Порошенко підписав доопрацьований закон про трансплантацію органів

Поділитися
Порошенко підписав доопрацьований закон про трансплантацію органів Закон про трансплантацію органів отримав підпис президента © pixabay.com
До 1 січня 2020 року в Україні має запрацювати Єдина державна інформаційна система трансплантації.

Президент Петро Порошенко підписав і 28 березня повернув в апарат Верховної Ради законопроект №9461-д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині", свідчить картка проекту закону на сайті Верховної Ради.

Документ передбачає відстрочення введення у дію нового закону до 1 січня 2020 року. До цієї дати уряду доручено створити й налагодити функціонування Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ).

"До початку роботи Єдиної державної інформаційної системи трансплантації і формування реєстру реципієнтів та реєстру анатомічних матеріалів рішення про можливість або неможливість застосування трансплантації реципієнту анатомічного матеріалу від донора–трупа приймається консиліумом лікарів закладу охорони здоров'я", - йдеться у тексті документу.

Рішення по кожному реципієнту прийматиметься в порядку черговості у листі (списку) очікування.

Закон також визначає поняття "близьких родичів і членів сім'ї", які можуть бути донорами, поняття "живого донора", "діяльності, пов'язаної з трансплантацією" та "фетальних матеріалів" (анатомічних матеріалів ембріона – ред.).

"Живим донором анатомічних матеріалів може бути лише повнолітня дієздатна фізична особа, крім випадків, передбачених цим законом… У повнолітньої дієздатної фізичної особи може бути вилучено анатомічні матеріали лише за наявності її добровільної та усвідомленої згоди на донорство анатомічних матеріалів, наданої у письмовому вигляді", - наголошується ньому.

Водночас відомості про згоду людини бути донором до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації може вносити також її сімейний лікар. Лікар також зобов'язаний пояснити донору можливі ризики для його здоров'я, а донор – вказати у письмовій згоді, що усвідомлює їх. Для донорів, молодших за 14 років, такі ризики також мають усвідомити й вказати батьки або опікуни.

Донором гемопоетичних стовбурових клітин можуть бути особи, молодші за 18 років, за умови, якщо: відсутній повнолітній дієздатний сумісний донор за результатами медичних показань; реципієнт є повнорідним братом або повнорідною сестрою донора; трансплантація здійснюється для збереження життя реципієнта. Якщо ж таких донор не досяг 14-річного віку, потрібна також письмова згода батьків або опікунів.

Закон також врегульовує питання міждержавного обміну анатомічними матеріалами. При цьому такий обмін можливий лише за умови "відсутності в Єдиній державній інформаційній системі трансплантації відомостей щодо імунологічно сумісного з цим анатомічним матеріалом реципієнта на момент внесення відомостей про цей анатомічний матеріал".

Зазначимо, підписаний президентом доопрацьований закон відстрочує прийнятий парламентом 17 травня 2018 року. Він мав почати діяти 1 січня 2019 року.

Це дозволить пролонгувати до 31 грудня поточного року закон про трансплантацію, який діяв раніше, і розблокувати трансплантацію органів, призупинену зараз через неготовність дев'яти держреєстрів інформаційної системи трансплантації.

Докладніше про особливості трансплантації органів в Україні читайте в матеріалі Лідії Суржик "Олександр Ніконенко: "В Україні можна робити тисячі пересадок органів на рік, а не 120-130"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі