Криму нічого не змінює.

3 грудня 2016 року Печерський районний суд Києва наклав арешт на музейні експонати виставки "Крим – золотий острів в Чорному морі", які знаходяться в музеї Алларда Пірсона Амстердамського університету, а прокуратура Автономної Республіки Крим направила в Інтерпол документи для оголошення арештованого майна в міжнародний розшук.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі